3 bizonyíték, hogy van élet a Földön kívül

Ha földönkívüliekre még nem is bukkantak a kutatók, több bizonyíték is alátámasztja az elméletet, hogy van élet a Földön kívül is.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mióta világ a világ, szeretnénk hinni, hogy nem vagyunk egyedül a világegyetemben. Sőt, az lenne a furcsa, ha csupán a kék bolygón létezne élet.

Miért ne élhetnének az univerzum más részein is hozzánk hasonló teremtmények? Íme, néhány bizonyíték a földönkívüli élet létezésére.

Bizonyíték az üstökösökből

Néhány évvel ezelőtt egy glicin nevű, meglehetősen egyszerű aminosavat fedeztek fel a bolygónk mellett elhaladó számos üstökös egyikében. Ez a különleges fehérjealkotó anyag megtalálható az emberi szervezetben, de tömegesen alkalmazza az élelmiszeripar is, például a joghurtkészítésben fontos szerepet játszó élesztőbaktériumok táplálékaként.

Az, hogy a glicint egy másik égitestben is megtalálták, talán arra lehet bizonyíték, hogy az élet csírája máshonnan érkezhetett a bolygónkra.

Hogy honnan, abban a tudósok még bizonytalanok, inkább óvatosan csak annyit mondanak, hogy az aprócska építőkövek mindenhol jelen vannak a világűrben, de csak kevés helyen találnak megfelelő körülményeket az élet kialakulásához.

Ma is érkeznek mikroorganizmusok

Ahogyan finomodnak az észlelési technikáink, úgy találunk egyre több nyomot a földönkívüli élet létezésére. A közelmúltban indiai tudósok bukkantak különféle mikroorganizmusokra - vagyis szabad szemmel nem látható élőlényekre -, mégpedig a bolygónk felszínétől 41 kilométeres magasságban. Ez már közel van a sztratoszféra felső határához, kizárt dolog tehát, hogy a mikrobák természetes úton, például a szél segítségével jutottak el oda.

De kizárhatóak a különféle emberi tevékenységek is, hiszen a repülőgépek csupán tíz kilométeres magasságban közlekednek, ami nagyon messze van a kis élőlények lelőhelyétől. Megint csak egy lehetőség maradt: felülről érkeztek, és ennyi erővel bármelyik bolygón kiköthetnek, és akkor már csak egy aprócska szikra szükséges ahhoz, hogy az élet utat törjön magának.

Európa, az új Föld

A világmindenség kutatása közben már jó néhány olyan égitestre bukkantak a tudósok, mely alkalmas lehet a földönkívüli életre. Ilyen a Naprendszer ötödik bolygójának számító - vagyis a Marson túl elhelyezkedő - Jupiter egyik holdja is, az Európa. Ennek felszínét jég borítja, mely alatt viszont óceán hullámzik, és a tudósok szerint elképzelhetetlen, hogy a vízben ne legyenek élőlények.

Fotó: www.wikimedia.org

Természetesen nem bálnákról vagy különféle halakról van szó, sokkal inkább olyan primitív szervezetekről, melyek napfény nélkül is képesek életben maradni.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Olasz kutatók kénnyomokat is találtak az Európán, ezek pedig általában baktériumok jelenlétére utalnak. Egy dolog tehát valószínűnek tűnik: az élet csírái már máshol is kialakultak, ráadásul viszonylag közel. Így aztán könnyen elképzelhető, hogy messzebb már sokkal fejlettebb élőlények élnek.

Ezt is szeretjük