4 durva baki, amiért akár ki is rúghatnak!

Néha elég egy-két apró figyelmetlenség, hogy az ember azonnal azon a bizonyos lapáton találja magát.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Senki sem tökéletes, és ezt általában a főnökök is tudják. Bárkivel előfordulhat, hogy nem hallja meg az ébresztőórát, dugóba kerül, vagy éppen lekési a reggeli buszt, és így elkésik a munkahelyéről. Az is megtörténhet, hogy hibázik: megfeledkezik egy fontos megbeszélésről, kicsúszik a határidőből, vagy véletlenül otthon hagyja az aznapi meetinghez elengedhetetlen prezentáció anyagait.

Nem kell aggódnod, mindez az esetek többségében még nem ok a kirúgásra. A következő négy bakit azonban nem érdemes elkövetned, ha nem akarsz idő előtt repülni a munkahelyedről!

A közös fénymásolóban hagyni az önéletrajzod

Keveseknek adatik meg, hogy olyan munkakörben és olyan cégnél dolgozzanak, amiről mindig is álmodtak. Így megesik, hogy az ember nézelődik: álláshirdetéseket böngész, rendszeresen végiglapozza az apróhirdetéseket, sőt, az is, ha titokban egy-két helyre még a jelentkezését is elküldi.
Nincs ezzel semmi gond addig, amíg valóban titokban marad a dolog. Ha viszont mindezt munkaidőben végzed, ráadásul még annyira figyelmetlen is vagy, hogy a jelentkezésedet és az önéletrajzodat a közös céges fénymásolóban hagyod, kezdhetsz aggódni. Ha pedig az említett dokumentumokat a főnököd kezében látod viszont, akár csomagolhatsz is...

Félrecímezni a magáncélú e-maileket

Nem véletlenül rendelkezik a Munka Törvénykönyve a munkaközi szünetekről: az ember energiakészlete véges, így még a leginkább motivált és terhelhető alkalmazottak esetében is előfordul, hogy lankad a figyelmük - legfőképpen az ebéd utáni órákban. Aki teheti, szünetet tart, aki pedig nem, az titokban igyekszik egy kicsit lazítani.

Ezek a munkaidőből elcsent 10-20 percek kiválóan alkalmasak magánlevelezésre, vagy a vicces e-mailek továbbküldésére a többi kollégának. A főnökök nagy valószínűséggel sejtik is mindezt - és addig jó, amíg csak sejtik. Ha ugyanis a főnököd egyszer rajtakap, hogy rendszeresen a munkaidődben bonyolítod a magánjellegű levelezéseidet, netán a párodnak szánt, némiképp erotikus tartalmú e-mailed véletlenül neki címzed, ne nagyon számíts arra, hogy még hosszú évekre meghosszabbítja majd az éppen lejáró munkaszerződésed.

Nem kell egy egész e-mail: néha elég egy óvatlan félmondat ahhoz, hogy kockára tedd az állásod! Hogy mely mondatoktól tartózkodj, ha nem akarsz lapátra kerülni? Kattints ide!

A főnököt kibeszélni céges telefonon

A legnaivabb munkaadók is tisztában vannak vele, hogy az irodai telefonokon nem csak üzleti ügyek intéződnek.

Még a leglelkiismeretesebb, leginkább a munkájára koncentráló alkalmazott esetében is előfordul egyszer-kétszer, hogy magánjelleggel veszi igénybe a céges telefont, míg az elvetemültebbek képesek órákig lógni szégyentelenül a készüléken.
Amíg az ember ügyes, és mindezt a főnöke háta mögött bonyolítja, nincs miért aggódnia.
Jó tudnod viszont, hogy egy-egy telefonbeszélgetés könnyen lehallgatható, ha pedig a munkaadód véletlenül abba a beszélgetésbe fülel bele, amiben éppen őt szidod elkeseredetten a barátnődnek, akár kezdhetsz is búcsút inteni az állásodnak.

Egy-két magánjellegű beszélgetés a céges telefonon még nem a világvége. Ha viszont nem akarsz új munka után nézni, lehetőleg ne lógj órákig a telefonon, és lehetőleg más bakikat se kövess el. Kattints ide, és tudd meg, melyektől tanácsos tartózkodnod!

Beteget jelenteni, majd összefutni a főnökkel

Télvíz idején nem ritka, ha az ember megfázik, vagy leveszi a lábáról az influenza, és képtelen kimászni az ágyból. Ilyenkor jobb jelezni ezt a főnöknek telefonon, majd otthon maradni, és alaposan kipihenni a nyavalyát.

De az sem ritka, amikor a szerénynek ígérkező borozásból végül fejfájós, gyomorégéses, hányingeres másnap lesz. Ha képtelen vagy elindulni otthonról - lelkiismeret-furdalás ide vagy oda -, nincs más lehetőséged, mint beteget jelenteni. Ez esetben viszont eszedbe se jusson a reggeli rosszullét elmúltával kitenni a lábad otthonról, annak pedig még a gondolatát is verd ki a fejedből, hogy majd ezen a könnyen jött szabadnapon intézed el a régóta tervezett csizmavásárlást.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ha ugyanis éppen akkor sikerül szembetalálkoznod a főnököddel a plázában, amikor a tükör előtt pózolsz a kiszemelt lábbeliben, a fizetésnél akár arra is rákérdezhetsz, hogy van-e éppen betöltendő állás a szóban forgó cipőboltban.

Ezt is szeretjük