Kijött a lista, Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar: ennyivel nőtt a vagyona egy év alatt

Idén is kiadták a 100 leggazdagabb magyar listáját.

100 leggazdagabb magyar
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A közelmúltban elnyert autópálya-koncesszió nélkül is a leggazdagabb magyar Mészáros Lőrinc. A májusban kihirdetett és 35 évre szóló autópálya-üzemeltetési megállapodás bizonyára megdobja majd a felcsúti üzletember vagyonát, amely a tavalyi év zárszámadását követően is 480 milliárd forint - hatvanmilliárddal több, mint egy évvel ezelőtt. Mészáros Lőrinc nyolc év alatt a vagyona több mint hatvanszorosára tett szert, 2014-ben még "mindössze" 7,7 milliárd forintja volt.

A most megjelent A 100 Leggazdagabb magyar című kiadvány idei ranglistáján őt Csányi Sándor követi 420 milliárddal. Az OTP első emberének vagyona összességében egy év alatt nem gyarapodott - ez jórészt a bank tetemes tőzsdei árfolyamveszteségének köszönhető.

Idén először léphetett fel a képzeletbeli dobogóra Felcsuti Zsolt. A világszerte ismert géptartozékgyártó MPF Holding többségi tulajdonosa Gattyán Györgyöt szorította egy hellyel hátrébb: Felcsuti vagyonát 345 milliárdra, Gattyánét pedig 320 milliárdra becsülték a kiadvány szerkesztői.

A 100 leggazdagabb magyar élvonala

A Szakonyi Péter felelős szerkesztő és csapata által összeállított - és az idén 21. alkalommal megjelent - kiadvány becslései és számításai szerint az ország első száz emberének összvagyona a válság és a pandémia ellenére sem csökkent, 2021-ben elérte a 6223,5 milliárdot. A növekedés egy év alatt megközelítette a 637 milliárd forintot. Ez érdekes módon szinte “fillérre” annyi, amennyi összvagyona az első száznak 2002-ben volt.

A 100 Leggazdagabb magyar első kiadásában közölt becslés szerint ugyanis összesített vagyonuk akkor 632,4 milliárd forintra rúgott. Két évtizeddel ezelőtt a bekerülési küszöb mindössze 2,3 milliárd forint, azaz akkori árfolyamon 10 millió euró volt, az idei első százba viszont már legkevesebb 12,7 milliárd forinttal lehetett bekerülni.

A listán helyezett üzletemberek jelentős része továbbra is az ingatlanfejlesztésben találta meg számítását, ám egyre többen fektettek be már tavaly is az energetikába, ezen belül is a szolár technikába. A naperőművek értékét és jelentőségét az idén kirobbant energiakrízis még jobban emeli. Olyan üzletemberek is felfigyeltek erre a lehetőségre - többek közt Albrecht Ottó, Ináncsy Miklós, - akik korábban soha nem invesztáltak az energetikába.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Új szereplők a listán

A viszonylag stabil hazai gazdaság jele, hogy idén mindössze négy új szereplő jelent meg a listán. A hazai létesítményfenntartási piac nagyágyújának tartott Kis-Szölgyémi Ferenc, a naperőműüzletben évek óta élen járó Lugos Roland, a sikeres építőanyagcég, a Masterplast társtulajdonosa, Ács Balázs és a legdinamikusabb ingatlanpiaci szereplőnek számító Indotek résztulajdonosa, Hermann Kamilla.

Ez utóbbi megjelenésével duplájára nőtt az listán jegyzett nők száma. Tavaly csak Schmidt Mária, az ingatlanfejlesztésben tevékenykedő családi tulajdonban levő cég résztulajdonosa képviselte a hölgyeket.

Orbán az élen

Idén tizenegyedik alkalommal közöl a kiadvány Befolyás barométert, vagyis egy olyan listát, amely az ország legbefolyásosabb szereplőit sorjázza. Az élen a negyedik alkalommal kétharmados többséggel megnyert választás miatt - is - nincs jelentős változás - a miniszterelnök primátusa évek óta megkérdőjelezhetetlen. Őt az elmúlt években is kiemelkedő helyen szereplő gazdasági szereplők és kormánypárti politikusok követik.

Sorrendben a negyedik legbefolyásosabb Rogán Antal, akit Szijjártó Péter és Matolcsy György követ. Pintér Sándor belügyminiszternek pedig a 7. hely jutott. Előreugrott - a lapzártát követően miniszternek jelölt - Lázár János, aki a 22. helyen szerepel. A legbefolyásosabb ellenzéki politikusnak az értékelést végző elemzők Karácsony Gergelyt tartották, aki a 30. helyre tudott felkapaszkodni.

Gyurcsány Ferenc a 35., felesége Dobrev Klára pedig a 43. helyen áll. Nem jutott be az első 50 legbefolyásosabb közszereplő közé Márki-Zay Péter, az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje.

Két évtizede változatlan módszertannal

Az első 100 Leggazdagabb magyar első ízben 2002-ben jelent meg - akkor még a Magyar Hírlap égisze alatt, Szakonyi Péter szerkesztésében. Az idei, sorrendben a 21. kiadvány metodikája az elmúlt évek alatt sem változott, a vagyoni becslések alapját továbbra is a cégek saját tőkéje jelenti. Az idei kiadvány a ceginfo.hu adatbázisát használta, szakmai partnere pedig a BDO Magyarország volt.

A szócikkek megírásához ezenkívül nyilvános adatbázisokat is felhasználtak, amelyeket az érintett személyekkel történő személyes egyeztetések követtek. A kiadvány 2022. május 26-án kerül forgalomba. Megvásárolható a Lapker hálózatában, a kiskereskedelmi láncokban és benzinkutakon is. Megrendelhető a libri.hu online áruházában is.

Kiemelt kép: MTI/Bodnár Boglárka

Mit csinálnak a magyarok a legdrágább luxusutakon?

A drága luxusutazások világa sokak számára nehezen elképzelhető.

Mit csinálnak a magyarok a legdrágább luxusutakon? Idegenvezetők mondák el a titkokat

A drága luxusutazások világa sokak számára nehezen elképzelhető.

Elolvasom
Ezt is szeretjük