A te tusfürdődért hányan haltak meg?

Szívszorító kampány az állatkísérletek ellen

Te is tehetsz az állatkísérletek visszaszorításáért.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A héten, augusztus 16-án tartottuk a hontalan állatok világnapját, melynek célja, hogy felhívja a közvélemény és a hatóság figyelmét a kóbor állatok problémájára, és annak megoldásának - a menhelyek létrehozásának, illetve a felelősségteljes szaporításnak és ivartalanításnak - fontosságára.

Nehéz elképzelni, de mégis vannak olyan állatok, akik talán még az utcán tengődő kutyáknál és macskáknál is rosszabb helyzetben vannak - a kóbor jószágok számára ugyanis még van remény, de a kísérletekben részt vevő állatokra szinte kivétel nélkül az elaltatás vár a szerető otthon helyett. Erre próbálja felhívni a figyelmet egy új kampány is.

Mit mond a törvény?

A Magyarországon életben lévő, az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény pontosan meghatározza, milyen esetekben adható engedély állatkísérletek elvégzésére. Ez azonban elég tág kereteket ad, és tudományos kutatás, oktatás vagy akár adalékanyagok tesztelése céljából is lehet idehaza állatkísérleteket végezni.

A törvény azt is kimondja, hogy az állatok fájdalmát a kísérlet során a lehető legkisebbre kell redukálni - kivételt képez azonban ez alól, ha a gyógyszeres fájdalomcsillapítás befolyásolná, értékelhetetlenné tenné a kísérlet eredményeit. Ilyen esetekben fájdalomcsillapítás nélkül is el lehet végezni a kísérletet, melynek alanyai egerek, macskák, kutyák vagy akár majomfélék is lehetnek.

Állatkísérletek a gyakorlatban

Az állatkísérletek etikusságát sokan megkérdőjelezik. A kísérletek embertelensége, melyeknek sokszor kifejezetten magas értelmi és érzelmi intelligenciával rendelkező állatokat tesznek ki - például kutyákat vagy majmokat - még akkor is sokkoló, ha annak célja például egy súlyos betegség okainak feltárása vagy éppen a gyógyszer megtalálása.

Megdöbbentő képek a Föld pusztulásáról

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Külker Online azonban hivatkozik egy 2008-as statisztikára, mely szerint az állatkísérleteknek mindössze 6%-a szolgál gyógyászati célokra. 31%-ukban kozmetikai cikkeket tesztelnek, a fennmaradó 63%-ban pedig az állatoknak katonai kísérletek miatt kell egy laborban, steril körülmények között, emberi szeretet nélkül és gyakran komoly fájdalmakat kiállva leélniük az életüket.

A PETA adatai szerint csak az Egyesült Államokban évente több mint 100 millió állat - egerek, patkányok, kutyák, hörcsögök, tengeri malacok, békák, halak, nyulak, madarak, majmok - pusztul el az állatkísérletek következtében. Az Európai Unió területén 2003 óta tilos kozmetikai céllal állatkísérleteket végezni, 2009 óta pedig az összetevőkkel kapcsolatban sem végezhető ilyen kísérlet, és az unió területén nem is forgalmazható olyan kozmetikum, amit állatokon teszteltek. Ugyanakkor egyes állatvédő szervezetek állítják, a boltok polcain ma is rengeteg olyan kozmetikum található, amelyek összetevőit állatokon tesztelték.

Mit tehetsz te?

Keresd az olyan termékeket, amelyeken látható a cruelty free vagy a not tested animals felirat - ezek többsége még az állati eredetű anyagoktól is mentes, így duplán jót tehetsz.

Ha szeretnéd, hogy a világ többi részén is betiltsák a kozmetikai állatkísérleteket, illetve, amennyire lehetséges, visszaszorítsák az orvosi célúakat is, önkéntesként vagy adományoddal támogasd a PETA-t vagy WWF-et, illetve más állatvédelemmel foglalkozó alapítványt.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Az Állatmentő Sereg nemrég radikális kampányt indított, mellyel az állatkísérletek kegyetlenségére szeretnék felhívni a figyelmet - ha egyetértesz a céljaikkal, december 21-ig az arcoddal és neveddel te is támogathatod a kezdeményezést. A részleteket megtalálod a Facebook-oldalukon - vigyázz, az oldal sokkoló, szívszaggató képeket is tartalmaz!

Ezt is szeretjük