Így ismerd fel az egészségtelen élelmiszereket!

Azt hiszed, a tartósítószerektől mentes élelmiszerek nem tartalmaznak káros anyagokat? Ismerd meg az igazságot!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számos olyan dolog létezik, amit az élelmiszergyártók legszívesebben sosem hoznának a vásárlók tudomására. Csak rajtad múlik, hogy hagyod magad megvezetni, és mindent elhiszel, amit a színes, nagybetűs feliratok hirdetnek, vagy inkább szánsz néhány percet arra, hogy megnézd, mit eszel.

Az üzletekben mindent elkövetnek, hogy elvonják a figyelmedet a lényegről, de csupán egy kis odafigyelésen múlik, hogy könnyedén elkerüld az egészségtelen élelmiszereket.

Óvakodj a glutamáttól!

Ha vásárolni indulsz, járj nyitott szemmel! Nem is hinnéd, mennyi információt megtudhatsz az élelmiszerek csomagolásán feltüntetett tájékoztatóról. Mielőtt bármit is a pénztárhoz vinnél, alaposan nézd át az összetevőket, és inkább tedd vissza a polcra, ha a listán szerepel a nátrium-glutamát, röviden MSG.

A glutamát valójában egy, a szójaszószban, gombában, parmezán sajtban előforduló ízanyag mesterségesen előállított változata, melyet hidrolizált szójafehérjeként, autolizált élesztőként vagy nátrium-kazeinátként is feltüntethetnek az összetevők között. Sokan érzékenyek rá, talán tudomásodon kívül te magad is. Mivel a nátrium-glutamát nyak- és hátfájást, gyengeséget, fejfájást, továbbá szapora szívdobogást okozhat, jobban teszed, ha kerülöd azokat az élelmiszereket, amelyek tartalmazzák.

Tudtad?
Korábban elterjedt volt a nátrium-glutamát használata, amióta azonban kiderült, hogy milyen mellékhatásai vannak, egyes éttermek például különösen ügyelnek rá, hogy ne kerüljön a vendégek tányérjára semmi, ami tartalmazza ezt az adalékanyagot. Ennek ellenére számos élelmiszergyártó még mindig belecsempészi bizonyos termékekbe.

Hozzáadott víz a húsban?

Bármilyen hihetetlenül hangzik, számtalan hústermékhez adnak - néha a kelleténél több - vizet, ami nem kimondottan egészséges. Azért teszik ezt, hogy növeljék a hús súlyát, ezáltal drágábban adhassák el azt. Bár ezt nem tiltja a törvény, arra kötelezi a gyártókat, hogy az így kezelt termékeken egyértelműen feltüntessék, hogy hozzáadott vízzel készült.

Mindenképpen figyelj oda a jelölésre, ha pedig túlzottan magas egy húskészítmény víztartalma, inkább ne vásárold meg! Jobb, ha a hús valóban húsból van, a víz hozzáadásával a minősége is hígul. Ha étteremben jársz, sajnos nincs rá módod, hogy ellenőrizd, mi kerül a tányérodra, és sok vendéglátós vissza is él ezzel. Otthon viszont a te felügyeleted alatt áll a konyha, és van lehetőséged megválogatni a hozzávalókat - tedd is meg!

Tudtad?
Az ellenőrzések során bevizsgált csirkehúsok némelyikében 55% hozzáadott vizet is találtak, sőt, az is előfordult már, hogy az importált csirkeáru víztartalma elérte a 35%-ot, noha a leírás szerint a terméknek 80%-ban húsból kellett volna állnia.

A rövid lista egészségesebb

Ha hosszú percekig kell olvasgatnod egy terméken az összetevők listáját, az már eleve rosszat sejtet. Minél hosszabb ugyanis a lista, annál valószínűbb, hogy a termék számos hozzáadott, egészségtelen anyagot tartalmaz. Azokról a bizonyos E betűkről pedig mindenki tudja, hogy egy részük nem jelent jót: mesterséges színezékeket, ízfokozókat, tartósítószereket jelölnek, melyek egyáltalán nem egészségesek. Sőt, többről feltételezik, hogy hiperaktivitást, allergiát vagy asztmát okozhat.

Ugyanakkor igaz, hogy bizonyos adalékokra szükség van, például azokra, melyek eredeti rendeltetésük szerint megakadályozzák az ételben a baktériumok elszaporodását.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ezért nem kell megszállottan koncentrálnod, illetve kutatnod olyan termékek után, melyek egyáltalán nem tartalmaznak adalékanyagokat, hiszen ilyen valójában nincs is: emulgeáló- és stabilizálószereket a legtöbb előre csomagolt termékben találsz.

Cikkünk az Elhallgatott tanácsok című könyv alapján készült.

Szinte mindenkivel előfordul, hogy félretájékoztatják, és anyagi veszteség éri. A Reader's Digest feltárta, és ebben a könyvben megosztja veled azokat a féltve őrzött szakmai titkokat, amelyek segítségével egészségesebben élhetsz, előnyökre tehetsz szert a munkahelyeden, és jelentős mennyiségű pénzt, valamint időt takaríthatsz meg. A könyv 1500 ritkán emlegetett módszert tartalmaz kiváló szakértőktől és igazi bennfentesektől, melyekkel megkönnyítheted a hétköznapjaidat, és amelyek segítségével valóban jó döntéseket hozhatsz.

Kiadja a Reader's Digest.
Ára 8990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük