5 apró ötlet, amivel tízezreket spórolhatsz

Gyorsan és egyszerűen

Sok kicsi sokra megy, és ez a pénzügyekre is nagyon igaz. Apró lépésekkel is rengeteget spórolhatsz!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan azt hiszik, hogy spórolni annyit jelent, mint lemondani az olyan szabadidős tevékenységekről, mint a mozi vagy a koncert, nem költeni könyvekre, ruhákra, cipőkre. Ha nem is életbevágóan, de ezek a dolgok fontosak, éppen ezért nem feltétlenül ezeken kell spórolnod.

Ahhoz, hogy legyen végre egy kis félretett pénzed, és hogy az üres pénztárcád látványa ne már a hónap közepén fogadjon, a pénzügyi gondolkodásodon kell változtatnod. Lemondásra persze szükség van, de ha okosan használod a pénzt, jut is, marad is majd!

Vásárolj olcsóbban!

Ma már csak a cégek törődnek a márkahűséggel, a vásárlók körében ez egyre kevésbé fontos. Te se tartsd szem előtt, azzal ugyanis sokat spórolhatsz! A márka helyett az árak alapján dönts, így nagyobb eséllyel veheted meg ugyanazt a terméket olcsóbban. Ha nem érdekel a márka, akkor ott és akkor vásárolhatsz, ahol és amikor kedved tartja. Ha egy CD-t az interneten éjjel-nappal alacsonyabb áron vehetsz meg, mint a kedvenc lemezboltodban, akkor botorság volna, ha nem ragadnád meg az alkalmat, hogy megrendeld.

Vásárolj használtan!

Hívhatjuk használtnak, vagy a ma divatos szóval second-handnek, tulajdonképpen ugyanarról van szó: nem újonnan veszel meg egy terméket, hanem másodkézből. Ezeknek általában nem sok bajuk van, attól eltekintve, hogy nem te leszek az első tulajdonos.

Ami viszont abszolút mellettük szól, az az áruk, ami gyakran 50-70%-kal alacsonyabb lehet, mint amennyiért eredetileg első tulajdonosa hozzájuk jutott.

Találd meg a kedvező árat!

Ha egy terméket több üzletben - de legalább kettőben - leáraznak, akkor biztosan találni különbséget a kettő között. Ha hajlandó vagy több üzletet is végigjárni vásárlás előtt, akkor szinte biztos, hogy valahol olcsóbban juthatsz hozzá az adott termékhez.

15 tipp, amivel tízezreket spórolhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom
Segít az internet
Az interneten ma már számtalan ár-összehasonlító oldal működik, ahol néhány kattintással kényelmesen, a fotelben ülve találhatod meg azt az üzletet, ahol a kiszemelt terméket a legolcsóbban kaphatod meg. Kattints ide, és ismerj meg néhány hasznos oldalt!

Járj vásárokba és piacokra!

Vásár, kiárusítás, bolhapiac - egyre megy. Bár ezeken a helyeken sok olyan termékkel találkozni, melyeket ingyen sem vinnél haza, olykor első osztályú árukra bukkanhatsz, reális értékük töredékéért. Az sem rossz ötlet, ha itt vásárolsz meg valamit fillérekért, amin aztán jó áron adsz túl - például az internetes aukciós oldalak egyikén.

Készíts listát, hogy átlásd a kiadásaidat!

A többség leginkább azért nem tud spórolni, mert nincs tisztában azzal, hogy pontosan mire is költ. A kiadásokat nem könnyű fejben tartani, éppen ezért tanácsos lekönyvelni őket, legalább egy hónapon át. Mindig legyen nálad egy kis füzet, és bármit vásárolsz is, jegyezd le. Minden kiadást írj fel: a buszjegy árát, a kávéautomatába bedobott reggeli 100 forintot, a magazinokra költött pénzt, a nagybevásárlásnál elköltött összeget. Ne hagyatkozz az emlékezetedre, mert később hajlamos leszel alábecsülni az elköltött összeg nagyságát.

Egy hónap után add össze a listán szereplő kiadásokat. Ha a végeredmény 5, 10 vagy akár 50%-kal több, mint amennyit gondoltál volna, az egyértelmű jele annak, hogy nem irányítod megfelelően a pénzügyeket. Bármekkora eltérést is tapasztalsz, kategorizáld a listán szereplő tételeket állandó kiadások és alkalmankénti költségek szerint.

Az állandó kiadásokra a következő hónap elején azonnal különíts el pénzt, a többit pedig vizsgáld felül: ha egy magazint szívesen olvasol rendszeresen, akkor inkább fizess elő rá. Ha gyakran van szükséged buszjegyre, gondold végig, hogy nem érné-e meg bérletre váltanod.

Vizsgáld felül a költségeket!

A listát nézd szigorúan, és húzd ki belőle azokat a kiadásokat, melyek nem feltétlenül szükségesek, és ezekre ne költs a következő hónapban.

Ha tartod magad ehhez a stratégiához, néhány hónap alatt jóval tudatosabban leszel képes kezelni a pénzügyeket, és ezáltal több marad majd a pénztárcádban.

Cikkünk megírásában John Middleton Éld túl a válságot! című könyve segített.

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük