Ez a legjobb dolog az interneten: ingyenes, és téged is érdekelni fog!

Létezik egy weboldal, ahol sok mindenre választ kaphatsz. Mindenképpen nézd meg!

Miért kell örülni annak, ha öregszünk, és miért fontos, hogy sebezhetőek legyünk? Hogyan lehet túlélni a nyilvános megalázást? Milyen evolúciós okai vannak a megcsalásnak, és miért lenne fontos, hogy leveleket írjunk egymásnak?

Hol tart ma a rákkutatás, és mi bizonyítja, hogy az állatoknak is van erkölcsi érzékük? Virtuális énünk évszázadokkal túlél majd minket, a számítógépek pedig idővel valóban elpusztítanak? Csak néhány azon kérdések közül, melyeket a mára már fogalommá vált TED előadásai felvetnek, hogy inspiráljanak, gondolkodásra késztessenek, nem utolsósorban pedig széles nyilvánossághoz juttassanak el olyan ötleteket, elméleteket, kezdeményezéseket, melyek korszakalkotóak lehetnek.

A TED - mely mozaikszó a Technology, Entertainment, Design, vagyis technológia, szórakoztatás, dizájn szavakat foglalja magában - konferenciák globális sorozatát jelenti, melyek mottójukhoz híven - ideas worth spreading, vagyis terjesztésre érdemes gondolatok - olyan előadásokat, történeteket juttatnak el a nagyközönséghez, melyek képesek lehetnek megmozgatni a világot, de legalábbis valamit a hallgatókban.

Az önmagát nonprofit, független felületnek tartó TED célja, hogy mélyebb megértést nyújtson a világról, aminek érdekében bármilyen tudományág és terület képviselőit szívesen fogadják - legyen szó művészetről, kultúráról, tudományról, gazdaságról -, amennyiben elkötelezettek ügyük mellett, mondanivalójuk pedig - például kutatások által - kellően megalapozott.

A The Sapling Foundation nevű alapítvány nevéhez köthető konferenciát eredetileg egyszeri eseménynek szánták, 1990-től azonban évente megrendezték Kaliforniában, mára pedig világszerte ismert mozgalommá vált, melynek TEDx névvel jelezve Ázsiában és Európában, többek között Magyarországon is megtartják előadásait.

A kuriózum azonban talán az, hogy az igen széles spektrumon mozgó előadások 2007 óta az interneten is ingyenesen elérhetők: jóval több mint 1900 videó található a TED központi honlapján, melyek ráadásul - amellett, hogy írásos kivonatuk is olvasható - letölthetők és az önkéntes fordítói program révén feliratozhatók is - a magyar fordítóknak köszönhetően a videók jelentős része magyar felirattal is végignézhető.

Az előadók között elismert történészek, pszichológusok, orvosok, szociológusok és Nobel-díjra jelölt kutatók épp úgy szerepelnek, mint zenészek vagy épp más művészek, emellett olyan ismert emberek előadásai is megtalálhatók, mint például Stephen Hawking, Steve Jobs, Sting, Jamie Oliver vagy épp Monica Lewinsky, aki arról beszél, miként lehet kezelni a túlélés érdekében a közutálatot és a nyilvánosság által éreztetett szégyent.

Amellett, hogy hitelesek, érdekesek és hatásosak, az előadásokban közös, hogy az előadóknak csupán 18 perc áll rendelkezésükre ahhoz, hogy átadják az információt, ami pont elég ahhoz, hogy a témában való elmélyedésre motiváljon, ugyanakkor képes lekötni az információ gyors és hatékony eléréséhez szokott internetes generáció figyelmét is. Nem véletlen, hogy sokan úgy tartják - többek között a brit Guardian is ezt írta róla -, hogy a TED az interneten fellelhető legjobb dolog, mint ahogy sokan egyetértenek abban is, hogy ha már könnyen fogyasztható tartalomról van szó, a lehető legjobb, ha az a TED előadásaihoz hasonló témákat érint.

A témák pedig rendkívül változatosak. Van olyan előadás, mely a földünkről hamarosan eltűnő népcsoportokra hívja fel a figyelmet, egy másik azt fejtegeti, mi történik majd, ha a számítógépek intelligensebbek lesznek az embernél, de kutatói szemszögből kaphatsz választ arra is, milyen módszerekkel lehet elérni a százéves életkort.

Az egyik legnépszerűbb előadás azt bizonyítja be, hogy a klasszikus zenére mindenki fogékony, míg mások olyan tudományos eredményekről számolnak be, mint a baktériumok, melyek a rákos sejtek felismerésére programozhatók, vagy épp egy fiatal fiú óceánok vizét megtisztítani képes találmányáról.

Van olyan videó, melyben egy orvos szájából hallhatja a közönség, a mellrák kimutatására a mammográfiánál háromszor alkalmasabb vizsgálat elérhetővé válását miképp akadályozza a konkurens technológia, a gazdasági, valamint a politikai érdek, de számos más előadó is korunk jellemző társadalmi problémáira próbál sajátos szemszögből rávilágítani.

A TED történetének legnézettebb előadásai közé tartozik például a pszichológus Barry Schwartz fejtegetése a választás paradoxonjáról, mely szerint az, hogy a nyugati világ a választás lehetőségét és a döntések szabadságát kínálja fel a jóléthez vezető eszközként, nem boldogabbá, csak még elégedetlenebbé és frusztráltabbá tesz.

De a legnépszerűbb TED-videók közé tartozik a Nobel-békedíjra jelölt Scilla Elworthy előadása is arról, milyen módszerekkel lehet a szélsőséges erőszakot kezelni anélkül, hogy válaszul magunk is erőszakot alkalmaznánk. Érdekesség, hogy az aktivista a videóban többek között azt is elmondja, hogy hivatását és hivatástudatát részben annak a pillanatnak köszönheti, mikor gyermekként a televízióban látta, miként tarolják le Budapestet a szovjet tankok, miközben gyerekek álltak eléjük, magukat dobva oda áldozatul.

A TED legtanulságosabb videói között számos személyes történet is megtalálható, legyen szó egy agyvérzésen átesett, egykor súlyosan sérült, de felépült asszony tapasztalatairól, a rendőrről, aki a Golden Gate híd öngyilkosat próbálta visszatartani, egy Észak-Koreából elmenekült férfi életéről, a megbocsátás erejéről vagy épp a 2012-ben a tálib szélsőségesek által fejbelőtt, a lányok tanuláshoz való jogáért küzdő, egyúttal a világ legfiatalabb Nobel-díjasának számító Malala Yousafzai édesapjának tanácsairól.

Mint ahogy sokan várnak gyökeres változásokat a közösségi fogyasztás új gazdasági modellként való elterjedésétől is, a TED-hez hasonló, a tudás megosztására szolgáló platformok révén is remélhetők komoly eredmények, nem véletlen, hogy annyian tekintenek rá fontos, globális közösségi mozgalomként.

A TED alapítói maguk is hisznek abban, hogy a hozzáállás alakításán keresztül életeken és végül magán a világon is lehet változtatni, utóbbi ugyanis jóval több annál, mint ami eljut hozzánk belőle. Persze a hasonló kezdeményezések is csak egy szeletét képesek megmutatni, azonban ezt olyan nézőpontból teszik, melynek révén az ember a mindennapi sárdobálásokról, borzalmakról szóló, egyes érdekek szerint szűrt vagy épp semmitmondó hírek fölé emelkedhet, ahol - még ha nem is jutott olyan magasra - jóval tisztább levegőt lélegezhet.

Képek: TEDx rendezvény Amszterdamban - wikipedia.org; tank Budapesten, 1956-ban - Fortepan/Nagy Gyula.

Ezt is szeretjük