Képeken a régi cselédszobák: ilyen helyeken éltek a legszegényebbek

A valóságban is olyan lehetett, mint a filmeken? Nézd meg a képeket!

szolgalo-downton
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az olyan remek alkotások, mint a Napok romjai, a Downton Abbey, a Gosford Park vagy a maga szatirikus módján a Csengetett, Mylord?, segítenek valamelyest átélhetővé tenni azt a miliőt, mely például a 20. század elejének urakra és szolgálókra tagozódó társadalmát is jellemezte, még inkább igaz ez azonban azokra a helyekre, amelyek máig hűen őrzik ezen időszak lenyomatát.

Az, milyen körülmények között élhettek egykor konyhalányok, inasok, szakácsnők, szobalányok, komornák, komornyikok, lakájok és házvezetők - a köznyelv gyakran használja rájuk egyöntetűen a pejoratív cseléd szót -, számos, múzeumként is működő kastélyban és vidéki kúriában megtekinthető, bár van, ahol a régi cselédszobákban ma az egykori nemesek leszármazottai élnek, a főúri lakrészekből a turisták elől ide visszahúzódva.

Láthatatlan szolgálók

Míg egykor a szolgálók nem éltek külön lakrészekben, egyszerűen csak ott, ahol hely volt az épületben, a 17. század végére egyre inkább elterjedt, hogy külön épületrészeket, szárnyakat jelöltek ki, illetve építtettek számukra, hogy minél inkább elkülönítsék őket, illetve az általuk végzett tevékenységeket  - csakúgy, mint a konyhai szagokat, zajokat - a nemesek közegétől. A szolgálók lakrészének jellemzően a kisebb épületekben is volt külön bejárata és külön lépcsője, ahol pedig a legkevesebb volt a hely, az alagsort vagy a padlásteret jelölték ki számukra. Nézd meg képeken, milyen körülmények között éltek!

A fenti képen a Downton Abbey című sorozatból látható részlet.

Ezt is szeretjük