Zavaró, barna foltok a bőrön

Mi okozza és mit tehetsz a pigmentfoltok ellen?

A pigmentfoltokat a bőrgyógyász tudja hatékonyan eltüntetni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A sötétebb-világosabb barna foltok a bőrön különösen a nyári időszakban tudnak zavaróak lenni, hiszen ilyenkor nem mindig lehet őket a ruha jótékony takarásába burkolni, különösen fürdőruhában nem.

A pigment- és májfoltok nem csupán felületi elszíneződések, ezért az eltüntetésük sem lehetséges házi praktikákkal. Eláruljuk, mire kell figyelned megelőzés és kezelés szempontjából is!

Pigmentfoltok a bőrön

A pigmentrendellenesség, illetve a májfoltok megjelenésének hátterében hormonális változások - például terhesség -, helytelen bőrápolási szokások, környezeti tényezők, mint a napfény, de akár kémia anyagok is állhatnak.

Néhány esetben a máj betegségei és egyes gyógyszerek is okozhatják a sötétebb vagy világosabb foltok megjelenését, de a napégés is felelős lehet, ha ilyen foltokat találsz magadon.

Nyári veszélyek

Nyáron különösen nagy figyelemmel kell viseltetned a pigmentfoltok iránt, mert ugyan ártalmatlan semmiségnek tűnnek, komoly bajokat is okozhatnak. Először is hangsúlyozzuk, hogy az UV-sugárzásnak nagy szerepe van a pigmentálódásban, ezért ne feledkezz meg a 15-20, világosabb bőr esetében 30-45 faktoros naptejről. A gyakori leégés szintén kiválthatja a foltok megjelenését, nem beszélve arról, hogy bőrrákhoz is vezethet.

Az sem véletlen, hogy szőrtelenítés után - elsősorban gyantázás után - nem ajánlják a napozást. Az érzékeny felület mikrosérülései a napfény hatására begyulladhatnak, ami szintén pigmentfoltok kialakulásához vezethet. Ahogyan a parfümhasználat következtében is kialakulhatnak efféle szépséghibák, hála az alkoholtartalmú illatanyagoknak, melyek az erős napsugárzásnak köszönhetően szinte beleégnek a bőrbe.

13 tipp, hogyan állítsd meg a bőröregedést

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kémiai hámlasztás

Lehetőség van rá, hogy természetből nyert savakkal eltüntessék a pigmentfoltokat, ez az úgynevezett kémiai hámlasztás. Arról van szó, hogy a bőrt megtisztítják, majd a savakat - elsősorban gyümölcssavakat - felviszik az érintett területre, és meghatározott ideig óvatosan maratják vele a bőrt, hogy új rétegek kerüljenek a felszínre, melyek teljesen simák, és a színük is egyenletes.

A kémiai hámlasztást a pigmentfolt nagyságától és színétől függően legalább hat alkalommal meg kell ismételni, néhány hetes időközönként - utóbbiról a bőrgyógyász dönt. Félévente pedig egy fenntartó kezelésre van szükség, hogy a foltok továbbra se jelenhessenek meg. A hámlasztás veszélye, hogy irritációt okozhat, ha valaki az adott növényből nyert sav nagy koncentrációjára érzékenyen reagál.

Káros anyagok a kozmetikumokban

Sajnos a kozmetikumok között is akad olyan, aminek a minősége megkérdőjelezhető. Ismerd meg őket!

Villanófény és lézer

Ha a pigmentfoltok kialakultak, akár a villanófényes és lézeres kezelések is segíthetnek. Tulajdonképpen mindkettőt úgy kell elképzelni, hogy a fényimpulzus segítségével szétbontják a bőr festékmolekuláit, amelyek így fokozatosan eltávolodnak egymástól, elhalványodnak és végül el is tűnnek.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A kezelések előnye a hámlasztással szemben, hogy nincs csúnya, lehámló bőr, közvetlenül a beavatkozás után azonnal visszatérhetsz a mindennapi tevékenységekhez, ráadásul a bőrfelszíned is egyenletesebbé válik utána. Viszont jó, ha tudod, hogy legalább hat-nyolc alkalomra szükség van ahhoz, hogy az eredmény valóban látható legyen, és ez akár több tízezer forintodba is kerülhet.

Halványító krémek

Sokan szkeptikusan állnak a halványító krémekhez, hiszen a pigmentfolt nem egy felületi betegség, hanem egészen mélyre hatol a bőrszövetekben. Azt állítják, hogy az efféle krémek nem hoznak sikert, mivel csak a legfelső hámrétegen fejtik ki hatásukat, mélyebbre már nem jutnak el. Ám mindennek ellenére mégis érdemes lehet kipróbálni a halványító kozmetikumokat, mert az olyan foltoknál, ahol az elszíneződés mértéke egészen kicsi, ezek is hatásosak lehetnek.

Ezt is szeretjük