A 3 legveszélyesebb anyag a lakásban

Bizonyára te sem gondolsz bele, hogy méreganyagok tucatjaival lehet tele az otthonod. Pedig az egészséged múlik rajta!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem lehet elégszer hangsúlyozni: mielőtt bármit is megveszel, tájékozódj azzal kapcsolatban, hogy pontosan mit is tervezel a kosaradba tenni.

Az élelmiszerek közül azokat válaszd, amelyek a lehető legkevesebb tartósítószert és színezéket tartalmazzák, a tisztítószerek közül pedig azokat, amelyek kevésbé terhelik a környezetet, és nem tartalmaznak olyan méreganyagokat, melyek kockára tehetik az egészséged.

A gyártókat törvény kötelezi arra, hogy a csomagolásokon feltüntessék az adott termék összetevőit - a betűméretet azonban nem minden esetben írja elő jogszabály. Ráadásul nem is minden esetben derül ki, mit jelent pontosan egy-egy fogalom. Így, ha nem vagy résen, könnyen elkerülhetik a figyelmedet a legveszélyesebb anyagok. A következőkben megismerhetsz hármat, melyeket jobb, ha elkerülsz!

Műanyagok és színezékek összetevői: a fenolok

A fenolok olyan színtelen, kristályos, általában folyékony halmazállapotú vegyületek, melyek savas jelleggel rendelkeznek. Az ezen vegyületek közé tartozó anyagokat sejtmérgeknek is nevezik, mivel kicsapják a fehérjéket. Éppen ezen tulajdonságuk miatt használják ezeket előszeretettel baktérium- és gombaölő szerként - ám emiatt számítanak mérgezőnek is az emberre nézve.

A fenolokat elsősorban a műanyagok és színezékek előállításához használják, de az élelmiszerek csomagolásában is megtalálhatóak. Ha csak kis mennyiségben vannak jelen, akkor nem okoznak problémát, egy bizonyos szintet túllépve azonban igen veszélyesek is lehetnek.

Egy rákkeltő anyag: formaldehid

A formaldehid káros hatására elsőként az 1980-as években hívták fel a figyelmet, amikor kimutatták annak daganatkeltő hatását. Ez a veszélyes anyag bármelyik lakásban jelen lehet, ahol fabútorok vagy tapéta van: használják ugyanis a faforgácslapokból készült bútorok összeragasztásához szükséges gyantához, valamint ezzel kezelik a tapétákat - sőt, gyakran a parkettát is -, hogy megóvják a penésztől.

A rákkeltő vegyület ellen nehéz védekezni, mert fokozatosan és alattomosan párolog ki elsősorban a fából készült bútorokból - főként azokból, melyeket gyorsan raknak össze, és az áruházakban nincs idejük szellőzni.
Szerencsére ritkán adódik olyan helyzet, hogy a formaldehid olyan mennyiségben lenne jelen a lakásban, hogy valóban rákot okozzon, viszont már kis mennyiség is elég belőle a légúti allergia kialakulásához.

Nem csak kártevők ellen: naftalin

A naftalint hosszú ideje használják festékanyagok előállításához és rovarirtó szerek alapanyagaként - sőt, még ma is előfordul, hogy önmagában vetik be például a molyok ellen.
Nem árt azonban tudni, hogy a naftalin rendkívül mérgező vegyület. Hosszútávon nemcsak károsítja a vörösvértesteket, de el is pusztítja őket, minek következtében megnő a testben a vérrögök képződésének kockázata. Emellett hozzájárul a rák kialakulásához, és mérgezést is okoz, melyre akkor gyanakodj, ha a következő tüneteket észleled:

  • levertség,
  • nyugtalanság,
  • étvágytalanság,
  • sápadtság,
  • súlyosabb mérgezés esetén hányinger és hányás.

Így védekezz a veszélyes anyagok ellen!

Sokat tehetsz az egészséged érdekében, ha odafigyelsz arra, hogy milyen anyagokkal veszed körül magad. A moly ellen például a levendula is kitűnő eszköz, ahogy a hangyák is elűzhetők, ha az útvonalukba sütőport szórsz.

14 filléres csodaszer

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az élelmiszerek közül érdemes a frisset választanod: a felvágottakból kérj a húspultnál, és a műanyag-csomagolással ellátott, tálcás készítményeket inkább hagyd a boltban. A műanyagfóliás, vákuumcsomagolt termékek helyett is válaszd a frisset.

Minél természetesebb utat választasz, annál kevésbé terheled a környezetedet és az egészséged. Természetesen a bútorokat nem kell lecserélned, ha viszont ügyelsz arra, hogy tapéta helyett egészségre káros anyagokat nem tartalmazó festékekkel borítsd a falat, vagy a szőnyeg helyett inkább parafával burkold a padlót, máris sokat tettél önmagadért.

Cikkünk megírásában az Elhallgatott tanácsok című könyv segített.

Ezt is szeretjük