5 téli stresszfaktor

Télen a bőr számos bőrkárosító tényezővel néz szembe, ami nagyon hamar meglátszik. Fakóság, hámló bőr, karikák. Azonban mindez kiküszöbölhető!

Húsvéti tojásvadászat
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Kint hideg van, fagyos idő, köd és sötétség. Bent, a meleg szobában szárazság. Egyik sem jó. Mindkét klíma stresszeli a bőrt és a hajat. Ám ha odafigyelsz, a nagy hőmérsékletkülönbségek ellenére is megőrizheted szépségedet.

Télen nem csak mi fázunk, hanem szabad levegőn lévő, kilógó alkatrészeink is, az arcbőr, a haj, a kéz is.

A nagy hőmérséklet-ingadozás miatt szinte szó szerint lefagynak. Az extrém hőkülönbségeknek a télikabát sem tud megálljt parancsolni, ezért a bőr kiszárad, pikkelyesedik, esetleg hámlik, kipirosodik. Segítséget ilyenkor a nedvesség- és zsírpótlás, valamint a vitaminok és az oxigén nyújt.

1. stresszfaktor – Fagy, hó, hideg, eső

A bőr reakciója: a fél milliméter vastag arcbőr különösen érzékeny a klimatikus hatásokra. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál inkább lelassulnak működési folyamatai. Nyolc fok alatt például megszűnik a faggyútermelés. Tehát minél hidegebb van, annál inkább szüksége van krémezésre.
Optimális bőrápolás: ilyentájt legjobban a víz-olaj emulziók védenek.

Ezek sok zsiradékot és kevés folyadékot tartalmaznak. A természetes lipideket tartalmazó – főleg a jojobakivonatot vagy szezámolajat magában foglaló – krémek védőréteget képeznek a bőrön a hidegben.

A sheavajas krémek megóvnak a felesleges folyadékvesztéstől, a koncentrált tengeri hatóanyagokkal készített kozmetikumok pedig a szabad gyököket és a káros UV-sugarakat tartják távol. A nappalin kívül éjszakai krémet is használj, sminkeléshez pedig krémes állagú, bőrödet nem szárító alapozót alkalmazz!

2. stresszfaktor - Hőmérsékleti sokk

A bőr reakciója: az állandó szélsőséges hőmérsékletváltozás megterheli a bőr vérkeringését. A kinti fagy és a benti meleg között gyakran több mint húszfokos különbséget kell áthidalnia. A pórusoknak és az ereknek gyorsan kell összehúzódni, illetve kitágulni. Ilyenkor az arcon piros foltok jelennek meg, illetve a hajszálerek finom hálózata áttűnik a bőrön.

Optimális bőrápolás: a hőingadozással kapcsolatban legfontosabb teendő a megelőzés. A vadgesztenye-kivonatot tartalmazó, hideg ellen védő krémek erősítik a hámréteget, és eltüntetik az arcbőr pirosságát. Ha irritációs bőrpírról van szó, nyugtató, gyulladáscsökkentő krémeket kell alkalmazni. Például mályvakivonatot tartalmazó készítményeket vagy pantenolt. Gyógyító koktél az őszibaracklevélből, a hársvirágból és a japán oubakufa kérgéből összeállított kivonat, ami szintén erősíti a bőr szerkezetét. A sheavajas vagy méhviaszos készítmények védik a felső hámréteget, kijavítják a felületi hibákat, csökkentik a bőr érzékenységét.

3. stresszfaktor – Ventilátorok és fűtés

A bőr reakciója: amikor odakint viharos idő tombol, jólesik a befűtött szobában felmelegedni. Ám a testnek kellemes, száraz meleget a bőr nem szereti. A lakások páratartalma fűtési szezonban gyakran csupán 20%-os. Ezért a bőrnek háromszor annyi hidratálásra van szüksége, mint tavasszal vagy ősszel. Ha ez elmarad, ráncosodik és feszülni kezd.
Optimális bőrápolás: ilyenkor jönnek jól a gyors szomjoltók, a tengeri planktonok, a pantenol és a jojobaolaj. Azonnal megszüntetik a bőr feszülését. Hosszan tartó hatásúak a kapszulákba zárt, növényi ásványokkal dúsított forrásvizek. A búzacsíra-kivonat regenerálja és kisimítja a szárazság okozta apró ráncokat.

Tipp! Gondoskodj lakótered párásításáról!
A fűtőtestekre helyezz párologtatót, ha illóolajat is cseppentesz bele, kellemes illatú lesz a lakás.

4. stresszfaktor – Kevés oxigén

A bőr reakciója: aligha akad, aki szívesen sétafikál zuhogó esőben vagy a lucskos utcákon. Pedig a bőrnek pont a téli időjárásban lenne leginkább szüksége friss levegőre. Ilyenkor kevés oxigénhez jutnak a kötőszövetek, ezért a bőranyagcsere és a sejtmegújulás lelassul, így a méreganyagok nem tudnak eltávozni szövetekből, a bőr fakó és szürke lesz.

Optimális bőrápolás: a tiszta oxigén újra frissé varázsolja a fáradt sejteket. Ezért minden, ami serkenti a bőr oxigénfelvevő képességét, optimális ápolószer. Az élesztőtartalmú termékek serkentik a véráramlást és a bőr öntisztulását. A légbuborékokat tartalmazó kapszulák, oxigénnel dúsított krémek gyors energiabombaként hatnak. A környezeti ártalmak ellen is hatásos emulziók tökéletesen méregtelenítenek. Az enzimtartalmúak aktiválják az anyagcserét, és megszabadítják a bőrt a káros anyagoktól, a pórusainkba lerakódott szmogtól, szennytől, portól. A legújabb high-tech krémek apró, magnetikus kristályokat tartalmaznak, amelyek felpörgetik a mikrocirkulációt. A bőr ennek hatására több vitamint, ásványi anyagot, oxigént és nedvességet képes felvenni, megkötni.

5. stresszfaktor – Vitaminhiány

A bőrünk reakciója: a sejtek mikrocirkulációja lelassul, a bőr vitalitása olyannyira csökken, mintha téli álmot aludna. Nem regenerálja a károsodott részeket, lelassul öntisztulási folyamata, lassul a sejtmegújulás is, aminek következtében pikkelyesedni, hámlani kezd a bőrfelszín. Ok: az éltető anyagok hiánya.
Optimális bőrápolás: egy C-vitaminos energiabomba frissé varázsolja az arcbőrt, ahogy a ginszenges energiakoncentrátum is megújítja a sejteket. Vannak 24 órás ápolókrémek, amelyek növényi olajokkal és algakivonatokkal dolgoznak. Az A-vitamin frissít, fokozza a sejtosztódást, a bőrregenerálódást. A legjobb megoldás mégis a gyümölcssavas krémradír. Gyengéden eltávolítja az elhalt hámsejteket, kitisztítja a „dugókat”, egyúttal feléleszti a bőrt.

Hidegből a melegbe

Amint a zimankóból a meleg szobába érsz, óvatosan paskold arcbőrt, vagy langyos borogatással szoktasd a benti hőmérséklethez! Tartózkodj az alkoholtól, az erős fűszerektől, mert megterhelik vérkeringést! Naponta kétszer langyos kamillaolajjal masszírozd át a bőrödet, hogy nyugtasd felületét és normalizáld funkcióit!

Ki a szabadba!

A friss levegőn mozgást meghálálja a bőr. Hódolj hát a téli sportoknak, vagy túrázz rendszeresen! Hetente pedig legalább egyszer szaunázz, így aktiválhatod a bőr anyagcseréjét.

Vitaminbánya

A bőr szépségéhez szükséges napi vitaminadagok:

  • 0,8 mg A-vitamin – 55 g sárgarépában
  • 150 mg C-vitamin – 2 pohár narancslében
  • 15 mg E-vitamin – 50 g mandulában
  • 0,1 mg biotin – 150 g gabonapehelyben
  • 0,005 mg D-vitamin – 10 g avokádóban
  • 6 mg B5-vitamin – 300 g teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérben

Friss gyümölcsök és zöldségek híján komplex vitaminkészítményekkel is fitten tarthatod bőröd sejtjeit.

OLVASD EL EZT IS!

arcradir lead
  • arcápolás
  • pakolás

Egy éjszaka, mínusz 5 év

Ezt is szeretjük