Baktériumok, penész, öblítőnyák

Ne tedd közé a ruháidat

A ruháidat a mosógép tisztítja, de ki tisztítja a mosógépet? Vigyázz, a piszkos gép a ruhákban is kárt tehet!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kevés olyan jó érzés van, mint frissen mosott, tiszta ágyneműbe feküdni, vagy öblítőtől illatozó ruhát húzni. De vajon mosás vagy fürdőszoba-takarítás közben arra is szoktál gondolni, hogy kitakarítsd a mosógépet?

A ruhák szennyeződéseiből kioldódó zsír, a vízkő, a bent ragadt öblítőből és mosóporból keletkező nyák vagy éppen a fekete penész mind-mind megtalálható a mosógép belsejében, pedig egy koszos gép a ruhákat sem fogja tisztára mosni.

Trisó és fogkefe

A mosógép adagolójában gyakran marad fel nem oldott mosószer vagy öblítő. A tisztítószerek többnyire a tartály zugaiban vagy alján rekednek meg, és egy idő után elkezdenek rothadni.

Ha az öblítőnyákban megtelepedő gombák és baktériumok még nem vették volna el a kedved a nagymosástól, nézd meg közelebbről a dob körüli gumitömítést: ha fekete elszíneződést találsz, az bizony penész, ami gyakran telepszik meg a mosógép állandóan nedves belsejében.

Ezek a szennyeződések önmagukban is elég visszataszítóak ahhoz, hogy kétszer is meggondold, közéjük teszed-e a fehérneműidet, pedig a mosógép belső részeibe nem is látsz bele. A csövekben, ahol a víz kering, gyakran rakódnak le zsíros szennyeződések, mosópormaradványok, és akkor a vízkőről még szót sem ejtettünk. Ha a mosógépből kivett ruháknak állott, dohos szaga van, annak valószínűleg az alkatrészek elkoszolódása az oka.

Az adagoló tisztítása

A mosógép kipucolásához először is távolítsd el az adagolótartályokat. Ezt minden modellel megteheted, bár az eljárás különbözhet.

13 hatékony folttisztító

Nézegess képeket!

Elolvasom

A felültöltős gépeknél általában egy erős patent kipattintásával vagy az adagoló két oldalán lévő gombok egyszerre történő megnyomásával emelheted le a tartályokat, míg az elöltöltős gépeknél valószínűleg a fiók görgőit kell egy ügyes mozdulattal kiakasztanod a sínekből.

Ha sikerült kiszabadítanod az adagolót, áztasd legalább fél óráig forró ecetes vízben, majd sikáld át alaposan. Sajnos nem egyszerű elérni az eldugottabb zugokat, pedig a lerakódások éppen itt telepednek meg. A tisztításhoz minden eszköz használata megengedett: régi fogkefe, fültisztító pálcika, üvegtisztító kefe - mindegy, csak tüntesd el a nyákot.

Az alkatrészek tisztítása

Ne ijedj meg, ennél jobban nem kell szétszedned a mosógépet, az alkatrészeket szerencsére úgy is megtisztíthatod, hogy azok közben a helyükön maradnak. Attól függően, hogy milyen gyakran használod a gépet, illetve mennyire kemény a víz, félévente vagy évente érdemes egy tisztító programot lefuttatni a gépen.

Léteznek speciális, mosógéptisztításra kifejlesztett szerek, de a legtöbb mosógépszerelő szerint ezekre teljesen felesleges pénzt költened: a 20%-os ecet, illetve a háztartási boltokban kapható trisó is képes elvégezni a piszkos munkát.

Míg az ecetnek nagy előnye, hogy a vízkő feloldása mellett a penészt és a gombákat is képes elpusztítani, a trisó szintén eltávolítja a vízkövet és a zsíros szennyeződéseket, ráadásul szúrós szagot sem hagy maga után.

Bármelyiket is választod, egyszerű dolgod lesz: önts egy kiló trisót vagy egy liter ecetet a mosógép dobjába, majd indíts el egy 90 fokos programot. Meg fogsz lepődni, milyen szennyeződések távoznak majd a kifolyón keresztül!

Arra vigyázz, hogy a tisztítóprogram futtatása után elsőként fehér ruhákat moss, ugyanis az esetleg visszamaradt trisó kifakíthatja az élénk színeket.

Előzd meg a bajt!

Ha csillogóvá és illatossá varázsoltad a gépet, tegyél meg mindent azért, hogy sokáig tiszta és friss maradjon. Nézd meg alaposan a mosószer dobozát: elképzelhető, hogy a tisztítószert közvetlenül a dobba is töltheted, így kizárhatod annak a lehetőségét, hogy megreked az adagoló alján. Az öblítőt érdemes vízzel vagy ecettel hígítanod, így könnyebben kifolyik a tartályból, ráadásul az ecettől még a ruháid színe is élénkebb lesz.

Mosás után soha ne csukd be a mosógép ajtaját, hanem hagyd nyitva, amíg kiszellőzik és kiszárad - a meleg, párás környezetben ugyanis a penész is sokkal könnyebben telepszik meg.

Ezt is szeretjük