Talán a forralt bornál is finomabb: isteni puncsreceptet mutatunk

Az angol matrózok már a 17. században oda és vissza voltak ezért az italért.

puncs forraltbor téli alkohol
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A puncs legendája szerint eredetileg a sörhiány okozta lázadás csitítására kezdtek el azzal kísérletezni a brit tengerészek, hogy a hosszú hajóutakon milyen alkoholt tudnának magukba dönteni, ami iható, és kellőképp bódító hatású is.

Kétes eredet

Egy másik történet szerint Indiában a helyi őslakosok ajánlották fel az angoloknak az addig ismeretlen szeszes italt, melynek neve a helyiek nyelvén az ötös számra utalt, azaz a puncs öt alapjára. Az erősségre, amit az alkohol biztosít, illetve a gyengeségre, amit a víz szolgáltat. Az édeset a benne lévő cukor, a savanyúságot a citrusfélék alkotják, az ötödik bázist pedig a fűszerek jelentik. 

shutterstock 210154114

Mára leginkább a karácsonyi időszakhoz köthető a puncs, és szerencsére elég sokat fejlődött a tengerészek kotyvaléka óta. Az alaprecept nincs kőbe vésve, úgyhogy csak egy kis kreativitásra van szükség, hogy a saját szád íze szerint alakítsd a hozzávalók arányát.

Gyümölcsös ízvilág

A puncs alkoholos alapját tradicionálisan a rum képezi. Ennek íze elég markáns, viszont a kedvenc gyümölcsleveiddel egyszerűen elnyomhatod.

Narancsos puncs

A narancsos puncshoz a legjobb, ha adalékanyagmentes narancslevet használsz, de a rostokat jó kiszűrni, hogy szép, áttetsző legyen majd az ital. Fűszerezés terén általában az édesebb ízvilághoz használt szegfűszeget, fahéjat és vaníliát szokták javasolni, de a kísérletező kedvűek - akár csak egy-egy bögrébe - forraljanak maguknak csillagánizst, gyömbért vagy koriandermagot. A fekete borssal ízesített puncs elsőre szokatlanul hangzik, de, aki szereti a hagyományostól eltérő ízvilágot, feltétlenül próbálja ki. A chili, a Cayenne-bors vagy a kardamom szintén belekerülhet a forró italba, de ne ess túlzásba. Egyszerre nem érdemes túlfűszerezni a puncsot, mivel akkor teljesen érezhetetlen lesz a rum és a citrusok eszenciája. 

shutterstock 223821610

Kristálycukor helyett a barna nádcukor vagy a méz lágyabb ízt kölcsönöz a kész italnak, és fekete teával lehet még csökkenteni az alkohol erős ízét, ha szükségét érzed. Az édesítésnél légy résen, hiszen a gyümölcslevek eleve sok cukrot tartalmaznak.

Puncsrecept

Az arányokon ízlés szerint nyugodtan változtass, csak vigyázz a kóstolásnál, nehogy megégesd a nyelved!

Hozzávalók:

  • fél liter enyhére főzött fekete tea
  • fél liter narancslé
  • 2 evőkanál citromlé
  • 2 evőkanál méz
  • 1 rúd vanília
  • 1 rúd fahéj
  • gyömbér, szegfűszeg, kardamom
  • 2,5 deciliter rum

Először öntsd a teát egy fazékba, majd add hozzá a gyömbért és a fűszereket: fedő alatt alacsony lángon forrósítsd, hogy a folyadék átvegye a fűszerek zamatát. A narancslevet a citromlével keverd el, majd vegyítsd a forró, fűszeres teával. Hozzáadva a mézet és a vaníliát, melegítsd tovább, a rumot pedig csak a legvégén tedd bele: így az alkohol nem vész el. Narancskarikával tálalva az igazi, a nagyobb darab fűszereket viszont szűrd le, mielőtt bögrékbe töltenéd. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Alkoholmentes változat

Ha gyerekeknek készíted, vagy te magad nem fogyasztasz alkoholt, fekete tea helyett gyümölcslevet, például alma- vagy fekete ribizlis levet használj, és hagyd ki a végén a rumot. Így is el fogsz ájulni, milyen ízorgia kerekedik néhány fűszer és gyümölcslé forró elegyéből. Ízesítsd málnával vagy bármilyen bogyós gyümölccsel, a kisebbek is imádni fogják, holott tulajdonképpen egy forró gyümölcslével kínálod őket.

Ezt is szeretjük