3 év börtön Gyurcsánynak: az ügyészségnek nem lesz könnyű dolga

Hack Péter büntetőjogásszal beszélgettünk Gyurcsány Ferenc ügyéről.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Országgyűlés felfüggesztette Gyurcsány Ferenc mentelmi jogát, ezzel a volt miniszterelnököt kiadta az ügyészségnek. Gyurcsány ellen a gyanú hivatali visszaélés, az ügyészség szerint 2008 májusában egy parlamenti egyeztetésen, a King's City beruházás ügyében a beruházók egyik konkrét kérése az volt, hogy a beruházásra kiszemelt, a Velencei-tó partján fekvő, állami tulajdonban lévő ingatlanegyüttes tulajdonjogát megszerezhessék ingatlancserével.

Amikor Tátrai Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő akkori vezérigazgatója Gyurcsány kérdésére közölte, ezt törvényesen véghez lehet vinni, akkor az ügyészség szerint a volt miniszterelnök kifejezte, támogatja a cserével történő ingatlanszerzést, majd Tátrainak azt a feladatot adta, hogy elő kell készíteni a földterületek befektetők általi hasznosítását, a csereingatlanok értékbecslését, a tulajdonjog rendezését.

Az ügyészség szerint Gyurcsány Ferenc ezzel a magatartásával eldöntötte, hogy a kért velencei-tavi, állami tulajdonban lévő ingatlanegyüttes tulajdonjogát a befektetők megszerezhetik, és kizárólag a cserét határozta meg az értékesítés lehetséges módjaként.

A legfőbb ügyész szerint a miniszterelnök az értékesítés módjának meghatározásával hatáskörét túllépte, mivel az értékesítés módjának meghatározása - az értékesítésre előkészítést követően - a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács hatáskörébe tartozott.

Ezzel a döntésével továbbá az albertirsai és pilisi magántulajdonú földterület állam részére történő értékesítésének az eladó számára kedvező módját is meghatározta, így viszont előnyt biztosított a befektetőknek azokkal szemben, akik a vonatkozó törvényi előírások szerint főszabályként alkalmazandó nyilvános pályáztatáson részt vehettek volna.

A legfőbb ügyész szerint a miniszterelnöki támogatás, feladatmeghatározás a cserét illetően egyedi döntés, utasítás jellegét mutatta, a földcsere kérdésében hozott miniszterelnöki feladatszabás döntően behatárolta az MNV Zrt. és a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács eljárását.

A legfőbb ügyész azt is leszögezte, hogy a csere eleve kedvezőtlen megoldás volt az állam szempontjából, és ez a megoldási mód vezetett a megalapozatlan, manipulált értékbecslésekhez és a nagymértékű értékaránytalansággal megkötött csereszerződéshez, amely szerint a befektetők törvénysértő módon kívánták megszerezni a kiszemelt földterület tulajdonjogát.

Volt-e kár?

Hack Péter büntetőjogász az ügy kimenetelével kapcsolatban lapunknak elmondta, egyelőre csak sajtóhírek alapján tud nyilatkozni, melyek szerint az egyik kérdés az, hogy valóban kár érte-e a Magyar Köztársaságot a telekcsere kapcsán, ami  várhatóan az ügyben indított polgári perekből derül majd ki.

Képek! Orbán és Gyurcsány rövidnadrágban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Itt probléma lehet az ügyészségnek, ha a bíróság azt állapítja meg, hogy értékarányos volt a telekcsere, ez ugyanis azt jelenti, hogy nem érte kár az államot. Ugyanez a helyzet abban az esetben, ha a bíróság azt mondja ki, hogy hibásak az értékek. Ekkor ugyanis a következő lépés az lehet, hogy megsemmisítik a szerződést, és ez is azt jelenti, hogy nem keletkezett kár.  

Túllépte hatáskörét? Származott jogtalan előnye?

Kérdés az is, hogy Gyurcsány Ferenc beleszólt-e a folyamatba úgy, ahogy az már a hatáskörébe nem fért volna bele. Túllépte hatáskörét, visszaélt hatalmával? E kérdés eldöntésében nem mindegy, hogy a miniszterelnök formális utasítást adott, illetve csak véleményt mondott. Ha formális utasítás volt, akkor az az ügyészség malmára hajthatja a vizet, de ezt bizonyítania kell, ahogy azt is, hogy jogtalan előnyszerzés történt-e. Erről a hírek szerint nincs adat.

Gyurcsány Ferenc állítja, a megbeszélésen nem született döntés, ott csak kérdéseket tettek fel, illetve további vizsgálatokról határoztak, ő pedig kizárólag arra adott utasítást, hogy mindenki a jogszabályok betartásával végezze a munkáját.

A hatáskör átlépésével kapcsolatban hozzátette, minden miniszterelnök számtalanszor túllépi a hatáskörét, amikor az ország érdekében általános támogatásáról biztosít olyan nagyberuházásokat, amelyek több ezer embernek adhatnak munkát. A volt miniszterelnök közölte, ugyanezt tette az Audival és a Mercedesszel is.

- Ha ez bűn, ezerszer követtem el ezt a bűnt - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc, aki szerint nincs olyan bíróság, amely megállapítaná a felelősségét.

Három év szabadságvesztés

Hack Pétertől megtudtuk, a hivatali visszaélés bűntette három évig terjedő szabadságvesztést von maga után, halmazatban - azaz több bűncselekmény együttes elkövetésekor - ez a büntetés emelkedhet.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A jelenleg hatályos Büntető törvénykönyv szerint a büntetést középértéken kell kiszabni - ami másfél év -, kivéve, ha súlyosbító vagy enyhítő körülmények állnak fenn. Ez esetben lefelé vagy felfelé lehet módosítani a büntetést, de ezt indokolni kell.

Le fogják csukni Gyurcsányt?

Ezt is szeretjük