3 lakáshitel, amit tényleg megéri felvenni

Kevesen tehetik meg, hogy hitel nélkül jussanak saját lakáshoz. Ha neked sincs más lehetőséged, legalább válassz úgy, hogy neked is megérje!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hitelt felvenni sosem jó, hiszen az ember évekre, sokszor évtizedekre elkötelezi magát anyagilag. De bármennyire is óva intenek a kölcsönöktől, ma kevés fiatal van abban a helyzetben, hogy ilyesfajta elkötelezettség nélkül jusson saját lakáshoz.

Hogy mi ilyenkor a teendő? Alaposan körbejárni a lehetőségeket, és a legkevésbé rosszat választani: olyan konstrukciót, amelynek segítségével viszonylag könnyen lehet lakáshoz jutni, és amelyet visszafizetni is lehetséges. A következő három ajánlaton például érdemes elgondolkodni.

Ha már kombinált, akkor befektetéssel

A kombinált hitelek jó néhány éve a hazai piacon is elérhetőek. Egyes típusaik életbiztosítással, mások vagyonbiztosítással párosulnak, és igen csábítóak lehetnek azok számára, akik nincsenek igazán otthon a hitelek világában. Kölcsönhöz jutni ugyanis mindig könnyebb, mint visszafizetni, márpedig egy több éves, esetleg több évtizedes futamidővel rendelkező konstrukció esetén ez utóbbi igen lényeges! Éppen ezért érdemes azon elgondolkodnod, hogy vajon azzal jársz-e jobban, ha a hiteled mellett életbiztosítással rendelkezel, vagy azzal, hogy a törlesztéssel egyidőben pénzt is takarítasz meg.

A befektetéssel, például lakás-takarékpénztárral kombinált konstrukciók esetében ugyanis valóban spórolhatsz. A törlesztőrészletek egy ideig lakás-takarékpénztári számlára kerülnek, amely után adókedvezmény vehető igénybe. Ez a támogatás nem kerül kifizetésre, de a pénztári futamidő végén csökkenti a tőketartozást. Tehát a hitelfelvétellel és a saját lakáshoz jutással egyidőben spórolni is tudsz némiképp.

Kombinált hitelek türelmi idővel

Ma már több banknál is elérhetőek az úgynevezett türelmi idővel rendelkező kombinált hitelkonstrukciók. Az életbiztosítással vagy vagyonbiztosítással kombinált kölcsönökhöz hasonlóan ez esetben is megoszlik a törlesztőrészlet - egy része a tőkét, más része a kamatot fedezi, vagy megtakarítás része lesz -, ám a bank lehetőséget ad arra, hogy néhány évig az ügyfél csak a kamatot fizesse, a tőketörlesztés pedig egy befektetéssel kombinált életbiztosításba kerül. Hogy a biztosítást szabadon választott társaságnál kötheti-e meg az ügyfél, bankfüggő, a türelmi idős konstrukciók esetében pedig nem is kötelező jó ideig megtennie.

E hiteltípus előnye, hogy ha jól választod meg az értékpapír típusát, amelybe befektetsz, a futamidő végén keletkező hozam akár magasabb is lehet, mint maga a kamat. Fontos azt is tudni, hogy türelmi idő esetén annak lejárta után a havi törlesztőrészlet jelentősen megemelkedhet - főként akkor, ha a hozam mértéke elenyésző -, hiszen akkor már nemcsak a kamatot, hanem a tőketörlesztést is vállalni kell.

A kombinált hiteleknek számos előnyük van, ám ahogy azt említettük, hátrányuk is. Mielőtt belevágnál, érdemes tisztában lenned az esetleges buktatókkal is. Kattints ide, és tudj meg többet a témáról!

Önerő nélküli jelzáloghitelek - magas jövedelemmel

Mielőtt a reklámokban hirdetett konstrukciók láttán azonnal álmodozni kezdenél leendő otthonodról, érdemes alaposabban a sorok közé nézni - legfőképpen az apró betűs részekben. Nem minden ajánlat kínálja ugyanis azt, amit hirdetnek róla: egy önerő nélküli hitel esetén is szükség lehet önerőre, és 100%-os finanszírozás esetén is kaphatsz kevesebbet, mint várnád. Sőt, az ígért törlesztőrészletek is változhatnak, nem is beszélve arról, hogy a kamatcsökkenéssel kecsegtető devizahitelek esetében a kamat akár nőhet is, ami pedig jelentős terhet róhat rád a futamidő alatt.
Mindezek akkor jelenthetnek problémát, ha nemcsak önerőd nincs, de a jövedelmed sem megfelelő mértékű.

Ha azonban legalább ez utóbbival nincs gond, sőt a párod jövedelme is magas, akkor ma már valóban könnyen találhatsz olyan konstrukciót, amelynek keretében tényleg nincs szükség önerőre. Általában szükség van pótingatlan bevonására is, ez azonban az esetek nagy részében csupán három-öt éves jelzálogterhet ró a tulajdonosra.

Az önerő nélküli jelzáloghitelek között tehát elsősorban a magas jövedelemmel rendelkezőknek érdemes nézelődniük, akik nagyobb mértékű törlesztőrészleteket is képesek vállalni, lerövidítve némiképp a futamidőt, és csökkenteni azzal valamelyest a visszafizetendő hitel mértékét.

Ahol érdemes lehet

Ahány ember, annyi igény, és ahány bank, annyi ajánlat, így ma már szinte mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. Az Erste Bank és az OTP konstrukciói között például érdemes lehet a magas jövedelemmel, de kevés önerővel rendelkezőknek "nézelődniük", míg a CIB Banknál már türelmi idővel is elérhető devizaalapú lakáshitel, az AB Aegon pedig türelmi idővel kedvező kombinált hiteleket kínál.
Nem lehet azonban elégszer hangsúlyozni, hogy a hiteligénylés elindítása előtt nemcsak azt kell mérlegelni, hogy az adott konstrukció megszerzésére van-e esélyed, hanem azt is, hogy képes leszel-e visszafizetni a hitelt.
Ezt is szeretjük