Nem vettél fel hitelt? Akkor is fizetsz!

Míg ma szinte minden hitel esetén fizetendő előtörlesztési díj, addig a jövőben csak néhány esetben kérhetik ezt a bankok. De hogy is van ez?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Európai Parlamentben a közelmúltban megszavazott irányelv szerint a hitelezőknek egész Európában egységes módon, teljes körű tájékoztatást kell nyújtaniuk a fogyasztói hitelekről. Mit jelent ez az ügyfelek szempontjából?

Például eddig olyan természetesnek vélt jogaik deklarálását, hogy ha hitelt igényeltek, de közben rájöttek, hogy mégsem szorulnak rá, akkor 14 napig minden következmény nélkül visszaléphetnek a szerződéstől, illetve e két hét alatt kamat nélkül visszafizethetik az esetleg felvett pénzt.

Kimért keretek

A 2010-ben Magyarországon is bevezetésre kerülő új uniós jogszabály megközelítőleg az 50 ezer és 19 millió forint közötti hitelekre - 200 és 75 ezer euró - terjed majd ki. Az Unióban ugyanis a lakosság általában ezért az összegért szokott gépjárművet, háztartási gépet, illetve bútort vásárolni. Nálunk a 10-15 millió feletti hitelfelvétel már inkább lakásokra vonatkozik.

Az új irányelv tehát nem lesz érvényes a 200 eurónál kisebb, illetve a 75 ezer eurónál nagyobb hitelekre, valamint az olyan folyószámlahitel formájában fennálló hitel-megállapodásokra, amelyek alapján a hitelt egy hónapon belül vissza kellene fizetni. Nem terjed majd ki továbbá a munkaadó által a piacinál kedvezőbb feltételekkel nyújtott hitelekre, az ingatlanfedezetű jelzáloghitelekre, a földterület megszerzését célzó hitel-megállapodásokra, valamint azokra a szerződésekre sem, amelyeknél a hitel kamat- és díjmentes volt, vagy csak jelentéktelen díjfizetéssel járt volna.

1%, illetve 0,5% lesz a díj mértéke

Jogos lehet persze a kérdés, hogy miért jár a banknak pénz részlegesen visszafizetett előtörlesztési költség formájában - nem is beszélve a hitelfelvevőt emellett is terhelő megelőző költségekről, mint például a hitelbírálati díjról vagy a fedezet értékbecsléséről -, habár eleinte akarta az ügyfél, de végül mégsem vett fel a kölcsönt. A válasz egyszerű: mert foglalkoztak vele!
Az uniós irányelv éppen ezért szabályozná, hogy mekkora díjat számolhatnak fel a jövőben a hitelintézetek, ha az ügyfél határidő előtt visszafizeti a kölcsönét. Eszerint a díj legfeljebb a hitelösszeg 1%-a lehet, már amennyiben a visszafizetés a rendes lejárat előtt több mint egy évvel(!) megtérülésre kerül. Ha egy évnél rövidebb a két időpont közötti időszak, akkor az ellentételezés nem lépheti majd túl a visszafizetett hitel összegének 0,5%-át. A tervek szerint a folyószámla-hiteleknél egyáltalán nem lehetne pluszköltséghez kötni a határidő előtti visszafizetést.

Elfogadás alatt az irányelv

Az említett szabályok bevezetésére azonban legalább 2010-ig várniuk kell a fogyasztóknak, mivel a direktívára még a tagállamok vezetőiből álló Európai Tanácsnak is rá kell bólintania - a tagállamoknak két évük lesz arra, hogy átültessék az irányelvet a saját jogszabályaikra.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Fontos azonban tudni, hogy a megváltozott szabályok hatálya nem visszamenőleges, azaz nem lesznek érvényesek a korábban felvett kölcsönökre.

Ezt is szeretjük