Csodás képek: így ünnepelte a világ az újévet!

Ujjongó tömeg és látványos tűzijáték jellemzi rendszerint a szilvesztert. De hogyan ünnepeltek évekkel ezelőtt?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az év utolsó napján az egész világ ünnepel már évszázadok óta. A látványos tűzijáték, a felhőtlen jókedv és a pezsgő elmaradhatatlan kellékei az új év köszöntésének, ahogy az év utolsó és első napjához kapcsolódó babonák és szokások is.

Bár utóbbiak az egyes kultúrákban eltérőek, az ünnep a világ egyetlen pontján sem marad el ilyenkor. Hogy hogyan búcsúztatták Oroszországban az óévet, és hogyan ünnepelték Amerikában az újév kezdetét az utóbbi években? A következő fotók megmutatják.

Oroszország - több ízben is ünnepelnek

Oroszország Európához képest egészen másképpen ünnepli évről évre az újévet. Az ortodox egyház ugyanis január 7-re teszi a karácsonyt - a régi naptárhoz igazodva -, ebből kifolyólag a december 31-i újév köszöntése nagyobb szerepet kapott az évek alatt, mint a karácsony.

Ajándékot is ekkor adnak egymásnak az oroszok, így a szilveszter még ünnepibb hangulatban telik. Ezen az éjjelen érkezik Gyed Moroz, vagyis a Fagyapó, aki elrejti az ajándékokat a fa alatt. December 31. az oroszok körében salátával, heringgel, tojással és hagymával, mint ilyenkor fogyasztandó ételekkel telik, de a pezsgő itt sem maradhat el. Az óév búcsúztatása viszont egy másik ünnep, melyet január 13-án és 14-én tartanak.

Ugyan az ünnep csak egynapos, mivel Oroszországban 11 időzóna van, több mint egy napba telik, mire az ország minden részén véget ér az év. Az elnöki köszöntőt is előre veszik fel, majd a különböző időzónákban külön-külön vetítik le.

USA - látványos fényeső és óriásgömb

Az Amerikai Egyesült Államok területén többféleképpen ünneplik az újév beköszöntét, de a látványos tűzijáték szinte sehonnan nem maradhat el. Igazán emlékezetes szilveszter rendszerint New Yorkban zajlik, ahol hatalmas tömegek vonulnak az utcákra, hogy együtt búcsúztassák az óévet, és köszöntsék az újat.

A lüktető nagyváros már a karácsony közeledtével fényárba borul, és ez csak fokozódik az év vége felé haladva. Az év utolsó éjjelén rendszerint százezrek keresik fel a híres Time Square-t, ahol hatalmas, kivilágított fénygömb jelzi a múló másodperceket.

Az együtt, hangosan visszafelé számoló tömegben állni igazán megindító - nem véletlenül vonulnak fel a new yorkiak már 1904 óta a térre, és őrzik a mai napig a hagyományt.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Japán - tisztán lépni az újévbe

A japánok számára különös jelentőséggel bír az újév ünnepe. Már decemberben megkezdik az előkészületeket: alaposan kitakarítanak, és feldíszítik az ajtót az úgynevezett kadomatsuval, ami tulajdonképpen egy fenyődísz virágokkal, és három bambuszággal, valamint egy másik, mandarin alapú dísszel.

Európában általában elég az éjfélt megvárni szilveszter este, Japánban ezzel szemben az első napfelkeltét is illik megnézni. Hogy jól lássák, sokan vonulnak ilyenkor valami magasabb helyre, hogy együtt nézhessék végig az első Nap születését.

Az újév első napján fogyasztandó ételek között központi szerepe van a híres mizo levesnek, a halból készült ételkülönlegességnek, a kamabokónak, valamint a tradicionális süteményeknek. Újévkor a japánok minden szerettüket apró képeslapokkal lepik meg, ezek általában az év első napján érkeznek meg.

108 harangütés
Annak érdekében, hogy az ember tisztán léphessen az újévbe, Japánban a kezdetektől szokás a bűnöket harangütésekkel elűzni. A harangokat pontosan 108-szor ütik meg, az egyes ütések egy-egy bűnnek felelnek meg. Ugyan csupán hat főbűnt tartanak számon - irigység, mohóság, butaság, harag, határozatlanság, könnyelműség -, azoknak a japánok szerint 18 árnyalata van, ezért van szükség a 108 ütésre.

Fotók: qortuba.org, newyork.tumblr.com, myspace.com, persianhub.org/Reuters.

Ezt is szeretjük