Az állam segíti a lakhatást: így juthatsz olcsó albérlethez hosszú távon

Ha nincs pénzetek saját lakásra, a bérléshez is kaphattok támogatást.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

2010-ben még több mint 20 ezer új lakás épült, de ez a szám tavaly már alig haladta meg a 12 ezret, a Társaság a Lakásépítésért Egyesület szerint pedig a mélypontról úgy lehet kibillenni, ha új eszközöket keresnek.

A szervezet régóta szorgalmazza az állami támogatású bérlakásépítést, most pedig úgy döntöttek, csatlakoznak a Régiók Bizottsága kezdeményezéséhez, hogy a 2014-től induló uniós költségvetési periódusban a közös forrásokból támogatni lehessen a szociális bérlakásépítést. De most is van lehetőség az önkormányzatoknál bérlakásra vagy külön fiataloknak szóló lakhatási programra pályázni - ismerd meg a részleteket!

Fiatal Családok Otthona

Vannak városok - többek között Zalaegerszeg vagy épp Szombathely -, ahol például évek óta működik sikeresen az önkormányzat által meghirdetett Fiatal Családok Otthona nevű támogatási program, mely a fiatalok lakhatását segíti.

Az otthonban többnyire kisebb, 40 négyzetméter alatti lakások találhatók, és fiatal, maximum egy gyereket nevelő párok átmeneti otthonaként működik. Az otthon azért is népszerű annyira, mert a bérleti díj mindössze néhány ezer forint, és a rezsit is töredékáron fizetik. Vagyis a fiataloknak lehetőségük van arra, hogy néhány évig megtakarítsanak, amíg lehetőségük lesz saját lakásba költözni.

Azok a 40 év alatti fiatal párok pályázhatnak bérlakásra, akik házasságban élnek, legalább egyikük keresőtevékenységet folytat, vagy valamely nappali tagozatos felsőoktatási intézmény hallgatója.

Erre figyelj, mielőtt új lakásba költözöl!

Nézegess képeket!

Elolvasom

De feltétel az is, hogy igazolhatóan nincsen beköltözhető lakásuk, illetve akkora vagyonuk, melyből lakáshoz juthatnának, nincs önkormányzati lakásbérleti szerződésük, a családban pedig nem megoldható a lakhatásuk. Rendelkezniük kell egy minimális induló lakás-előtakarékossággal, amit aztán havonta fix összeggel növelniük kell.

Arról, hogy városodban működik-e hasonló intézmény - több ilyen is épült az országban -, a helyi önkormányzatnál érdeklődhetsz, illetve itt kérhetsz információt arról is, pontosan miként lehet pályázni.

Bérlakások közösségi támogatással

Akkor sem kell elkeseredned, ha nincs lehetőséged Fiatal Családok Otthonába költözni, ugyanis az előrejelzések szerint egyre több bérlakás épül majd, mely kifejezetten azokat célozza meg, akik olcsón és hosszú távon szeretnének albérlethez jutni, mivel saját lakás vásárlására nincs lehetőségük.

A Társaság a Lakásépítésért reálisnak tartja az EU konzultatív testülete, a Régiók Bizottsága által megfogalmazott ötletet: a zömében önkormányzati politikusokból álló testület Egy európai szociális menetrend felé címmel tavaly ősszel tette közzé véleményét, melynek lényege az, hogy a tagállamok vállaljanak felelősséget a polgáraik lakhatásáért. Ebben a keretben már közösségi támogatással lehetne építeni szociális bérlakásokat 2014-től.

Melyiket választanád: saját lakás hitelre vagy albérlet?

Ezt is szeretjük