Felénk száguld egy aszteroida, ami akkora, mint 2 Gellért-hegy: még a szakértők sem tudják, mi lesz

Lehet, hogy nagy a veszély.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az amerikai űrügynökség, a NASA szeptemberben indítja el projektjét, amelynek keretében egy űrszonda mintát vesz a Bennu elnevezésű aszteroidáról, és 2023-ban visszatér a Földre - mondta Kiss László csillagász az M1 aktuális csatorna műsorában.

Kiss László, akit azzal kapcsolatban kérdeztek, hogy az aszteroida 2135-ben veszélyt jelenthet-e a Földre, mert pályája közel húzódik hozzá, ismertette: "parányinak számító kisbolygó" a Bennu, amelyet 1999-ben fedeztek fel Amerikában, és az egyiptomi mitológia egyik szereplőjéről nevezték el.

Mint a Gellért-hegy kétszer

Az égitest mintegy ötszáz méter átmérőjű, körülbelül kétszer akkora, mint a Gellért-hegy. Az Apollo típusú kisbolygók közé tartozik, ami azt jelenti, hogy pályája a földpálya közelében húzódik, és bizonyos időszakonként megközelíti a Földet - közölte a szakértő.

Hangsúlyozta: ezek az égitestek a Naprendszer kezdetéről itt maradt törmelékeknek tekinthetőek, abból a por-és gázfelhőből hordoznak információt, amelyből kialakult a Föld, a Hold és a bolygók, a Merkúrtól a Neptunuszig. Anyagi összetételének tanulmányozásával azt lehet kideríteni, hogy miből jött létre a Naprendszer.

Részletezte: a Bennu mozgását nemcsak a gravitáció irányítja, hanem az úgynevezett Jarkovszkij-hatás is, amelynek lényege, hogy mivel az égitest egy irányból, a Napból kapja megvilágítását, egyrészt egyenetlenül melegszik fel, másrészt a kapott hőt kisugározva kismértékben módosítja saját pályáját.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Kiderítik, hogy becsapódhat-e

Kiss László közölte: ahhoz, hogy meg tudják mondani, 120 év múlva becsapódik-e az aszteroida, helyszíni méréseket kell végezni, nagyon pontosan ismerni kell az égitest alakját, és ki kell számolni ezt az erőhatást is.

Úgy fogalmazott: az aszteroida aktualitását nem a becsapódással való riogatás adja, hanem az, hogy a NASA ebben a hónapban elindít egy több éves projektet, amelynek keretében az Osiris Rex elnevezésű űrszonda megérkezik a Bennuhoz 2018-2019 fordulóján, leszáll a felszínére, összegyűjt másfél-két kilogramm mintát, és 2023-ban visszatér a Földre. A Bennu pályája néhány évente a Föld közelében húzódik, ezért ezekben az időszakokban viszonylag kis energiabefektetéssel megközelíthető az égitest.

Ezt is szeretjük