A legrafináltabb biztosítós trükkök

Százezreket bukhatsz, ha nem figyelsz!

Ne akkor derüljön ki, hogy mégsem fizet a biztosító, amikor már víz alatt a ház! Erre figyelj a szerződésnél!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A lakásbiztosítás havonta történő fizetése nyűg lehet, ám a baj sosem jelzi előre jöttét, a segítség pedig jól jön betörésből vagy természeti csapásból származó kár esetén. Ahhoz azonban, hogy a biztosító valóban megtérítse a kárt, ráadásul olyan mértékben, hogy azzal pótolni lehessen a vagyoni hiányt, illetve fedezni a kár kijavításának költségeit, körültekintően kell választanod az egyes biztosítási konstrukciók között, és a szerződést is alaposan át kell olvasnod.

Ahogy a bankok, úgy a biztosítók sem segélyszervezetek: nem szívesen fizetnek minden apró-cseprő baj esetén, sőt, van, hogy néha akkor sem, amikor jelentős az anyagi kár. Ha megvonják a kártérítést, azt az esetek többségében jogosan teszik - úgy, ahogy az a szerződésben is szerepel.

Ha nem akarsz kellemetlen meglepetésekkel szembesülni akkor, amikor a legnagyobb szükséged lenne a segítségre, ismerned kell azokat a trükköket, melyeket szívesen alkalmaznak a biztosítók, de amelyek mind törvényesek - és amelyek csupán a figyelmetlen ügyfeleknél válnak be.

Ahogy telik az idő, úgy csökken a biztosítás értéke

Ahogy életbiztosítást, úgy lakásbiztosítást sem néhány hónapra köt az ember. A gyakran 20-30 évre szóló, havi rendszerességgel fizetett konstrukciók biztonságot jelentenek, hiszen történjen bármikor betörés, vagy keletkezzen bármikor másfajta anyagi kár, az ember számíthat arra, hogy a biztosító megtéríti azt. Ráadásul abban az értékben, amiben eredetileg megállapodtak. Ez a gyakorlatban így is van, csakhogy azt kevesen veszik figyelembe, hogy a biztosított ingatlan értéke a konstrukció 20-30 éve alatt rengeteget változhat. Ha a lakás értéke időközben nőtt, de a biztosítás még az eredeti, évekkel ezelőtti értéken alapul, nagy csalódás lehet, amikor szükség esetén a biztosító a régi árat veszi csak figyelembe - és jóval kevesebbet fizet, mint amennyire szükség lenne.

Erre általában nem hívják fel külön a figyelmet, az ügyfélnek kell tudnia, hogy célszerű időnként felülvizsgáltatnia ingatlanja értékét, valamint szükség esetén módosítani a konstrukciót. Ez természetesen hatással lesz a havonta fizetendő biztosítás díjára is, viszont elkerülheted így a lakásod alulbiztosítását.

15 tipp, amivel tízezreket spórolhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Nem csak az ingatlant, az ingóságokat is biztosítani kell

A lakásbiztosítás kapcsán sokan azt hiszik, hogy az a lakásra, az abban lévő, valamint a környezetében található ingóságokra is vonatkozik. Csakhogy a valóságban ez egyáltalán nem így van. Sokan ráadásul utána sem járnak annak, hogy pontosan mire terjed ki a konstrukció - melynek oka az is lehet, hogy ugyan a bankok szemében a hitelhez jutás feltétele a lakásbiztosítás megléte, ők nem kérik külön, hogy az ügyfél az ingóságokat is biztosítsa.

A csupán az ingatlanra vonatkozó biztosítás ráadásul jóval olcsóbb, mint az, ha az ingóságokra is köt az ember, sokan pedig elsősorban a költségek alapján döntenek, és kevésbé törődnek azzal, hogy a konstrukció milyen szolgáltatásokra terjed ki, és mekkora kártérítésre is lehet számítani szükség esetén. Ha ugyanis csak az épületet biztosítod, betörés esetén a biztosító nem fogja megtéríteni az ellopott televízió vagy más ingóság árát - még akkor sem, ha azok különösen nagy értéket képviselnek.

Ne az eredeti értékére biztosítsd be a lakást!

A lakásbiztosítás akkor jó, ha a lehető legtöbb vagyontárgyra kiterjed, és kár esetén a kártérítésből teljes mértékben visszaállítható a kár előtti állapot. Ahhoz azonban, hogy a biztosító által fizetett pénzből ismét rendbe hozhasd a házad, vagy új elektronikai cikkeket vásárolhass, nem elég az eredeti értékre biztosítást kötni, hanem az úgynevezett pótlási értékre kell megkötni a szerződést. Ellenkező esetben a biztosító nem azt fogja szem előtt tartani a kártérítés megállapításánál, hogy mennyiből hozható rendbe a ház, vagy szerezhető be az új elektronikai cikk, hanem az évekkel ezelőtti értéket veszi alapul - így lehet, hogy egy drága, de több éves televízió ellopása esetén csupán néhány tízezer forint a kártérítés.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha viszont az adott vagyontárgy újrabeszerzési értékére vagy a házad rendbehozatalának várható - de reális -  költségeire kötsz biztosítást, nem fordulhat elő, hogy a biztosító lényegesen kevesebbet fizet, mint amennyire szükséged lenne.

Ezt is szeretjük