5 kínos baki, amit soha ne kövess el!

Váltanál, vagy az álláskeresők rögös útjáról térnél már le szívesen? Akkor pályázz úgy, mint a profik: kínos bakik nélkül!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha állást keresel, kétségkívül előnyösebb helyzetben vagy akkor, ha csupán pályát módosítanál, mintsem a munkanélküliek világát hagynád ott végleg.

Előbbi esetben nem sürget annyira az idő, nem nehezedik rád akkora nyomás az állásinterjún, tehát a legjobb formádat mutathatod leendő főnökeid előtt.

Ahogy azonban a túl nagy elvárás, úgy a tétnélküliség érzése is eredményezhet olyan bakikat, melyek döntőek lehetnek a karrieredre nézve. Ha el akarod kerülni a kellemetlen meglepetéseket, a következő bakiktól óvakodj!

Soha ne állíts valótlant!

Pályázóként már azzal sokat rontasz az esélyeiden, ha az önéletrajzodban valótlanságokat állítasz. A leggyakrabban a nyelvtudásra vonatkozó részt szokás kiszínezni, illetve a valós gyakorlati időt meghosszabbítani - ezek a turpisságok azonban már az első találkozáskor lelepleződnek. Jobban teszed hát, ha őszinte vagy, és színezés helyett inkább arra ügyelsz, hogy a kért dokumentumok - önéletrajz, motivációs levél, végzettséget igazoló papírok másolatai - mindegyikét csatolod a jelentkezésedhez. Mindezt természetesen jó helyesírással, friss adatokkal, hogy legalább emiatt ne kelljen szégyenkezned!

Ne vedd félvállról!

Aligha vet rád jó fényt, ha céges levélpapíron vagy a munkahelyi e-mail címedről küldöd el a jelentkezésedet. A jövendőbeli főnököd vagy annak szigorú HR-ese ebből arra következtethet, hogy nem mindig adsz bele mindent munka közben, nem vagy elég precíz, ráadásul hajlamos vagy a sajátodként kezelni a rád bízott értékeket.
Ha elektronikus úton kérik a pályázatot, akkor a mucika23@freemail.hu típusú e-mail címedet érdemes egy komolyabbra lecserélni: nyiss egy új fiókot, amit kizárólag ilyen célokra tartasz fenn, az e-mail címed pedig lehetőleg a teljes nevedet tartalmazza.

Néha érdemes hallgatni

Amikor megkérdezik tőled, hogy miért keresel új munkahelyet, nem kell feltétlenül az igazat válaszolnod. Ha a rigolyás felettesed, a kibírhatatlan munkatársak vagy az igénytelen irodai környezet miatt döntöttél úgy, hogy beállsz az álláskeresők sorába, inkább diplomatikusan mondj csak annyit, hogy új kihívásokat keresel. Ez sokkal szebben hangzik, és az új helyen is szimpatikusabbá tesz - az előző főnököd kritizálását tartsd meg a baráti köröd számára.

Ne pályázz felkészületlenül!

Nincs annál kínosabb, mint amikor a pályázó nem ismeri pontosan a megcélzott munkakört, illetve a kiszemelt céget. Érdemes használnod az internetet, mert ma már mindenkinek van honlapja, ahol - feltehetőleg - pontos adatokat közöl magáról. A kacifántos neveket nézd meg kétszer is, nehogy ilyen apróság miatt nehezteljen rád leendő felettesed.
Az állásinterjú során mindenkivel légy tisztelettudó - sohasem tudhatod, kivel kerülsz egy szobába -, ne öltözz kihívóan, érkezz pontosan, ne fecsegj túl sokat, de éppen ilyen hátrányos lehet a szűkszavúság is. Találd meg a pontos arányokat!

Ne kérdezz rá túl korán a fizetésre!

Fontos a fizetés is, hogyne lenne az, de akkor sem illik ezzel kezdened a beszélgetést a leendő munkaadóddal, és ne nyaggasd folyton a cafetériával, továbbá az egyéb juttatásokkal kapcsolatban se, mert mohónak és ellenszenvesnek tart majd - és talán nem is alaptalanul.

Ezek a dolgok - ha megfelelsz az elvárásoknak - úgyis szóba kerülnek majd. Ha pedig az anyagi jellegű kérdésekben nem tudtok megegyezésre jutni, még mindig visszautasíthatod az ajánlatot.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Szimpatikusnak, rátermettnek, diszkrétnek kell mutatkoznod álláskeresésnél, mert a legtöbb főnök ilyen beosztottra vágyik.

Ezt is szeretjük