Betiltanák az abortuszt Magyarországon

Megvalósulhat az ötlet?

A Jobbik az abortuszok szigorítását szeretné. Az LMP nem támogatja az ötletet, a kormány egyelőre hallgat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A napokban kiszivárgott, hogy a magzati élet védelmének alkotmányos szabályozása lekerült az alkotmányozás napirendjéről. Ezt követően a Jobbik úgy döntött, hogy a magzati élet védelméről szóló törvény módosítását kezdeményezi.

Az indítvány szerint csak orvosi indokok alapján lehetne abortuszt elvégezni, vagy akkor, ha a terhesség bűncselekmény következménye. Mirkóczi Ádám, a párt szóvivője lapunknak elmondta: ebből is látható, hogy nem tiltanák az abortuszt, csak szigorítanák, mellyel az lenne a céljuk, hogy bezárják azt a kiskaput, amelynek köszönhetően ma „bárki, bárhol, bármiféle kontroll nélkül” végezhet művi terhességmegszakítást.

- Valamit tenni kell azért, hogy csökkenjen az abortuszok száma, amely az elmúlt fél évszázadban 6 millió magzati áldozathoz vezetett - mondta a szóvivő. Felvetésünkre, hogy egy nő általában nem jókedvében veteti el magzatát, hanem egy átgondolt döntés következményeként, így a tiltás vélhetően nem vezetne eredményre, Mirkóczi Ádám azt mondta: elismeri, hogy senki sem „jó szándékból” választja az abortuszt, ellenben valamit akkor is tenni kell, hiszen, ha ez így marad, akkor „elképesztő számúra” emelkedik a meg nem született gyermekek száma, ami sem a társadalomnak, sem a gazdaságnak nem jó.

Lenne egy év a felkészülésre

A szóvivő hozzátette: javaslatuk szerint a módosítás nem azonnal, hanem az elfogadás után egy évvel lépne hatályba, vagyis hagynának időt arra, hogy az új szabályra a társadalom és a politika is felkészüljön.

Ez az egyéves szakasz a szóvivő szerint még módosítható, az időponttal kapcsolatos változtatásra teljesen nyitott a párt. Emellett Mirkóczi szerint a szigorítás csak a mérleg egyik serpenyője, a párt nemcsak ezt támogatja, hanem sürgeti a prevencióval kapcsolatos intézkedéseket is.

Az LMP azonnal reagált a Jobbik ötletére, közleményükben leszögezték: a párt elfogadhatatlannak tartja a művi terhességmegszakítások jelenleg érvényben lévő szabályozásának szigorítását.

A megelőzést kéne támogatni

- Reméljük, hogy a kisebbik koalíciós párt és a Jobbik sem fogja ráerőltetni akaratát a Fideszre, és rajta keresztül az országra. Az abortusz szabályozásának széles konszenzuson kell alapulnia, és a legutóbbi felmérések szerint a jelenlegi szabályozás széles körben támogatott. Fontos, hogy ettől a konszenzustól az új alkotmány se térjen el. Az LMP szerint, ha a kormánypártok a művi terhességmegszakítások számának csökkenését szeretnék elérni, akkor elsősorban a megelőzést kell támogatniuk.

- Erősítsék meg a védőnői hálózatot, támogassák a felvilágosító tevékenységet folytató civil szervezeteket, bővítsék a bölcsődei-óvodai férőhelyeket, a családi napköziket, és ne csak a leggazdagabb, háromgyermekes családoknál járuljanak hozzá jelentősen a gyermeknevelés költségeihez - hogy senkinek se kelljen lemondania születendő gyermekéről amiatt, mert nem tudja megteremteni a felneveléséhez szükséges anyagi hátteret. Abortuszszigorítás helyett egyenlő esélyeket és mindenki számára elérhető megelőzést! - közölte a párt.

Az MSZP az ügyben annyit mondott: amíg nem változtat a Fidesz-KDNP a jelenlegi alkotmányozási feltételeken, addig nem vesznek részt az alkotmányozásban.

Évi 40 ezer abortusz

Lapunk megkereste a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot, hogy megkérdezze: mi a kormány álláspontja az ügyben. Választ egyelőre nem kaptunk, viszont sokat elárul a Fidesz hozzáállásáról az, hogy végül elvetették a KDNP ötletét, amely az alkotmányba foglalta volna a magzati élet védelmét.

Hazánkban évek óta 40 ezer körül van a művi terhességmegszakítások száma, 2009-ben összesen 42 256 abortuszt végeztek, 2010-ben pedig ez a szám 39 338-ra csökkent. 

A kormány bizonyos esetekben részben vagy egészben átvállalja a beavatkozás költségét. A műtét 30%-át kell megfizetni például akkor, ha a kérelmező vagy párja szociális ellátásra jogosult, 50%-át, ha a kérelmező vagy párja gyest kap, és ingyenes a műtét akkor, ha a kérelmező kiskorú, szociális intézményben lakik vagy átmeneti gondozásban részesül.

A kormány egyébként idén drasztikusan csökkentette az abortuszokra szánt pénzt, míg 2010-ben 1,6 milliárd forintot, most 400 millió forintot különített el a terhességmegszakítások finanszírozására.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ezt is szeretjük