Nagyanyáink praktikái a konyhában

Mi a teendő, amikor a reklámokban látott csodatakarítószerek kudarcot vallanak? Elővenni nagyanyáink praktikáit!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mit tenne a nagyi a konyhában?

Bátran állíthatjuk, hogy a konyha az a terület, ahol a legtöbb szükség van hasznos tanácsokra. Bizonyára veled is számtalanszor előfordult már, hogy túlsóztad az ételt, odaégetted a mártást vagy elfelejtetted időben kivenni a sütit a sütőből.

Az eredmény pedig égett szag az egész lakásban, ehetetlennek tűnő vacsora és elmoshatatlan edények. Ilyenkor szinte semmi sem segít, csak azok a régi, jól bevált praktikák!

Elsóztad, nincs mit tenni. Vagy mégis?

  • Ha éppen levest készítettél, és kicsit több sóval sikerült ízesítened azt, mint tervezted, egyszerű a dolgod: önts hozzá igény szerint néhány bögre vizet, fűszerezd egy kicsit újra – a sót mellőzd! -, majd forrald addig, amíg a felesleges víz távozik. Habart levesek esetén egy-két kanál tejföl is segít, ráadásul krémesebb és ízletesebb is lesz a végeredmény.
  • Egy tojás fehérjéjét verd fel jó kemény habbá, majd óvatosan keverd bele a túlsózott levesbe, és ha megkocsonyásodott, emeld ki belőle. A fehérjehab a só nagy részét magába szívja.
  • Almaecetet keverj össze egy kis cukorral, és folytonos kevergetés mellett egy kiskanállal lassan kanalazd bele a levesbe. Annyit tegyél bele, amennyire semlegesíteni akarod a sós ízt.

Zsírtalaníts!

  • Bár a növényi olajok egészségesebbek, vannak ételek, melyek elkészítésekor nélkülözhetetlen a zsír használata. Persze csak mértékkel, így ha például a gulyásleves tetején több zsír úszkál, mint szeretnéd, hűtsd le, majd a megkeményedett zsírt egy kanállal könnyedén eltávolíthatod.
  • Ha nincs időd arra, hogy megvárd, míg kihűl a leves, mártsd bele salátaleveleket! A levelekre azonnal rátapad a felesleges zsiradék, így könnyen eltávolítható az ételből.
  • Ha nincs kéznél salátalevél, akkor a félig kihűlt leves felszínén húzz végig egy kevésbé kényes papírszalvétát, ami magába szívja a zsírt. Erőlevesek esetében különösen ajánlott!

Még a nappaliban is érezni a vacsora illatát?

  • Önts forró vizet egy tányérba vagy gyújtsd meg az aromalámpát és csepegtess bele levendulaolajat. Hatásos szagtalanító, ráadásul a molyokat is elűzi!
  • Ha kellemetlenül erősnek érzed a főzelék illatát – például kelkáposzta esetén -, akkor még a zöldség főzésekor cseppents egy kis ecetet a vízbe, vagy a tűzhelyen, egy külön edényben forralj ecetes vizet.
  • Halak sütésekor az étel nemcsak ízletesebb lesz, hanem a halszagot is száműzi a parmezán, ha reszelsz egy kicsit belőle a hal panírjába vagy a lisztbe.

Egészséges és büdös...

  • A magyar konyha szinte elképzelhetetlen hagyma nélkül. A szaga nélkül azonban minden könnyebb lenne, igaz? Vágás előtt tartsd hát hideg víz alá, vagy ha még várni akarsz a szeleteléssel, a hámozott hagymát tedd hideg vízbe. A szaga mérséklődni fog!
  • Nemcsak a hal, de a vöröshagyma szaga is elillan a kezedről, ha a szeletelés után nedves sóval dörzsölöd át az ujjaidat. A fokhagyma erős aromájának ellensége pedig a citrom. Dörzsöld át a kezed vele annyiszor, ahányszor szükséges!
  • Fokhagymás étel fogyasztása után érdemes friss petrezselymet rágcsálni, vagy – az esetleges gyomorrontás elkerülése végett - kicsit később inni egy pohár tejet egy kis csoki kíséretében.
Ezt is szeretjük