3 fontos tudnivaló, ha nem tudod fizetni a hitelt

Elvesztetted a munkád, esetleg a havi részletek nőttek akkorára, hogy nem tudod fizetni a hiteled? Eláruljuk, mit tegyél.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A válság hatása eddig leginkább a törlesztőrészletek nem várt mértékű növekedésében, illetve emberek tízezreinek elbocsátásában mutatkozott meg hazánkban. E kettő pedig elegendő ahhoz, hogy bárki adósságcsapdába vagy a csőd szélére kerüljön.

Ha a hitel törlesztése számodra is gondot okoz, vagy már képtelen vagy fizetni a havi részleteket, esetleg másféle adósságcsapdába kerültél, az azonnali kétségbeesés helyett igyekezz minél előbb a megoldás után nézni, akár szakértő segítségével.

Az alábbiakban megismerheted a leggyakrabban előforduló problémákat, illetve azt is, hogyan mászhatsz ki az adósságokból szakértőnk szerint.

Hitelkártya, hitelkeret

- Folyton kimerítem a hitelkártyám hitelkeretét, így már a hónap elején legalább százezer forintos mínuszban vagyok. Lehetséges személyi kölcsönnel rendezni a tartozást, és így megszabadulni a kártyától?

A hitelkártya igen veszélyes dolog: elhiteti az emberrel, hogy többet költhet, mint amennyi pénze valójában van. Ha pedig valaki egyszer belép az ördögi körbe, igen nehezen szabadul a fogságából.
A legjobb, ha egyáltalán nem használod ki a hitelkártya nyújtotta látszólagos előnyöket, hiszen a nagyobb tartozás rendezése többnyire nem lehetséges más módon, mint készpénzben. Személyi hitelt ilyen esetben nem folyósít a bank, ha azonban mégis megtenné, kockázatos egy meglévő hiteltartozás mellett újabb kölcsönbe belemenni.

Célszerű inkább a hónap elején a lehető legtöbb pénzt feltölteni a kártyára, majd nem nyúlni hozzá. Így előbb-utóbb rendeződik a keret, és akkor visszaadhatod a kártyát.

Hitel csökkentése pótfedezettel

- Nemrég építkeztem, az előző lakásomat azonban időközben nem sikerült eladnom. Munkanélküli vagyok, a hitel összegét ez utóbbi lakással próbáltam volna csökkenteni, de nem fogadja el a bank. Mit tehetek?

Ha elveszted az állásodat a hitel futamideje alatt, az első és legfontosabb dolog ennek tényét jelezni a bank felé. A törlesztési problémák megoldására bevett szokás, hogy a bank halasztást ad, ami annyit jelent, hogy bizonyos ideig csak a hitel kamatait és a kezelési költségeket kell havonta fizetni.
Fontos tudni továbbá, hogy a hitelintézetek nem fogadnak el időközben ingatlant a hitelösszeg csökkentésére. Ennek legjobb módja, ha a lakást minél előbb igyekszel eladni, és az abból befolyt összeggel előtörleszted a kölcsönt. Kiadni nem érdemes, legalábbis kevésbé, mint az eladást választani.

Jó, ha tudod!
Törlesztési gondok esetén - ha a nehézségeidet időben jelzed - a halasztás mellett a bankok lehetőséget adnak többek között arra is, hogy átváltsd a hiteled, vagy meghosszabbítsd a futamidőt. Kattints ide, és ismerd meg részletesen a lehetőségeket!

Hitellehetőségek aktív BAR-listásoknak

- Édesanyám halála után édesapám nem tudta fizetni a jelzáloghitel törlesztőrészleteit, melynek következtében a bank felmondta a hitelszerződést. Hogyan menthetném meg a házat, ha aktív BAR-listásként nem kapok sehol hitelt?

Nem szabad elfelejteni, hogy a banknak is érdeke, hogy visszakapja a pénzét, ráadásul minél kevesebb problémával. Ezért fontos, hogy bármilyen gondod adódik is a törlesztéssel kapcsolatban - elvesztetted az állásod, esetleg az árfolyam-ingadozás következtében megemelkedett törlesztőrészleteket nem tudod fizetni -, azt a lehető legrövidebb időn belül jelezd a banknak.

Ha ez nem történik meg, és a hitelszerződés felmondásra kerül, kicsi az esélye annak, hogy a lakást vagy házat bárhogyan is megmentsd. Aktív BAR-listásként ráadásul valóban nehéz hitelhez jutni, ha mégis, a kamatok és a törlesztőrészletek egyáltalán nem kedvezőek.

Érdemes ilyen helyzetben valahogy megállapodásra jutni a bankkal, hogy legalább eladhasd, és ne ők árverezzék el, így talán még némi pénz is marad a birtokodban.

Ezt is szeretjük