Palackból önfenntartó kertet? Nem kell öntözni sem!

Képzelj el egy palackbazárt kertet, melyben a növények folyton virágoznak anélkül, hogy egyszer is megöntöznéd őket. Valósítsd meg!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gondoltad volna, hogy egy öblös palackban vagy egy kiüresedett akváriumban egész kis kertecskét teremthetsz broméliák, páfrányok és más kistermetű, nem túl fényigényes levéldíszek beültetésével úgy, hogy elég a kertecske elkészítésekor megöntöznöd őket, aztán soha többé nem kell?

Se öntözés, se bonyodalmak

Az a jó az ilyen palackkertben, hogyha egyszer beültetted, a szobakert a továbbiakban fenntartja magát, elég csupán a távfelügyelet mellé. A floráriumban ugyanis a növények a külvilágtól elzártan, burokban élnek, védve a hidegtől, huzattól. A levelek körül mindig magas a páratartalom, a rendszerben lévő víz folyamatosan cirkulál a talaj-gyökér-levél útvonalon, ezért vízutánpótlásra is csak ritkán van szükség.

Készítsd el magad!

Az első feladat: megtalálni a megfelelő edényt a dologhoz. Ne gondolj különleges tartóra, egy kiürült öblös borospalack vagy egy lakatlan akvárium is tökéletesen megfelel a célnak, ám a direkt erre a célra árusított szobai üvegház kétségkívül a legjobb választás.

Előkészületek

A palack vagy akvárium aljára szórj kaviccsal összekevert faszenet, amelyből alakíts ki minimum 3 cm mély nedvszívó réteget, majd erre rétegezd 5-10 cm vastagon a tőzeges virágföldet. Ha a köveket és a kavicsokat ügyesen rendezed el, akár tájképi jellegű kertté is varázsolhatod a palackot.

Az ültetés

Jó, ha tudod, hogy ez a kertecske építésének az egyik legnehezebb része. A szűkszájú palackba ugyanis lehetetlen kézzel benyúlni, ezért két botra lesz szükség, amelyekkel beegyensúlyozod és beülteted a növénykéket. Ha az egyik bot végére egy kiskanalat is erősítesz, akkor azzal az ültetőgödör kikanalazását és a tömörítést is megoldhatod.
Az ültetést a legjobb az üveg szélén kezdeni és befelé haladva folytatni, a végén pedig ne feledkezz meg a tövek körüli fellazult föld tömörítéséről sem!

Az első vízcseppek

Ha végeztél az ültetéssel, egy hosszú csőrű kannával öntözd meg, és egyben mosd is le az üvegedény falát, ügyelj viszont arra, hogy csak annyi vizet locsolj óvatosan a palack vagy akvárium falára, amennyivel a talaj átnedvesedik! Ezután dugaszold be parafával a palackot, vagy takard be üveg- vagy műanyag lappal az akváriumot. A fedőt ezután már csak akkor kell eltávolítanod, ha túlzottan bepárásodik az üveg.

Fontos tudnod!
Az üvegedényt tedd világos helyre, de semmiképp se legyen kitéve közvetlen napfénynek, hiszen akkor trópusi üvegházzá válna!

Mi kerüljön a palackba?

Jó, ha tudod, hogy zárt floráriumba csak bizonyos növényeket ültethetsz, kizáró ok például a nagy termet és a gyors növekedés, de nem valók palackkertbe virágos növények, pozsgások és kaktuszok sem.
Tervezéskor viszont olyan levéldísznövények közül is válogathatsz, amelyek normál szobai körülmények között csak ideig-óráig maradnának életben. Az alábbiak például kiválóan alkalmasak palacklakóknak.

  • Kapaszkodó fikusz - apró, ovális levelek, drótszerű száron
  • Hálóslevél - fehér vagy rózsaszín hálós levélerezet, a talajon elfekszik
  • Árnyékcsalán - kúszónövény, barna levelű és barna erezetű változatokban
  • Törpebors - mintás, apró levelű kúszónövény
  • Tüzérvirág - ráncos, mintás, szőrös levelű fajok, kúszó vagy bokros termet
  • Kőtörőfű - fehér erezetű kúszónövény
  • Nyílgyökérfélék - színes, mintás levelű fajok
  • Levélcsillag - tőlevélrózsás növekedés, színes levélzet
  • Csipkeharaszt - tömött, bokros termet
  • Törpe kálmos - fűszerű növekedés, optimális háttérnövény
  • Páfrányok - változatos levélalak
  • Gyompálma - nagyobb méretű edény esetén ajánlott.

Ha még több, szobanövényekkel és kertészkedéssel kapcsolatos témájú cikket szeretnél olvasni, akkor látogass el az Édenkert.hu oldalára! Kattints ide! »

Ezt is szeretjük