Ettél már vérkörtét? Ősi magyar gyümölcs, a többség mégsem ismeri

Magyarország Tündérkertjeiben több ezer őshonos magyar gyümölcsfával találkozhatsz.

Kevés dolog van a nyári kánikulában, amit szeretek, de a nagy gyümölcsválaszték közéjük tartozik: augusztus elejére már minden piacon lehet édes magyar dinnyét kapni, vagy zamatos barackok között válogatni. Nyári almát vagy körtét viszont sajnos csak idősebb termelőktől tudok időnként beszerezni. Lehet, hogy az előbbi savanykás, az utóbbi pedig apró, de kezeletlen és vitaminnal teli, különleges ízük pedig felelevenítik a gyerekkori szép emlékeimet is.

Sajnos a kevésbé ismert gyümölcsfák idős tulajdonosaikkal együtt halnak, pedig sok ősmagyar fajta ellenállóbb és ízesebb gyümölcsöket hoz, mint azok, amiket az emberek többsége a boltok gyümölcsöspultjairól ismer. Gondoltad volna, hogy a 19. század végén Bereczki Máté 423 alma-, 472 körte-, 136 szilva-, 27 cseresznye- és 17 meggyfajtát írt le?

Itt van például a vérkörte. Már július közepétől érik, a húsa kevésbé leves, omlós, mint a hagyományos őszi körtéké, de nagyon kellemes aromájú. A fogyókúrázók már a nyár közepétől beiktathatják az étrendjükbe, hiszen erős a béltisztító hatása. A látványa is különleges: a húsa élénkrózsaszín, így desszertként egyszerűen felszeletelve is különlegességként tálalhatjuk.

A sort folytathatnánk sokáig: leánycsöcsű alma, nagyasszony alma, boldogasszony szilvája, házi berkenye. Nem mesebeli, hanem régi, ősi magyar fák ezek, amelyeknek a megőrzését tűzte ki célul a Tündérkert mozgalom elindítója, Kovács Gyula erdész, Szarvas József színész és Ambrus Lajos író.

Az ötletgazda, Kovács Gyula a pórszombati Medes-hegyen található birtokán már megközelítőleg 2000 különféle őshonos gyümölcsfafajtát gyűjtött össze. Szeretné, ha ezek a különböző tájegységeknek a Tündérkertjeiben is megjelennének. Azokból a Kárpát-medencében közel százat találunk, többek között Budapesten, a békásmegyer-ófalui Szent József Közösségi Ház kertjében is megnyílt már egy. Sok helyen kis csemetéket is lehet vásárolni, cserépben bárki el tudja szállítani őket.

Kovács Gyula jó 30 évvel ezelőtt kezdte a gyűjtőmunkát a göcseji tanyavilágban: oltóvesszőt vett a fákról, amit a vadalanyra oltva elültetett pórszombati kertjében. Talált olyan körtét, ami mínusz 10 fokon is eláll télen, áprilisra pedig megpuhul. A házi berkenye, Göcsej jellegzetes gyümölcse a 18. században a népi gyógyászat kikerülhetetlen eleme volt, mára viszont alig találni belőle példányokat.

A Nemzeti Színház művésze, Szarvas József Tündérkertje is a saját birtokán, Viszákon található, több mint 80 őshonos gyümölcsfával. Számuk mindig annyival nő, ahány gyermek az előző évben a faluban született. A kezdeményezés követendő példa lehetne sok település számára.

Fotó: erdely.hu

Ezt is szeretjük