4 gyönyörű, de igénytelen buja növény a balkonra - Virágba borítják az erkélyt!

Léteznek olyan gyönyörű balkon növények, amelyeket nyugodtan tarthatsz akkor is, ha szinte semmire sincs időd.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha szeretnél otthonodban vidám hangulatot, ne feledkezz meg a virágzó növényekről, amelyekben egész nap gyönyörködhetsz. A balkon növények helyes kiválasztása sok fejtörést okozhat, főleg ha nem kertész családból származol, és nem nagyon konyítasz a virágokhoz.

Szerencsére kaphatóak olyan növények, amelyekhez nem is kell különösebb szakértelem, mert a csekély odafigyelést is ezer virággal hálálják meg. A következő négyet bátran ajánljuk az erkélyedre.

Kamélia: a hűség jelképe

A kamélia már i. e. 1200-ban az esküvők díszeként, a hosszú, együvé tartozás és hűség jelképe volt. A pompás, mélyzöld lombú, örökzöld cserje, Kelet-Ázsiában őshonos, ahol akár 10 méterre is megnőhet. Európában a 19. században vált közismert és kedvelt dísznövénnyé. Az elegáns virágú cserjéket gyakran ültették kastélyok kertjeibe, az arisztokrácia és a nagypolgárság kultúrájához szorosan hozzátartozott, amint az Dumas, A kaméliás hölgy című regényében is olvasható.

Az egyik legelterjedtebb fajta a japán kamélia, a Camellia Japonica. Örökzöld bokrán kissé fogazott szélű, fényes, mélyzöld, ovális vagy ellipszis alakú levelek ülnek. Nagy, különösen díszes virágait január és április között csodálhatod meg, amelyek élénkpirosak vagy rózsaszínek, de időnként fehérek is lehetnek. Színük és alakjuk fajtától függően változik, lehet szimpla, félig telt vagy tömve telt, esetleg szellőrózsa alakú. A növény általában 100-300 centi magasra nő.

Hogyan tartsd?

A kaméliák kedvelik a védett, a közvetlen napsütéstől távoli, félárnyékos helyet, a humuszban gazdag, kissé savanyú talajt, amilyenre a rododendronoknak is szükségük van. A növekedési időszakban a növényeket öntözd rendszeresen és bőségesen, de csak mérsékelten tápoldatozd. Ne hagyd a gyökérlabdát kiszáradni, de ne is öntözd túl. Ha a kaméliák elvirágoztak, vágd vissza a túl hosszú hajtásokat, hogy megőrizd az alakjukat. Rendkívül mutatós, dekoratív növények. A téli hónapokban a növényt világos, fagymentes helyen lehet teleltetni.

Fukszia: a virágkedvelők kedvence

A fuksziát Németországban egyszerűen harangbokornak nevezik, legelragadóbb jellemzője, a különleges virágai nyomán. Ezek finom, lógó harangocskákra emlékeztetnek, és olyan fantasztikus bőséggel teremnek, hogy minden nyáron megdobogtatják a virágkedvelők szívét. Ma már annyira elterjedt, hogy aligha nevezhetjük egzotikusnak, bár őshazája a trópusi Közép- és Dél-Amerika hegyvidéki területe.

A fuksziák félig télálló évelők. Sokágú, csüngő hajtásaikon sötétzöld, ellipszis alakú levelek nőnek. A növény májustól októberig rózsaszín, piros, lila vagy fehér virágokat hoz, amelyek lehetnek egyszerűek, félig vagy tömve teltek. A virágok koronaszerűen nőnek, mivel a csészelevelek azonos vagy eltérő színű úgynevezett szalonkabátként ülnek fölöttük. Ebből fakad a kecses növények különleges varázsa, és ez inspirálja a termesztőket, hogy egyre újabb és újabb változatokkal álljanak elő. Ma már különböző fajták ezreit ismerjük.

Fuchsia
Fuchsia

Hogyan tartsd?

Nagyon népszerű, problémamentesen nevelhető növény, remekül illik a balkonokra és a teraszokra. A fuksziák a félárnyékos helyet kedvelik a nyár folyamán, télen pedig a 4-8 °C-ot. A növekedési időszakban locsold rendszeresen, nehogy kiszáradjon a gyökérlabdája, de a túlöntözés is árt neki. Időnként tápoldatozd, és párásítsd. Az elnyílt virágokat mindig távolítsd el, és az új hajtásokat metszd vissza.

Kanálajak: a kecses királynő

Ha kedveled a lazán elterülő virágú, kecses növényeket, akkor válaszd a kanálajkat. Elegáns, lecsüngő hajtásai kitűnően érvényesülnek erkélyládákban és függőkosarakban. A Dél-Afrikából származó növény növekedése kompakt és bokros, nagyjából 30 centi magas. A sűrű, sötétzöld, csillogó levelekből álló rozettákból hosszú hajtások emelkednek ki.

Mindegyik hajtáson számos rózsaszín vagy lilásrózsaszín, sárga és zöld torokkal ellátott, alul két szarv alakú sarkantyúban végződő érdekes formájú virág nő. A kanálajak erőteljes növekedésű, egy kis gondozással egész nyáron át élvezheted szép virágait.

Hogyan tartsd?

A növény teljes napon fejlődik leginkább. Fontos a rendszeres vízellátás, de kerüld a kiszárítását és a túlöntözést is. Időnként vágd vissza az elszáradt hajtásokat, mert ezzel serkentheted az új virágok kifejlődését. A kanálajak virágait ne társítsd robusztusabb virágú növényekkel. Megfelelő mellé például a kék százszorszép, a kék szulák, a sárga virágú szépecske vagy a kúszó rézvirág.

Szerelemvirág: a feltűnő szépség

A Dél-Afrikából származó, közkedvelt dézsanövény legfeltűnőbb dísze a hosszú, levéltelen száron ülő ernyővirágzata. Ezek a virágok jelentik a szerelemvirágnak is nevezett Agapanthus legfőbb vonzerejét, ha balkonon vagy teraszon tartod őket. A szár 100 centi magasra emelkedik a konténer szélén kihajtó, keskeny levelek alkotta vastag levélcsomóból.

Júliustól szeptemberig apró, tölcsér alakú virágok tömegéből álló, feltűnő ernyővirágzat jelenik meg a magas száron. Leginkább kék, de lehet fehér is. A fajtától és változattól függően a növény elérheti a 70-150 centis magasságot is.

Hogyan tartsd?

A szerelemvirágot védett, napos helyre állítsd. Legszebben gazdag, jó vízelvezetésű talajon virít, bőségesen öntözés és tápoldatozás mellett. Vigyázz a túlöntözéssel, mert vastag gyökere megrothadhat. Legjobb választás a méretes, szilárd konténer, mivel egyébként a növény erőteljes gyökerei áttörhetnek rajta. Ha a fentieket betartod sok örömöd lesz benne.

Ezt is szeretjük