Kezedben a tökéletes konyha kulcsa

Választhatsz bármilyen, a legutóbbi design alapján tervezett bútorokat: ha nem tudod, mitől válik egy konyha használhatóvá, pénzkidobás az egész.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az eredményes konyhatervezés titka, hogy az egyes munkaterületekre koncentrálva mindenhol elegendő munkafelületet és tárolóteret hozz létre.

A legtöbb esetben a szabványméretek általános érvényű alapelvek alapján alakulnak ki, de nem árt specifikus szempontokat is figyelembe venned a konyhaelemek méreteinek kitalálásakor, hiszen nem „általános konyhát” szeretnél, hanem sajátot.

Ahogy használod, úgy tervezd meg!

A munkaterületek elrendezésénél vedd figyelembe a folyamatot, ahogy az étel bekerül a konyhába, elkészíted és felszolgálod, ahogy eltakarítasz a főzések és az étkezések után, és a helyükre rakod a dolgokat. Mindent abban a térrészben előnyös tárolni, ahol először felhasználásra kerül, ez alól azonban kivételt jelentenek a mindennapos használatú edények: ezeket a legutolsó használathoz közeli helyen, vagyis a mosogató környékén érdemes tárolni.

Felmerülő ötleteid lejegyzéséhez használj pauszpapírt! Fektesd a frissen megrajzolt konyhaalaprajzra, és így rajzolgatva berendezheted rajta a konyhát. Az egyes elemeket ki is vághatod, és az alaprajzon tologatva megkeresheted a legjobb helyüket. Ha megtaláltad a végleges változatot, felrajzolhatod az alaprajzra.

Szabvány és egyediség

Mivel saját konyhát szeretnél, mely elsősorban saját magad és családod szükségeit és kényelmét szolgálja, érdemes végiggondolnod néhány fontos kérdést, és a szabályosság, valamint a szabványosság helyett törekedni az egyedire.
Gondold végig, hogy:

  • Nem kell-e majd túlzottan görnyedned a mosogató fölé hajolva?
  • Könnyen elérhetők a gyakran használatos dolgok?
  • Van-e alacsony pult, ahol akár ülve is van lehetőség zöldségaprításra vagy sütemény szeletelésére? Ez abban az esetben lényeges, ha idős vagy rokkant ember van a háznál, esetleg néhány szorgos gyerek.

Most van itt az ideje, hogy mindent a konyha használóinak léptékei szerint alakíts! Egy jól tervezett konyhában megvannak a minimális tisztázási követelmények. Ezek nagyjából a következők:

  • Legyen elegendő hely a szakácsoknak és termékeik pusztítóinak!
  • A mosogató, a hűtő és a konyhaszekrények legyenek könnyen megközelíthetőek!
  • Kényelmesen lehessen közlekedni, a szekrényajtók ne nyíljanak egymásba és egybe az ajtókkal! Az az ideális, ha nagyjából 7-10 cm van a könyököd és a pult között.
  • Érdemes elgondolkodnod a sarkok kialakításán. Ha itt egyszerűen csak egymás mellé illeszted a szekrénysor elemeit, értékes rakodóteret vesztesz, kaphatóak viszont direkt sarkokba szabott konyhaszekrények és polcok, amelyekkel áthidalhatod ezt a problémát.
  • Lehetőleg olyan padlót válassz, ami nem csúszik, így elejét veheted a baleseteknek.

Design ötletek

Az alapterv elkészülte után a kialakítás apróbb, finomabb részletein kezdhetsz gondolkodni.

A fal és a plafon borítása, a konyhaszekrények, a csempe és a padló, sőt az evőeszközök és elektromos készülékek mind alakítják a konyha stílusát és hangulatát.

Hogy mitől függ a stílus és a hangulat? A színektől, a mintáktól, a textúrától, a méretektől és a formáktól.

És milyen a te stílusod?
Mint minden építészeti és művészeti ágban, a konyhaépítésben is van néhány általánosan elfogadott stílusirányzat. Ezeket fizikai jellemzőik egy bizonyos területhez, korhoz vagy művészeti mozgalomhoz kötik: koloniális, viktoriánus, Art Deco, high-tech és így tovább. Mivel bizonyos színek, anyagok és díszítőmotívumok bizonyos történelmi korokhoz kötődnek, ezeket felhasználhatod az adott kor hangulatának, karakterének megidézésére is, vagy arra, hogy egy „langyos kisugárzású” helyiséget egyedibbé, személyesebbé, méltóságteljesebbé tegyél.

Ezt is szeretjük