Rákkeltő, meddőséget okoz: a te lakásodban is ott a veszélyes anyag?

A veszélyes ftalátok a te otthonodban is jelen lehetnek. Tudd meg, hol és miben!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kaptak az úgynevezett ftalátok, sajnos azonban egészségkárosító hatásaik révén, a szerves vegyületek ezen csoportja ugyanis komoly befolyásoló hatással lehet a hormonháztartásra és a fogamzóképességre, emellett rákkeltő tulajdonságát is vizsgálják.

A ftalátok ráadásul szinte mindenütt megjelenhetnek: beférkőztek az otthonokba, ott vannak a falakon, a padlón, megbújhatnak a konyhai felszerelésekben, sőt, még a gyermekjátékokban is.

Mik azok a ftalátok, és hol vannak jelen a lakásban?

A ftalátok olyan szerves vegyületek, melyek a felhasználásukkal készült tárgyakból képesek lassan, de tartósan felszabadulni, párologni, ezáltal pedig közvetlenül érintkezni az emberi szervezettel, majd károsítani azt.

Ezeket a vegyületeket - melyek ma sajnos a legtöbb ember vérében is jelen vannak - elsősorban a PVC lágyítására, rugalmasabbá tételére használják, így előfordulása az emberi környezetben igen sokrétű.

Jelen lehet az élelmiszerek csomagolóanyagában, a műanyag tárgyakban, a mosóporban, a kozmetikai termékekben, azonban a lakásban is számos megjelenési formája van: ide tartoznak a PVC-padlók, a különféle tapéták, a műanyag burkolatok, lambériák, valamint a festékek és felületkezelő anyagok. Sőt, akár egy műanyag zuhanyzófüggöny is veszélyes lehet ilyen szempontból.

Miért veszélyesek?

A ftalátok különösen veszélyesek a gyermekekre nézve, nőknél pedig állítólag növelik a mellrák kialakulásának kockázatát. Bár rákkeltő hatásuk még csak korlátozottan bizonyított, számos kutatás igazolta - melyek miatt használatukat az Európai Unión belül korlátozzák is -, hogy az endokrin rendszert képesek károsan befolyásolni, hormonrendszeri zavarokat, sőt, meddőséget is okozhatnak.

Rákkeltő anyagok a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hogyan lehet elkerülni a ftalátokat?

Az Európai Bizottság betiltotta a ftalátok használatát a gyerekjátékokban, emellett 2014 után csak engedéllyel lesz forgalmazható többféle ftalátvegyület. Mindezek ellenére a ftalátok még mindig jelen vannak a különféle termékekben. A következő ftalátok különösen veszélyesek, így érdemes rájuk jobban odafigyelni.

  • DEHP, vagyis Di(2-etilhexil) ftalát.
  • DBP, vagyis Dibutil ftalát.
  • BBP, vagyis Benzilbutil ftalát.
  • DIBP, vagyis Diizobutil ftalát.
  • DOP, DNOP, vagyis Di-n-oktil ftalát.

Még több káros tárgy a lakásban

A lakásban más szempontból is lehetnek kártékony tárgyak. Nézd meg a videót, és tudd meg, mit tart annak a feng shui!

Egy termék megvásárlása előtt érdemes megkérdezni a gyártót, eladót a termék ftaláttartalmáról - kötelességük választ adni. Ha azonban biztosra akarsz menni, válassz olyan terméket, melyen szerepel a PVC Free, phthalate free vagy ftalátmentes megjelölés.

Tartasz a környezetedben megtalálható veszélyes vegyületektől?

Ezt is szeretjük