A legjobb babaváró tippek

Nem mindegy, hová érkezik a pici!

Az új jövevény birodalmának kialakítása a babavárás egyik legélvezetesebb része.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ki gondolná, hogy kedvenc műanyag dizájnszéke vagy a sok pénzből újraburkoltatott, álomszép lépcsője valójában életveszélyes? Bizony, a kisbabára nem a külvilág, hanem az otthon jelentheti a legnagyobb veszélyt. A lakás átrendezése sokat segíthet abban, hogy gyermeked elkerülje a kisebb-nagyobb háztartási baleseteket.

Felejtsd el a Barbie-s szekrényt!

Mielőtt belevágnál a teljes lakás felforgatásába, kezdd a szórakoztatóbb - és jóval költségesebb - résszel, azaz a babaszoba berendezésével.

- Ha időtálló gyerekszobát akarsz tervezni, akkor jobb, ha elfelejted a Thomast megidéző ágyat, a Barbie babákat ábrázoló szekrényeket, sőt, a Walt Disney rajzfilmfigurák világát, a dinoszaurusz formájú székeket, és a fagylaltszínű bútorokat is - hangsúlyozza Molnár Eszter lakberendező, a Modesign Stúdió vezetője.
És nem is szolgálják a gyermek fejlődését. Mivel a gyerekek igénye gyorsan változik, biztos lehetsz benne, hogy ezek a figurák hamar unalmassá válnak, hosszútávon nem praktikusak. A gyerekszoba bébikorban a nyugalom és biztonság szigete, kettő–tíz éves korban a képzelet és fantázia birodalma, kamaszkorban pedig a titkoké - fogalmaz Molnár Eszter, aki szerint természetesen a cél nem az, hogy évente cserélgesd a gyerekszoba bútorait, hiszen ezt a többség nem is engedhetné meg magának.

A lényeg, hogy a gyermekszoba berendezését egy átgondolt tervezési folyamat előzze meg.

Az általános szabály: a kevesebb több!
Molnár Eszter szerint hosszútávon a moduláris felépítésű, többfunkciós bútorzaté a jövő, amely praktikusan változtatható, mérete átalakítható, és könnyen bővíthető.
- Mivel a környezet erősen befolyásolja a gyermek ízlésvilágát, érdemes a harmóniára törekedni. Kerülendő a túláradó színkavalkád és a giccses berendezés, hiszen a túl sok inger nem tesz jót a gyermeknek. A kevesebb itt is több - hangsúlyozza Molnár Eszter.

Semmi pénzből - szeretettel

Nem ritka, hogy a baba születésével olyan élethelyzet áll elő, mely nem teszi lehetővé, hogy új bútorokat, kiegészítőket vásárolj.

A megörökölt, egymástól teljesen elütő bútorokat azonban némi csiszolással és festéssel homogénné varázsolhatod. Míg a párod, a leendő apuka barkácsol, megvarrhatod a kispárnát, függönyt, baldachint, de akár a falvédőt vagy a lámpát is.
Ha nincs hely külön babaszobának, egy sarkot mindenképpen le lehet választani egy könyvespolccal vagy paravánnal. Arra azonban figyelj, hogy ne az utcafront miatti leghangosabb, legszennyezettebb lakrészre helyezd a kiságyat.
Amin viszont nem érdemes spórolni, az a burkolat, hiszen a kicsi sok időt tölt majd rajta ülve, mászva. A hideg kőburkolatra csúszásgátlóval ellátott szőnyeget helyezz, ha pedig padlószőnyeg borítja a szobát, mindenképpen szedd fel, és helyette a legideálisabb megoldást, a parkettát, esetleg a parafát, pénzszűkében pedig a linóleumot válaszd. A padlószőnyegben ugyanis, akárcsak a matracban, könnyen megtelepszenek a poratkák, így utóbbiból is feltétlenül vegyél újat. A legjobb ebben az esetben a legdrágább, de a kókuszrost helyett pénzszűkében akár egyszerű szivacsmatracot is vágathatsz. Figyelj arra, hogy a matrac szorosan illeszkedjen az ágyhoz, így elkerülhető, hogy a baba valamelyik testrésze beszoruljon a rács és a matrac közé.

Gyógyszer, sarkok, lépcső: a legnagyobb veszélyek

A babakönyvek többsége már az első néhány oldal során felhívja a figyelmet arra, hogy a kisgyermek leggyakrabban a mérgezés, az égési sérülés és a baleset okozta sérülések veszélyének van kitéve. A legjobb, amit a szülő tehet, hogy térdre ereszkedve maga vizsgálja át a lakást, hiszen egy baba testmagasságából könnyebben felmérheti a gyermekét fenyegető veszélyforrásokat.

Az alapszabályok nyolc pontban foglalhatók össze.

  • Semmilyen éles tárgy ne legyen alacsonyan: az asztalsarkokra vegyél sarokvédőt, az üvegasztalt pedig fújasd körbe szilikonnal.
  • Ne feledkezz meg a lépcsőfokokról sem: használj élvédőt, vagy kerítsd el a lépcsőt.
  • Semmilyen apró tárgy, de legfőképpen gyógyszer ne maradjon alacsony helyen, hiszen a baba kíváncsiságból a szájába veheti.
  • Ne tegyél a földre nehéz, instabil tárgyakat. Egy állóváza nagy bajt okozhat, sőt, a baba még egy borulékony műanyag székkel is képes megsebezni magát.
  • Az ablakokra szereltess biztonsági rácsokat, vagy állítsd mindig bukó állásra. Húzz el minden bútort az ablak alól, melyre a kicsi felkapaszkodhatna, és kieshetne.
  • Tegyél konnektorvédőket a konnektorba, a kábeleket pedig rejtsd a bútorok, vagy egy kábelvezető sín mögé.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

  • Tegyél védőborítást a fűtőtestre! Az égési sérülések elkerülése végett a radiátor elé apácarácsot, a konvektor elé pedig egyszerű védőrácsot tehetsz.
  • Akár új, akár régi a babaágy, vizsgáld meg a rácsok közötti távolságot. A legideálisabb, ha azok 5–7 centiméterre vannak egymástól, mert így a baba biztosan nem tudja beszorítani magát.
Ezt is szeretjük