Újra akarják indítani Csernobilt: már a tervek is elkészültek

A befektetők egyelőre bizalmatlanok, de a terv működőképes lehet.

Modern technikával akarja feléleszteni Csernobilt az ukrán kormány. A tervek szerint 2500 hektáros napelemfarmot építenének az 1986-os katasztrófa helyszínén létrehozott szarkofágoktól mindössze tíz kilométerre. A beruházás nem lesz olcsó, hiszen Európán belül Ukrajnában a legdrágább az alternatív energiaforrásokból nyert áram.

Tovább növeli a költségeket a befektetők bizalmatlansága, amely a belpolitika kérdéses helyzetéből és a nagymértékű korrupcióból fakad. Jelen számítások szerint 1,25 milliárd dollárba kerülne a napelemek telepítése - Ukrajnában a szélből, napenergiából vagy biogázból származó elektromos energia ára kilowattóránként 15 eurócent, míg a többi európai ország nagy részében ugyanez nem kerül többe, mint 8 és fél cent.

A csernobili atomerőmű 4-es reaktorában 1986. április 26-án, hajnali 1 óra után gőzrobbanás történt, melynek következtében a reaktor kigyulladt, további robbanások sorozatát előidézve, ez pedig a nukleáris olvadáshoz vezetett. A radioaktív hulladék elérte Európa számos területét, a Szovjetunió nyugati részét, sőt, az Egyesült Államok keleti részét is. 200 ezer embert kitelepítettek, a környék azóta elvadult, és ma is veszélyes.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük