Ezért lesz érdemes figyelni holnaptól az eget: látványos bolygóegyüttállás

A tavaszi után újabb látványos együttállás jön augusztus végén.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az utolsó nyári hónap idén is számos érdekes látnivalót és eseményt tartogat azok számára, akiket lenyűgöznek az égi jelenségek.

Sok közülük kis műszerrel, kézi látcsővel, de akár szabad szemmel is megfigyelhető. A Perseida meteorraj augusztus 12-én, a Kappa Cygnidák meteorraj pedig 18-án gondoskodott a látványos csillaghullásélményről, de ezzel még nem ér véget a nyár végi csodás égi jelenségek sora.

Újra bolygóegyüttállás

Idén a február és a március is bővelkedett látványos bolygóegyüttállásokban: a Vénusz, a Jupiter és a Hold feltűnően közel kerültek egymáshoz csodás látványt nyújtva ezzel estéről estére.

Most augusztus végén szintén gyönyörködhetünk hasonló látványban, ugyanis a Magyar Csillagászati Egyesület Égi kalendáriuma szerint 21-én 18 óra körül a Hold, a Mars, a Szaturnusz, valamint a Szűz csillagkép legfényesebb csillaga, a Spica együttállása figyelhető meg: a bolygók az előrejelzések szerint Y alakot formáznak majd.

A jelenség a nyugati égbolton lesz észlelhető, az esti szürkületben. Bár az időpont az egyik legjobb a pazar látványosság megfigyelésére, arra azért nem árt ügyelni, hogy a jó rálátást ne akadályozzák fák vagy házak, illetve zavaró városi fények, ezért, ha teheted, keress a várostól távolabbra eső helyszínt ahhoz, hogy zavartalanul élvezhesd a látványt.

Augusztusi látványosságok

Fogyatkozások sorozata is bekövetkezik ebben a hónapban, sajnos azonban nem a Földön, hanem a Naprendszer óriásbolygóján.

Így lakomázik egy csillag: 15 döbbenetes felvétel a világűrből

Nézegess képeket!

Elolvasom

A hatalmas Jupiter körül keringő négy legnagyobb, úgynevezett Galilei-féle hold rendszeresen okoz a bolygókorongon apró fekete foltként megfigyelhető napfogyatkozásokat, a bolygó árnyékában pedig holdfogyatkozást. Augusztus végén és szeptemberben egész csokorra való hasonló esemény következik be.

Számos csillag mutat a típusának megfelelő fényváltozásokat, amelyek megfigyelése nemcsak a csillagászok számára szolgál fontos adatokkal, de egyúttal remek szórakozás is lehet, hiszen amellett, hogy alaposabban megismerheted az égboltot, a jelenség látványnak sem utolsó.

A régi feljegyzések szerint már az ókor embere is felfigyelt az egyébként változatlannak hitt égbolton feltűnő, úgymond új csillagokra, vendégcsillagokra, de az európai csillagászok 1596-ban fedezték fel az első periodikus változót, akkor kapta a jelenség a Mira - csodálatos - nevet. A jelenség a laikusok számára is különleges, mivel meghatározott időperiódus alatt megváltozik a csillag fényessége, amit pontosan a magnitúdó fénymértékegységgel mérnek.

Augusztusra és szeptemberre egy különleges Mira típusú változót, a Hattyú csillagképben található AU Cygnit ajánlja a Csillagászati Egyesület. Az Epszilon és az Éta Cygni között félúton található változó a katalógusadatok szerint minimumban fotografikus 15,3, maximumban vizuális 9,5 magnitúdó, periódusa pedig 435 nap.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

A fénygörbék szerint viszont mind a minimum, mind a maximum akár egy magnitúdót is változhat periódusról periódusra. A legutóbbi nyolc magnitúdós maximum két magnitúdóval volt fényesebb, mint az azt megelőző tíz magnitúdós maximum. A maximum szeptember végén várható, viszont ügyeskedni kell, ha szeretnéd elcsípni, mert elég hamar elkezd újra halványulni.

Ezt is szeretjük