Nem kötelező az illeték?

Amikor nem kell fizetned!

Eladás, vásárlás, öröklés. Hogy mi bennük a közös? Mindegyik esetben illetéket kell fizetned. Ám van olyan helyzet, amikor mégis mentesülhetsz!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az illetékfizetés nem újkeletű dolog, már közel másfél évszázada létezik. Fizetni kell, ha valaki ingatlant ajándékoz, örököl, vásárol, vagy bármilyen más módon annak tulajdonjogához jut.

Ezzel általában a többség tisztában is van, azzal azonban már kevésbé, hogy mikor mentesülhet mégis az illeték alól.

Lakást szereztél? Fizess!

A lakásvásárláskor fizetendő illeték nem más, mint a visszterhes vagyonátruházási illeték. Ezen illeték általános mértéke az 1990. évi XCIII. Illetéktörvény 19. § (1) bekezdése alapján az ingatlan terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 10%. Ez viszont csak a főszabály, melyet a kivételek alakítanak.

A kivételek

A törvény 20. §-a kimondja, hogy ha az ingatlant az átruházását megelőzően már fennállott és az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett haszonélvezettel, használattal terhelten veszed meg, vagy az adásvétellel egyidejűleg az eladó saját haszonélvezetét vagy a használat jogát fenntartja, ez esetben neked, mint vevőnek a haszonélvezettel, használati joggal csökkentett forgalmi érték után kell megfizetned a visszterhes vagyonátruházási illetéket. Ilyenkor azonban a haszonélvezeti, használati jogot megszerzőnek is kell illetéket fizetnie, amit a törvényben meghatározott módon kell kiszámítani.

Jó, ha tudod!
Lakástulajdon szerzése esetén a 21. §. szerint az illeték alapja a lakástulajdon forgalmi értéke, mértéke 4 millió forintig 2%, a forgalmi érték ezt meghaladó összege után 6%.

Ha magánszemélyként már rendelkezel lakással, és ehelyett vagy emellé veszel egy másik lakást, továbbá az előző lakásodat a friss vásárlás előtt vagy után egy éven belül eladod, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon terhekkel nem csökkentett forgalmi értékének a különbözete.

Na de mikor nem kell fizetni?

A mentességekről a törvény 26. §-a rendelkezik, melynek értelmében nem kell illetéket fizetni, ha olyan telket vásárolsz, amely lakóház építésére alkalmas, és arra a szerződés illetékkiszabásra történő bemutatásától számított négy éven belül lakóházat építesz. Ezen építkezési szándékodról legkésőbb az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig nyilatkozhatsz az illetékhivatal felé. Ilyen esetben négy év múlva az illetékhivatal megkeresi az illetékes építésügyi hatóságot, és amennyiben az építésügyi hatóság igazolása szerint a lakóház vonatkozásában a nevedre a használatbavételi engedély kiadása megtörtént, az illetékhivatal a megállapított, de a megfizetés tekintetében felfüggesztett illetéket törli.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A törlés természetesen korábban is megtörténhet, mégpedig ha az illetékhivatalnál bemutatod a jogerős használatbavételi engedélyt, vagyis igazoltad a lakóház felépítését.

Jó, ha tudod!
A fiatalokat első lakástulajdonuk megszerzésekor illetékkedvezmény illeti meg: az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal első lakástulajdonának, illetve tulajdoni hányadának megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-áig terjedő, de legfeljebb 40 ezer forint kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 8 millió forintot nem haladja meg.
Ezt is szeretjük