Így viseld a kontaktlencséd ha sminkelni szeretnél!

Nem mindegy, milyen kozmetikumokat használsz és, hogyan ügyelsz szemed épségére. Íme, pár tipp! (x)

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Becslések szerint a kontaktlencse viselők háromnegyede nő, és arra is vannak adataink, hogy a nők közel 70 %-a használ a szem környékének ápolására, dekorálására valamilyen kozmetikumot. Így jogosan merülhet fel a kérdés, vajon milyen hatása van a kozmetikumoknak a kontaktlencsére, amennyiben azzal érintkezésbe kerülnek.

Sminkelés során a kontaktlencse több úton is szennyeződhet. A zsíros alapú kozmetikum rákerülhet a lencsére a kezünkről, a szemhéjszélről, különösen, ha a kontúrvonalat a szemhéj belső széléhez közel húzzuk meg, de akár a sminkeltávolítás során is szennyeződhet a lencsénk.

Az utóbbi időben egyre népszerűbbek az olajos alapú, úgynevezett vízálló kozmetikumok, amelyek tartós színt biztosítanak, izzadás, könnyezés során nem kenődnek el. Ezeknek a vízálló kozmetikumoknak azonban a lemosó szerei is olajos bázisúak, így ezek különösen hajlamosak megtapadni a kontaktlencséken.

Egy a közelmúltban megjelent japán tanulmány szerint a lencsén megtapadó zsíros-olajos szennyeződések hozzájárulnak a lencse eldeformálódásához mely során megváltoznak a lencse optikai tulajdonságai és ez végső soron homályos vagy torz látáshoz vezethet. Nem beszélve arról, hogy a zsíros felszín nem nedvesedik megfelelően ez szintén rontja a kontaktlencse optikai tulajdonságait.

Kis odafigyeléssel sokat tehetsz a szemedért

Ezen túlmenően azt is sikerült a vizsgálatok során bizonyítani, hogy a kozmetikumokból származó olajos szennyeződések a lencsék duzzadásához, törékenységéhez és felszíni mikrokarcolódásokhoz is vezetnek. Mindezek a lencsekárosodások számtalan panaszért - allergia, mechanikus irritáció, kényelmetlenség, lencseviseleti idő lecsökkenése, szem vörösödése, szárazság-érzet - felelősek.

A tanulmány vizsgálta kontaktlencse viselőknél a szempillaspirál használatát is. Mivel a baktériumok könnyen el tudnak szaporodni a lencsetartó tokban, vagy magán a kontaktlencsén is nem megfelelő lencseápolás esetén, fontos kihangsúlyozni, hogy a szempillaspirál tubusának befertőződése kontaktlencse viselőknél kockázati tényezőként szerepel egy esetleges szemfertőzés kialakulásában. A spirál befertőződésének elkerülése érdekében javasolják a felbontott tubus 3 havonta történő cseréjét.

A tanulmány rámutat arra is, hogy a napjainkban oly népszerű, kiváló tulajdonságokkal rendelkező, az egészséges lencseviselet zászlóshajójaként emlegetett szilikon-hidrogél lencsék közül a speciális felszínkezeléssel rendelkező AIR OPTIX kontaktlencsék mutatják a legnagyobb ellenállást a zsíros szennyeződésekkel szemben. Mindemellett fontos kihangsúlyozni, hogy alapos kézmosással, a kozmetikumok megfelelő alkalmazásával sokat tehetsz szemed egészségéért és kontaktlencséd épségének megőrzéséért.

Ezt is szeretjük