4 intő jel, hogy ki akarnak rabolni

A legpofátlanabb módszerek

Így jutnak be a trükkös tolvajok a gyanútlan áldozat lakásába. Légy mindig résen!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A betörők egyre agyafúrtabb technikákkal dolgoznak, ha zárfeltörésről és riasztóberendezések kijátszásáról van szó. De nem csak az éjjeli besurranóktól vagy a nyaraláskor üresen hagyott lakás kifosztóitól kell tartanod. Egyre több ugyanis a trükkös tolvaj, aki nem várja meg a sötétséget, helyette fényes nappal próbál meg jól felépített manőverrel bejutni a kiszemelt lakásba.

Az aktuális ürügy bizonytalansága a gyanakvóbbaknak szemet szúrhat, de a jóhiszemű házigazda nem mindig elég felkészült, hogy kiszűrje azokat, akiket gond nélkül beengedhet, és kiszimatolja a valós veszélyt - különösen, ha megosztják a figyelmét. Készülj fel előre, hogy ne érhessen meglepetés. Íme, a leggyakoribb, alattomos módszerek.

Közüzemi dolgozónak öltözve: ál-elműsök és -gázszerelők

A legelterjedtebb módszer, amikor valamelyik szolgáltató dolgozójának adják ki magukat a tolvajok: általában víz-, gáz- vagy villanyóra-leolvasás ürügyén igyekeznek bejutni a lakásba, de az is gyakori, hogy szerelőként a társasházban tapasztalt problémákra, csőtörésre, gázszivárgásra hivatkoznak. Így, ha például nincs lehetőség rákérdezni a szomszédnál, és gyorsan ellenőrizni az információ valóságtartalmát, még, ha gyanakodva is, de sokan beengedik őket.

Rendszerint ketten dolgoznak, és amíg egyikük lefoglalja a tulajdonost, addig a másik szabadon garázdálkodhat a lakásban: sietősen összeszedi az értékeket, majd szaporán távoznak. Olyan gyorsan és szervezetten csinálják, hogy észre sem veszed, legfeljebb csak akkor, miután már leléptek az értékeiddel. Az aktuális óraleolvasás időszakát mindig tartsd észben, ha pedig váratlanul toppan be két közüzemi dolgozó, és te egyedül vagy a lakásban, inkább kérj egy másik időpontot.

Amikor a rendőr is gyanús

Kinek jutna eszébe gyanakodni az ajtóban álló egyenruhás rendőr láttán? Pedig uniformist szerezni pofonegyszerű, így semmiképp se ez legyen az igazodási pont, ha szeretnél tisztán látni, valójában kinek is nyitsz ajtót. Többször próbálkoznak ugyanis ezzel a trükkel a bűnözők: úgy cselezik ki a házigazdát, hogy hamis pénz ügyében nyomoznak, amiből valószínűleg a lakó birtokába is kerülhetett, így ellenőrizniük kell az otthon tartott teljes készpénzkészletet.

A legbotrányosabb csalók a történelemben

Nézegess képeket!

Elolvasom

Először is, figyeld meg jól az egyenruhát: ugyanis ahhoz hozzátartozik a rendfokozat jelzése, az azonosítószám és a névtábla is, majd pillants rá a rendőrigazolványra is, ezek hiányában inkább pedig ne avasd a bizalmadba az egyenruhást.

Váratlanul pénz áll a házhoz

A nyugdíjkompenzációs átveréshez hasonló trükköket már korántsem csak az idősekkel szemben alkalmazzák: ez az, amikor a tolvaj azzal érkezik, hogy pénzt hozott, de sajnos túl nagy a címlet, a váltópénz forrása pedig rövid idő alatt láthatóvá válik a bűnöző számára. Megint jön a figyelemelterelés, közben pedig pillanatok alatt kifosztják az áldozatot. Ehhez hasonló módszert közüzemi túlfizetés vagy biztosítós ügyletek címén is bevetnek, a lényeg, hogy valamilyen pénzösszeg kifizetése a mézes madzag.

A jól szituáltnak tűnő álügynök kedvesen elcseveg, esetleg éppen felmérést végez, mert a századik válaszadót most megajándékozzák egy wellness-hétvégével, és persze amíg te azon ámulsz, mekkora szerencse néhány válaszért utazást nyerni, az ügyintéző társa máris besurran. Vagyis légy résen mindig, ha valaki látszólag ok nélkül akar rád sózni egy köteg pénzt, mert könnyen lehet, hogy ez csupán a csalétek.

Mesterkedés az utakon

Nemcsak az otthonodban, de a városban vagy azon kívül furikázva is a csalók csapdájába kerülhetsz. Nagyon figyelj, ha egy idegen azzal állít meg, hogy útbaigazítást kérjen. Persze ez nem jelenti azt, hogy minden eltévedt külföldiben potenciális bűnözőt kell keresned, de azért légy óvatos.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Amíg ugyanis a csalónak magyarázod az útvonalat, addig a társa akcióba lendül, és kipakolja az autódat. A legkedveltebb helyszínek közé tartoznak a parkolók, ahol a tolvajok már jó előre kifigyelik az autósokat, és, hogy eltereljék a gyanút, nem egyszer idegen nyelven szólítják meg segítséget kérve. Manapság már nemcsak az értékeidet, de akár a személyiségedet is ellophatják. Kattints ide, és tudj meg többet a 21. század egyre gyakoribbá váló bűntényéről!

Ezt is szeretjük