4 tipp, amivel valóban tízezreket spórolhatsz!

Megéri-e elosztót venni az elektromos árammal működő készülékekhez, és lecserélni az áramzabálókat? Kiszámoltuk: nagyon is!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A takarékosságot sokan a lemondással azonosítják, és életszínvonaluk csökkenéseként élik meg. Pedig ez egyáltalán nincs így. Az alábbiakban olyan trükköket gyűjtöttünk csokorba, amelyek bizonyíthatóan tízezrekkel csökkentik az elektromos energiára fordított éves kiadásaidat. Spórolj velünk!

Az a bizonyos készenléti mód

Évente átlagosan 10-15 ezer forint plusz kiadást jelent az, hogy az elektromos árammal működő eszközök készenléti üzemidejük alatt is habzsolják az áramot.

Az egészben az az alattomos, hogy látszólag bagatell, 0,005 kilowattos óránkénti fogyasztásról van szó. De számolj csak! A háztartások 90%-ának nappalijában van ma már tévé, DVD-lejátszó, hifi-torony, sőt, 40%-ukban műholdas beltéri egység is. 5 W/készülék átlagértékkel kalkulálva - mivel ezek a készülékek a nap 24 órájában működnek az év 365 napján - könnyen kiszámolható, hogy már napi 20 óra passzív készenlét is 40 kw-tal, azaz 1720 forinttal terheli meg a családi kasszát éves szinten! Hogy ez nem nagy durranás? Vigyázat! Ez a pénz készülékenként értendő! Tehát csak a nappaliban 8-10 ezer forintról van szó. És akkor még nem beszéltünk a számítógépről, amely ma már a családok több mint negyedében megtalálható.

A modemtől a hangszórókig

Kevesen tudják, de a számítógép, a monitor akkor is fogyaszt áramot, ha nincs bekapcsolva. Pedig hétköznapi értelemben készenlétről itt nem is beszélhetünk, hiszen nem távirányítóval bekapcsolható eszközökről van szó. Ehhez jön még az ADSL modem és a hangszórók fogyasztása, a nyomtató, és esetleg a router áramfelvétele, illetve a telefoné, ha üzenetrögzítős, hordozható vagy fax-szal kombinált készülékről van szó. Itt újabb 8-10 ezer forintos rejtett költségről van szó.

Mit lehet tenni? Tegyél a készülékek elé egy néhány száz forintos elosztós kapcsolót. Mivel a készülékek jellemzően két bokorban kerülnek elhelyezésre, lényegében két elosztóra lesz szükség: egy a lakás szórakoztató elektronika, egy a számítástechnika részlegén. Ha akarod, ezzel akár két legyet is üthetsz egy csapásra. Néhány ezer forintért áramcsapás- és túláram-védelemmel ellátott elosztó is kapható, amely megvédi a készülékeket, illetve a pénztárcádat a több százezer forintos kártól.

Óvatosan az ébresztéssel!

Persze van olyan eszköz, amely a fenti módszerekkel nem késztethető alacsonyabb fogyasztásra. Tipikus példa a csaknem minden hálószobában fellelhető rádiós óra. Hiába használod csak pár percet naponta, 24 órás működése áramtalanítással nem szakítható meg, hiszen a készülék elemről csak pár órás időmemória működtetésére képes. A jövőbeni költségeid ez esetben a vásárlás pillanatában eldőlnek. Nem mindegy ugyanis, hogy az alapvetően hasonló szolgáltatási színvonalú készülék 1 vagy 8 wattos teljesítményt igényel. Míg az első esetben mindössze évi 400 forint kiadással számolhatsz, a másik véglet 3000 forint. Ami a készülék értékéhez képest komoly summa, hiszen egy rádiós óra 2-4 ezer forintba kerül. Ha tehát vásárláskor a fogyasztást nem veszed figyelembe, évente újra és újra kifizeted az árát, míg egy energiatakarékosabb típus ugyan drágább, de pár hónapon belül visszahozza a többletköltséget.

A látványos eredmények titka a csere!

Látványos áramszámla-csökkenésre a számítógép, illetve a háztartási nagygépek cseréinél számíthatsz. A hűtő, a mosó-, valamint a mosogatógép esetében a legkönnyebb a dolgod, hiszen ez esetben ma már kötelező feltüntetni az energiahatékonysági tanúsítványt, amelyről leolvasható, hogy éves szinten mekkora fogyasztásra/megtakarításra számíthatsz. Innentől kezdve hamar kiderül, hogy például egy 60 ezer forintos, napi 1,2 kw fogyasztású, valamint egy 80 ezer forintért kapható 0,9 kw fogyasztású, egyébként ugyanakkora hűtő közül melyik az olcsóbb. Kiszámoltuk: az utóbbi, hiszen tíz év alatt 3285 kw energiával is beéri, az olcsóbbnak viszont 4380 kw-ra van szüksége ugyanahhoz a teljesítményhez.

Azaz 47 ezer forinttal kisebb lesz az energiaszámla, ami bőven kompenzálja a 20 ezer forinttal magasabb kezdő befektetést.

2008. december 11-től kapható az újságárusoknál a Kosár – a fogyasztók magazinja reklámmentes fogyasztói magazin legújabb száma!
Ha nincs kitéve, kérd az újságárustól!

A tartalomból:
  • A Gerbaud-ban a legjobb a zserbó? - Cukrászdamustra karácsony ürügyén
  • Kitisztult a kép - LCD TV-k tesztje
  • Olyan a színe, mint a legdühösebb bika vére- halászlé-háziteszt
  • A pénz utazik, az utas marad
Kosár – a fogyasztók magazinja
Független, megbízható, hasznos és érdekes
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287
Ezt is szeretjük