Megint közbeszólt az Alkotmánybíróság: a törvény elbukott

Úgy tűnik, a kormány és az Alkotmánybíróság mostanában nincsenek egy hullámhosszon.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Alkotmánybíróság kedden visszaható hatállyal megsemmisítette az egyházi törvény több rendelkezését, amely az egyházak parlament általi elismerésének eljárására vonatkozik - tudatta a testület közleményben az MTI-vel.

A határozatban a testület hangsúlyozza, hogy a nem vallási tevékenységet végző szervezetek kiszűrésére, a törvénysértésekkel szemben az Országgyűlésnek lehetősége van hatékonyabb jogi eszközöket alkotni.

Az AB és a kormány

Az egyházügyi törvény sorsa nem egyedi, és az sem újdonság, hogy az Alkotmánybíróság nem ért egyet a kormánnyal. Íme, az utóbbi bő két év törvényei, amelyeket a testület megbuktatott.

Különadó

Egyhangú döntésben ítélte alkotmányellenesnek az Alkotmánybíróság a 98%-os, két hónapon túli végkielégítésekre és egyéb juttatásokra kivetett különadót. A 2010 nyarán elfogadott törvény szerint október 31-ig kellett volna befizetni a különadót minden, 2010. január 1-jétől, állami forrásból származó, munkavégzésre irányuló jogviszony megszűnésével szerzett jövedelem 2 millió forint feletti része után - írja az Origo.

Az AB szerint a törvény az alanyi jogon járó jövedelmekre is kihatott volna. A kormány válasza erre az AB jogkörének szűkítése volt.

Indoklás nélküli elbocsátások

Az AB 2011 elején nyilvánította alkotmányellenesnek azt a két törvényt, amely lehetővé tette volna a kormány- és köztisztviselők indoklás nélküli kirúgását. Úgy gondolták, a felmentési szabályok könnyítése még belefér, de a törvény ezen rendelkezése alapjogokat sért. A kormány tudomásul vette a döntést.

Változások az Orbán-kormányban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Médiatörvény, büntetőeljárási törvény, egyháztörvény

2011 decemberében az AB a büntetőeljárásra vonatkozó törvény és a médiáról szóló új jogszabályok egy részét alkotmányellenesnek minősítette, valamint megsemmisítette az egyházügyi törvényt, amely a hivatalosan egyháznak minősíthető vallási közösségek körét korlátozta. A médiára vonatkozó új jogszabályokat részben alkotmányellenesnek ítélték. A Fidesz igyekezett alkotmányos megoldásokat keresni a kifogásolt pontokra, és a módosított törvényjavaslatot végül elfogadta a parlament.

Felsőoktatás

Alkotmányellenesen adott felhatalmazást a kormánynak a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény, hogy rendeletben határozza meg az állami ösztöndíjas hallgatókkal kötendő hallgatói szerződés lényeges tartalmát - mondta ki az Alkotmánybíróság. A testület határozatában megsemmisítette a törvénynek azokat a fordulatait, amelyek a kormány felhatalmazásáról szólnak, illetve a hallgatói szerződésekről szóló januári kormányrendeletet is - derül ki az Origo cikkjéből. A kormány módosította a törvényt.

Hajléktalankérdés

A törvényt, amely tiltotta volna a hajléktalanok utcán élését, alkotmányellenesnek ítélte az Alkotmánybíróság 2012 novemberében. A miniszterelnök szerint a testület döntése ésszerűtlen volt.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Családvédelmi törvény

2012 decemberében az AB megsemmisítette a családvédelmi törvény egyes rendelkezéseit is. A dolog az öröklési szabályokkal, valamint a család fogalmával kapcsolatos részeket érintette. A bírák szerint a törvény indokolatlanul szűkítette a család definícióját.

Ezt is szeretjük