Hajhullás, töredezett körmök

Milyen betegségekről árulkodnak?

Ha egészséges vagy, a hajad és a körmöd erős és csillogó. Mire utal, ha puha a körmöd, kis fehér pöttyök tarkítják, vagy, ha töredezik a hajad?

Húsvéti tojásvadászat
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A szép, egészséges haj és köröm nemcsak az előnyös megjelenés feltétele, de a szervezet problémamentes működésének hírmondója is. A töredezetté, fénytelenné, elvékonyodóvá váló hajról lerí, hogy megbomlott a szervezet egyensúlya, és valamilyen testi vagy lelki betegség nehezíti egészséges működését. Ugyanígy a körömágy is tükrözi az aktuális egészségi állapotot!

A köröm és a haj vészjelzései sokszor nem egyértelműek, ezért érdemes velük egyrészt megismerkedni, másrészt pedig odafigyelni rájuk! Sok apró jelből megtudhatsz olyan információkat, melyekre se a labor, se az ultrahang nem mutat rá.

Üzen a köröm

A köröm szerepe az emberi világban kissé átértékelődött, hiszen amíg az állatvilágban - különösen a ragadozók tekintetében - létfontosságú szerep hárul rá, addig nálunk, még a férfiak esetében is, a szépség, jólét, ápoltság egyik szimbólumává vált. Természetesen az érzékeny idegekkel teli ujjvégek védelme szempontjából is fontos szerep hárul rá, különösen például az asztalosok körében, ennek ellenére sokan túlértékelik a körmüket, és mint afféle kultikus bálványt kenegetik, építgetik, ápolgatják.

Ha a körömágy tönkremegy, és a köröm felpuhul, komolyabb probléma is állhat a háttérben. A legáltalánosabb probléma az A-vitamin-hiány: ekkor a köröm töredezetté, fénytelenné válik, csakúgy, mint a festékektől, körömlakk-lemosótól.

Az A-vitamin túladagolható, és a hipervitaminózis miatt valóban súlyos betegségek, akár vakság is kialakulhat, ezért, ha a körmöd töredezett, ne akard rögtön vitaminpótlással gyógyítani, hanem vérkép elkészíttetésével próbáld kideríteni a valódi okokat! Ha a vérképed jó, és még a vitaminhiányt sem lehetett bizonyítani, érdemes elgondolkodni azon, megéri-e a túlzásba vitt kozmetikázás.

A körömlemezek barázdáiból a lezajlott betegségekről informálódhatsz: a köröm közepe táján látható elvékonyodás a két-három hónappal korábbi betegség vagy sérülés megtörténtét jelzi. Ilyenkor sem árt a kivizsgálás, hiszen számos betegség szövődménnyel vagy gócképződéssel jár.

Az egyértelmű körömképletek közé tartozik a vashiány miatti körömlemez-vékonyodás, -repedezettség, -töredezettség, de a törékeny köröm más ásványi anyagok hiányára, döntően mészhiányra is utal. A vashiány miatt a köröm elveszítheti domborúságát is, és a szélek kitüremkedése miatt homorúvá válik.
A szívbetegség hatására éppen ellenkező körömforma alakul ki: a köröm megvastagodik, hossznövekedése is intenzívebbé válik, és kórosan domború alakzatot vesz fel. A színe ilyenkor sötétkékes.
Az apró, fehér pöttyök, csíkok cink-, szelén- és kalciumhiány jeleit tükrözik.

Paraziták

Sokszor bélférgek, paraziták jelenlétére is utalhat a töredezett - elsősorban a cserépszerűen töredezett - köröm. A keresztirányú barázdák, törések már a férgek miatti vagy tőlük független gyulladásos folyamatok meglétére figyelmeztethetnek.

Említést kell tenni az elgombásodó körmökről is, hiszen annak ellenére, hogy ez látszatra külső fertőzés miatt következik be, a gombásodásra fogékonnyá tesz a túlzott cukorfogyasztás és a gyengülő immunrendszer is.

Árulkodó árnyalatok

A köröm, illetve az alatta lévő bőr színéből is következtethetsz betegségekre.

  • A világosabb-kékes körömárnyalat oxigénhiányos állapotra figyelmeztethet.
  • A sárgás szín máj- vagy epeproblémákra utal.
  • A szürke a szervezetben felgyülemlett salakanyagok túlzott jelenlétéről adhat hírt.
  • A legyengült, beteges, edzetlen emberek körömalja általában lilás színű, az egészséges emberé rózsaszín.

Üzen a haj

Az ember legfőbb ékessége talán a hajkoronája. Sajnos leginkább éppen ezt teszik próbára a környezeti ártalmak, a szmogos, koszos levegő, no és a szándékos rongálás, például a hajfestés, dauerolás, túlzásba vitt kezelés, mosás, szárítás. A haj normális növekedése lassú - napi fél milliméter - és egyenletes.



Az ennél gyorsabb növekedés a szervezet diszharmonikus állapotára, vitaminhiányra vagy -többletre utal. A hajszálak tövében levő faggyúmirigy tevékenységétől függ a haj zsírossága, ruganyossága és fényessége. A faggyúmirigy a genetikai, alkati sajátosságoknak megfelelő optimális állapotban szeretné tartani a hajszálakat.
Ha nem ismered az alkatodat, illetve nem veszed tudomásul, hogy kissé zsírosabb vagy szárazabb haj rendeltetett számodra, és megpróbálsz vegyszerekkel, kozmetikumokkal az egészséges állapot ellen tenni, felborítod tested egészséges működési mechanizmusát. Az ősz haj is természetes, egészséges jelenség; vajon érdemes-e rákkeltő vegyszerekkel színessé és beteggé tenni?

A különböző hajkezelésekkel nemcsak tönkreteszed a hajszálakat, és mérgezed a fejbőrt, de elfeded a haj-vészjelzéseket is.

A fáradtságon, kimerültségen, vitamin- és ásványianyag-hiányon túl gyengülő immunrendszerre, betegségre, mérgezésre is figyelmeztethet a töredezett, tompa színű, elvékonyodott, tartás nélküli, összeesett hajkorona.
Ilyenkor a szervezetben lévő küzdelem miatt a mirigyek nem képesek megfelelően zsírozni, táplálni a hajszálakat. Hajhullás esetében valamilyen gyulladásos betegségre, gócra, gombásodásra, vas- vagy más ásványhiányra, bőrbajra, ekcémára, a pajzsmirigyműködés zavarára gyanakodhatsz, de akár a stresszre is. Ezért feltétlenül járj utána a hajhullás, -töredezettség, -fakóság okának! A teljes vérkép alapján általában tökéletesen eldönthető, valós vagy hamis volt-e hajad vészjelzése.
 

Ha szívesen olvasnál életmódról, egészségről, fogyókúrákról, és érdekel a wellness világa, itt az ideje, hogy megvásárold az Ideál Magazin októberi számát.
Ízelítő a tartalomból:
  • Sav-bázis egyensúly
  • Mit ehetünk - mit ihatunk?
  • A 10 legegészségesebb étel
  • Nanoszómás készítmények
  • Fájó ízületek szorításában
  • Spirituális intelligencia
Olvass bele az októberi szám tartalmába:
Ideál Magazin 2008. október »
Ezt is szeretjük