Az univerzum súlyos csapása

Nem tudunk védekezni ellene

A természet ereje határtalan. Az árvizek ellen még tudunk védekezni, a napviharok ellen semmiképp.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A különböző katasztrófafilmekből vagy tudományos csatornákról biztosan ismerős, hogy a Naptól függ az emberi lét, így, bár nagyon távolinak tűnik, ami odakint zajlik, közvetlen hatással van az emberiségre. A Nap ébredezik, aktivitása ciklusonként nő és csökken, így különböző katasztrófákhoz vezethet, melyek ellen még védekezni sem tudunk. Ha meg kellene határozni, azt mondhatnánk, hogy a napkitörés a Nap tevékenységének egyik leglátványosabb és legösszetettebb jelensége. Elsőként a Nap izzani kezd, és fénylő, úgynevezett napfoltok jelennek meg rajta.

Ezután történik a korona kidobódása, ami ezeknek a foltoknak a kilökődését jelenti. Végül pedig a napkorona, ami leginkább tűzfelhőként írható le, elszáll az univerzumban.

Súlyos, akár végzetes következményekkel járhat

A napkitörések elsősorban a műholdakat és az űrszondákat veszélyeztetik, hiszen ők kapják a legnagyobb dózist a kitörésekből. A műholdak meghibásodhatnak, a rádión történő kommunikáció és a radarok károsodhatnak.

A Földet elektromágneses tér veszi körül. Amennyiben ez a mágneses mező sérül, az iránytűk összezavarodnak, és nagy területű áramkimaradások történhetnek, melyek miatt az elektromos berendezések csődöt mondanak. Ráadásul a sarkkörökön, ahol kicsit laposabb, horpadtabb a Föld, a Nap gyilkos sugarai könnyebben behatolnak az atmoszférába. Ilyenkor láthatóak a csodaszép sarki fények, de amennyire gyönyörű ez a jelenség, annyira veszélyes is.

A szerencsétlenségek éve

2001. szeptember 24-én, néhány nappal a World Trade Center szerencsétlensége után következett be a történelem egyik legnagyobb napkitörése. Alighogy a kilökődés megtörtént, a Földön megbolydult a mágneses tér. Annyira komoly volt az eset, hogy a NASA Űrközpontja rögtön tájékoztatta az embereket. A napvihar erőssége az X1-X28-as skálán X20-as besorolást kapott, ami elég magas, így kész csoda, hogy az egész Amerika területén megcsodálható sarki fények tündöklésénél nagyobb baj nem történt.

Vissza a sötét középkorba?

A történelem egyik leginkább ismert mágneses napvihara 1989. augusztus 16-án zajlott le. Megrongálta a kanadai országos áramhálózatot, illetve Québec tartományban hat napig áramkimaradást okozott.

Így lakomázik egy csillag: 15 döbbenetes felvétel a világűrből

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ez azt jelenti, hogy közel hatmillió ember maradt áram és hő nélkül. Ha ugyanez bekövetkezne újra, elképzelhető, hogy az egész Földön szünetelne az elektromosság, bár a mai műszaki cikkeket már úgy gyártják, hogy strapabíróbbak legyenek az áramproblémákkal szemben. X20-as fokozatú jelzést kapott, nagyon erős volt. Szerencsére hazánkban nem észleltek semmilyen fennakadást.

Az eddigi legnagyobb napkitörés

Hazai idő szerint 2003. április 4-én este szintén hatalmas napvihar volt  - a világ eddigi legerősebbje, legalábbis amióta van élet a Földön. Éppen csak súrolta a Földet, de lökése így is olyan erejű volt, hogy a különböző mérőműszerek, melyekkel a Napot vizsgálják, kiakadtak. Erőssége sokszorosan túltesz a 2001-es kitörésen, mert jóval X20 felett volt. Mivel csak érintette a Föld peremét, de nem hatolt be, az emberi szervezetet közvetlenül nem fenyegette veszély, de Észak- és Dél-Amerikában egész földrésznyi rádiózavarokat okozott.

Armageddon napvihar következtében?

2012-re világvégét jósolnak. Hogy ez mennyire igaz, nem lehet tudni, de az biztos, hogy a Nap 11 éves ciklusokban változik. Ezen belül is három-négy évente történnek a nagyobb kitörések, ezek esedékessége pedig pontosan két év múlva várható. És, hogy mire számíthatunk pontosan?

Ha a Földnek sikerül elkerülnie a mágneses vihart, akkor kisebb-nagyobb áramkimaradásokra, földrészenként látható sarki fényekre, melyeket szintén a mágnesesség gerjeszt.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Amennyiben viszont nem csak bolygónk peremét éri, a végzetes elektromos és műszaki problémákon kívül komoly egészségügyi bajok is megjelenhetnek.

OLVASD EL EZT IS!

  • föld
  • természeti katasztrófa

Ijesztő képeken a Föld pusztulása

Ezt is szeretjük