Mégsem kell félniük a kismamáknak?

Eldőlt a családi napközik sorsa

LMP-s javaslatra az Országgyűlés megszavazta: maradnak a családi napközik.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Országgyűlés mégis elfogadta a független Ertsey Katalin és az LMP-s Osztolykán Ágnes közös javaslatát a családi napközikre vonatkozóan - írja az index.hu.

A javaslat szerint a gyerekek családi napközibe való elhelyezése kiváltaná a kötelező óvodát. Ertsey egy kompromisszumos megoldást javasolt korábban, miszerint a kötelező óvoda lejárható a családi napközikben.

Mindezt úgy, hogy a lehetőség csak ötéves korig legyen meg, ezután pedig egy évet az iskolaérettségig biztosan köznevelési intézményben tölt a gyerek. Erről nyújtotta be javaslatát, amit el is fogadtak. Ertsey szerint a váratlan engedékenység annak is köszönhető, hogy belátták a politikusok: képtelenség lenne ennyi férőhelyet biztosítani a 2014-től kötelezően előírt változtatás értelmében.

A családi napközik intézménye gazdasági szempontból is jobb megoldás. A Csodacsalád Egyesület számításai szerint egy bölcsődei férőhely létrehozása majdnem 4 millió forint, ugyanez a családi napköziben 300 ezer forint körül alakul. Egy 20 férőhelyes bölcsőde építése 80-200 millió forint között mozog, amíg a családi napköziké 1,5-2 millió. Az új munkahely létrehozása is sokkal kisebb költségekkel jár a napközikben, hiszen itt maximum 1 millió, amíg az óvodákban több mint 13 millió forint is lehet. Fenntartási költségek terén pedig az egy főre eső költség gyerekenként a napközikben körülbelül 990 ezer - ezt a szülők állják -, míg az állami óvodákban 1,4 millió forint - ezt pedig az állam állja.

Ahogy csak ritkán látod őket! Politikusnők és first ladyk a gyerekeikkel

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az eredeti elképzelés az volt, hogy a 2014-től hároméves kortól kötelező óvodába járást nem válthatná ki a családi napközi látogatása. A fenti számítás is mutatja, hogy azon kívül, hogy kevesebb költséggel jár, segíti a nők foglalkoztatását, a gyerekek nem kényszerülnek zsúfolt csoportokba, és az óvodapedagógusok nagy része képzett.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Még egy 2012-es közlemény szerint a kormány 8 milliárd forinttal támogatná a gyesről és gyedről visszatérő anyukák munkába állását, ezzel segítve a gyerekek elhelyezését is egyben a családi napközik létrehozásával.

Ezt is szeretjük