Biztos jelek, hogy a főnök turkál a számítógépedben

Nem is olyan láthatatlanok azok a jelek, melyek arra utalhatnak, hogy a távollétedben más is használta a számítógépedet. Mikor gyanakodj?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyre több munkakör elengedhetetlen munkaeszköze a számítógép és az internet, ennek ellenére, főleg az utóbbi esetében, sok munkahelyen korlátozásokat vezetnek be a látogatható oldalakra vonatkozóan, hogy az alkalmazott munkaidőben ne felesleges, munkájához nem kapcsolódó tevékenységekkel üsse el az időt.

Ha nincsenek központilag letiltva az oldalak, olykor egy-egy eseménytelen órában bárki elkalandozhat a világhálón, de az sem megy ritkaságszámba, hogy alkalomadtán privát fájlok is tárolódnak a számítógépben.

Különösen kisebb cégek esetében, ahol nincs központi rendszer és hálózat, előfordulhat, hogy a főnök a távollétedben leellenőrzi, vajon mivel töltöd a munkaidődet. Az ilyen lépéseiről azonban te is tudomást szerezhetsz, ha tisztában vagy az alapvető jelekkel.

Szokatlan ikon a tálcán

Ahogy a vírusirtó, a hangerőszabályzó ikonja vagy a számítógép-frissítésekre emlékeztető ikon automatikusan megjelenik a tálca jobb sarkában, úgy más programok aktív működést jelző ábrája is oda kerülhet, hiszen az alkotók eleve beépítették a programba ezt az opciót. Abban az esetben, ha a munkahelyednél rendszergazda is irányítja a hálózatba kapcsolt számítógépeket, a cégvezetők kérhetik a segítségét abban, hogy pontos információkat szerezzenek arról, ki milyen programokat, mennyi ideig és mikor használ a gépén.

Ez esetben a tálcán esetleg találkozhatsz egy ismeretlen ikonnal, melyre, ha ráviszed az egér kurzorát, kliens vagy hálózati figyelő szöveg jelenik meg - ez a kiírás elsősorban a használt programtól és annak beállításaitól függ. Ilyenkor biztos lehetsz abban, hogy pontosan naplózásra kerül minden, amit a gépnél csináltál.

15 tipp, amivel tízezreket spórolhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom
Bár ezek elsősorban csak programok használatára vonatkoznak, ha az internet nem szükséges a munkádhoz, jó, ha nem hagyod órákra megnyitva a böngésző ablakát, mert akár kellemetlen helyzetbe is kerülhetsz miatta.

Legutoljára megnyitott dokumentumok

Akármelyik Microsoft Office verzió van a gépeden, mindegyik alkalmazás feltünteti a legutóbb megnyitott dokumentumok listáját. Optimális esetben pontosan tisztában lehetsz azzal, hogy mely fájlokon dolgoztál utoljára, vagy melyek használatára volt szükséged. Ezért a Fájl menüpont lenyitása után, ha a listában olyanokat látsz, melyek már jó ideje nem voltak általad megnyitva, gyanakodni kezdhetsz, hogy valaki a távollétedben a fájljaid között kutakodott.

Egyébként hasonló gyanúra okot adó momentum lehet a régebbi Windows-ok - még XP verzió - esetében is, ha a Start menü Legutóbbi dokumentumok listájában bukkansz olyan fájlra, amire biztos nem volt szükséged az utóbbi időben.

Windows értesítések

Minden bizonnyal a munkaidőd végén te is gondosan zárod be a programokat, és kapcsolod ki a számítógépet, ezért másnap értesítések nélkül indul újra a munkaidő kezdetével. Ezért, ha ennek ellenére olyan értesítéssel találod szembe magad, mely arra figyelmeztet, hogy a legutóbbi leállítás helytelen volt, akkor nem árt, ha gyanakodni kezdesz, hiszen a te gondos kikapcsolásod után valaki más kapkodva, áramtalanítva kapcsolhatta ki a gépedet. Hasonlóan árulkodó lehet az is, ha a rendszer arra figyelmeztet a Start menünél, hogy új program lett telepítve, miközben te biztosan nem telepítettél.

Jelek a böngészőben

Ahhoz, hogy az általad látogatott oldalakról vagy esetleg ennél személyesebb tartalmakról szerezzen tudomást a főnököd, mindenképpen a böngésző megnyitására van szükség, ami könnyen hagyhat maga után nyomokat.
Abban az esetben, ha akár munka, akár privát ügyek miatt online e-mail-klienst használsz, és a böngésződben tárolod a belépéshez szükséges adataidat, akkor nem csupán a számodra új, mégis olvasott levél lehet árulkodó, de egyes felületek az utolsó belépés dátumát is tárolják, melyeket könnyen összevethetsz a napi programoddal.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Hasonlóan gyanút keltő lehet az is, ha a böngésző megnyitásánál tapasztalsz furcsaságokat, például, ha az elmenti az utolsó folyamatot, és ez nem egyezik az általad bezárt állapottal. Szintén más használóra utal az is, ha olyan felhasználónevet jegyzett meg, melyet te nem használsz.

Ezt is szeretjük