4 súlyos, kirívó illemtanbaki

Te ismered őket?

Ha intelligens és megnyerő személyiségnek akarsz tűnni, a következő hibákat igyekezz elkerülni!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az, hogy valaki nem ismeri az illem minden egyes előírását, még nem jelent egyet a neveletlenséggel, számos esetben csupán a bizonytalanság szül kellemetlen helyzetet. Ha azonban a következő szabályokat szem előtt tartod, illetve elkerülöd a sokak által elkövetett hibákat, jóval könnyebben eligazodsz a hétköznapi szituációkban, és intelligensebb ember benyomását kelted.

Nem ismered a szomszédokat

Bár napjainkban már nem olyan erősek a közösségek, mint néhány évtizeddel ezelőtt, a szűkebb környezetedben élőkkel illik jó kapcsolatot ápolni. A legildomosabb az lenne, ha ismernél mindenkit névről is - ide tartozik az új lakóknak való bemutatkozás, illetve a régieknek, ha te költöztél frissen a házba.

Régen a magyar falvakra az volt jellemző, hogy mindenki mindenkinek köszönt, érdeklődött hogyléte felől, vagy - ha kellett - megkérdezte, mit keres, tud-e segíteni. Ez kulturált helyeken ma is megvan, senki nem különálló betű, csak egymással kapcsolatban alakul ki az életünk regénye. Ha az egész házat vagy utcát nem is, de a közvetlen szomszédokat ismerd meg név szerint, és tudj a családtagokról is.

Ez nem azt jelenti, hogy emelgesd a lábasok fedőit, fontos tisztelni mások magánéletét, de a leggyorsabb segítség is a szomszédtól jöhet - no meg a leghatékonyabb károkozás is. Ha kimozdulsz a lakásból, a házon vagy utcán belül köszönj mindenkinek, akkor is, ha nem ismered közelebbről. Ugyanez igaz a kisebb falvakra is, nem fognak rád furcsán nézni, ha köszönsz a szembejövőknek, sőt, akkor tartanak majd jól neveltnek.

Ballépések bevásárlás közben

Bár a világ legegyszerűbb elfoglaltságának tűnhet beszerezni a napi élelmiszereket, bevásárlás közben számos bakit elkövethetsz. Ha kis üzletbe lépsz be, mindenképp köszönj, de ez a nagy bevásárlóközpontokra is igaz, ha látsz olyan dolgozót, aki az ajtó körül tevékenykedik. Egy másik szabály, hogy a pénzbedobós bevásárlókocsiba nem illik belepakolni a táskát.

Kizárólag az erre elkülönített részre tedd, mely nem csak arra szolgál, hogy az apróságokat beleültessék kifelé kalimpáló lábakkal. Gyakori jelenség az, amikor valaki valamit elfelejt, majd kosarát ott hagyva kilép a sorból, hogy visszamenjen. Ilyen esetben ildomos a kosárral együtt kiállni a sorból, majd, ha beszerezted a szükséges dolgot, visszaállni a sor végére.

15 életbevágóan fontos illemszabály

Nézegess képeket!

Elolvasom

Látványos nemtetszés az étteremben

Az éttermi etikett legfontosabb szabályai közé tartozik, hogy, ha nem ízlik az étel, akkor ne kezdj el mesélni róla, ne vedd el asztaltársaid kedvét, hátha nekik ízlik.

Természetesen, ha azt érzed a fogáson, hogy romlott, akkor hívd fel a többiek figyelmét is erre, de hangosabb felháborodás helyett a felszolgálóval, étteremfőnökkel célszerű megbeszélni a dolgot, győzni higgadtan, intelligensen érvelve lehet csak.

Ha komoly kifogásod van az étellel kapcsolatban, akkor küldd vissza, ha azonban már megetted, utólag felesleges reklamálni, különösen fizetéskor, ürügyet keresve arra, hogy miért nem akarsz borravalót adni.

Az őszinteség persze nagy erény, de nem illik feleslegesen kifogást emelni, ha valójában nem az étel minőségével volt problémád, csupán egyéni ízlésednek nem felelt meg maradéktalanul.

Betegen a munkahelyen

Fertőző betegnek - és idetartozik a nátha is - nem illik tömegbe mennie, nem való végigfertőzni boldog-boldogtalant. Aki influenzát lábon hord ki, hogy lássák, ő nem fog még pár napot sem hiányozni a munkából, az egyrészt átadja még legalább hat-nyolc embernek a vírust, másrészt olyan komoly szövődményt idézhet elő saját magának, hogy nem egy hétre, hanem több hónapra is kieshet a munkából, ami már egzisztenciális kérdés is lehet.

Ha úgy érzed, lappang benned valami, kezdesz meghűléses tüneteket produkálni, például gyakran kell fújnod az orrod, illetve folyamatosan tüsszögsz, a legjobb, ha hazamész. Ha nem érzed szükségét a pihenésnek, és munkaköröd lehetővé teszi, folytasd a munkát otthonról, amennyiben azonban nem lehetséges, beszélj főnököddel, és menj haza - ő is belátja majd, hogy nem lenne hosszútávon célszerű maradnod saját, illetve a többiek egészsége miatt sem. Betegségedet emellett kezeld diszkréten, nem illik büszkélkedni vele, illetve módszeresen jóleső sajnálatot kiváltani a munkatársakból.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Cikkünk Görög Ibolya Mindennapi maceráink című könyve alapján készült, mely az Athenaeum Kiadó gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük