A 3 legbiztosabb befektetés, ha nem azonnal kell a pénz

Ha van lehetőséged türelmesnek lenni, megéri. A következő megtakarítási formák vagyonokat hozhatnak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mielőtt belevágnál egy hosszú távú befektetésbe, mindenképpen mérlegelj néhány fontos szempontot! Bármilyen megoldást találsz is szimpatikusnak, mindenképpen kérd ki egy szakember véleményét, mert a piaci körülmények, az adózási szabályok folyamatosan változnak. Ezeknek a változásoknak a követése egy laikus számára szinte átláthatatlan feladat.

Csökkentsd a kockázatot!

- Ha valaki úgy dönt, hogy befekteti a pénzét, akkor egyszerre több típusú kockázatot is vállal. Gazdasági, politikai és adózási rizikója is van egy-egy befektetésnek, amit nem lehet kikerülni, viszont minimálisra lehet csökkenteni.

Ez azonban csak akkor lehetséges, ha egy jól képzett és tapasztalt szakember folyamatosan menedzseli a befektetést - mondta Ardai Zoltán, pénzügyi tanácsadó. A szakember szerint három tényező mentén dől el, hogy valaki milyen típusú konstrukciót választ.
- Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy a biztonság, a hozam és a hozzáférhetőség hármasából melyik a számára fontos, mert valamelyikből mindenképpen engedni kell - állítja a tanácsadó.

Ha az a célod, hogy a kockázatokat minimálisra csökkentsd, akkor mindig tartsd szem előtt, hogy a befektetett pénz egy része hozzáférhető legyen! Soha nem lehet tudni, hogy mikor lesz szükséged azonnal pénzre, de, ha mégis úgy alakul, hogy ki kell venned egy kisebb vagy nagyobb összeget, akkor - feltéve, hogy a pénz egy része hozzáférhető - ezt a befektetésed felbontása és az addig felgyülemlett haszon elbukása nélkül is megteheted.

Biztosítással kombinált befektetés - forintban és/vagy euróban

A kifejezetten hosszabb távú befektetések esetében ajánlott megoldás a biztosítással kombinált befektetés. Az úgynevezett unit-linked konstrukciók lényege, hogy miközben a pénzed folyamatosan dolgozik egy általad kiválasztott megtakarítási piacon, addig életbiztosításod is van, ami - ha baj történik - előnyöket nyújthat a különböző adók esetében, és védelmet biztosíthat az örökösödési kötelezettségekkel szemben is. Azt is te döntheted el, hogy mekkora kockázatot vállalsz, illetve milyen befektetési stratégiát választasz.

15 tipp, amivel tízezreket spórolhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Amellett, hogy te határozod meg, hogy milyen alapba fekteted a pénzed, azt meg is oszthatod a különböző részvényalapok között. A biztosítással kombinált befektetésnek többnyire van egy állandó éves díja, amit - lehetőségeidhez mérten - érdemes minél alacsonyabb összeggel megkötni.

Ennek oka, hogy a forint vagy euró alapú lekötések mellett eseti számlát is nyithatsz, ahova - ha plusz pénzre teszel szert - bármikor, bármekkora összeget befizethetsz, illetve, ha szükséged van rá, akkor ki is vehetsz pénzt. A lekötésed forint vagy deviza alapú is lehet. Az, hogy melyiket választod, attól is függ, hogy milyenek az igényeid, illetve mennyi időre szeretnéd lekötni a pénzed. Lényeges szempont, hogy a futamidő végén adómentesen veheted ki - ha minden jól alakul - a befektetett pénz többszörösét.

Tekintettel arra, hogy a piacon óvatos becslések szerint körülbelül 140 unit-linked típusú termék közül válogathatsz, nehéz dolgod van, ha egyedül próbálod meg kiválasztani az igényedhez leginkább passzoló konstrukciót. Az összes ajánlat, leírás és melléklet átolvasása felér egy kutatómunkával, és, ha nem kéred szakember segítségét, akkor könnyen előfordulhat, hogy megtakarítás helyett ráfizetés lesz a vége.

Magánnyugdíjpénztár - hozd ki belőle a legtöbbet!

Ha munkavállaló vagy, akkor minden bizonnyal te is tagja vagy valamelyik magánnyugdíjpénztárnak. Nem mindenki van tisztában azzal, hogy ez az előtakarékossági forma befektetésként is funkcionálhat, feltéve, hogy olyan konstrukciót választasz, ahol a lehető legnagyobb arányban részvényekbe fektetik a pénzed. Az, hogy konzervatív, közepes kockázatú vagy dinamikus portfólióba kerülsz, attól függ, hogy még mennyi időd van a nyugdíjig.

- A fiatalabb generáció számára a dinamikus portfólió jelenthet megoldást: önkéntes nyugdíjpénztár esetében, tíz év tagság után a hozamok járulékkifizetés nélkül, adómentesen kivehetők, a teljes összeg pedig 20 év elteltével. Szemben a kötelező magánnyugdíjpénztárral, ahol a nyugdíjra jogosultság évében juthatunk hozzá megtakarításainkhoz - mondta Ardai Zoltán.

Gondolj a jövődre!

- Aki nem tud a saját jövőjére félretenni hosszabb távon, annak komoly nehézségekkel kell majd szembesülnie. A gyermekek iskoláztatása, az orvosi ellátás színvonala és a nyugdíjas évek minősége nagyban függ attól, hogy a fiatalok mennyire veszik komolyan az öngondoskodást.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Aki pedig már eddig is választott pénzügyi megoldást, annak célszerű a felülvizsgálathoz és a pénzügyei menedzseléséhez választania egy szakembert - hangsúlyozta Ardai Zoltán.

Ezt is szeretjük