5 lépés a sikeres házassághoz

Tudományosan megalapozott tények

Szeretnéd, ha házasságod sikeres és boldog lenne? Ezekre figyelj.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan és sokszor foglalkoztak már a kérdéssel, mi is a sikeres házasság titka, és hogy lehet elérni, hogy a holtomiglan-holtodiglan valóban sírig tartson, boldogságban.

A rengeteg elmélet közt mégis talán azokra lehet a leginkább alapozni, amelyeket tudományos megfigyelések támasztanak alá. A következő is ilyen, melyet Terri Orbuch, az Oakland Egyetem pszichológus professzora fogalmazott meg könyvében - 5 Simple Steps to Take Your Marriage from Good to Great - a National Institute of Health intézetének kutatása alapján.

A kutatássorozatot 1986-tól 373 pár részvételével végezték. Páronként hétkörös volt a felmérés, és mindig olyan párokat kérdeztek, akik aktuálisan akkor friss házasok voltak.

Minden alkalommal egyedül és párban is megkérdezték őket különböző párkapcsolati témakörökben. Mivel a kutatás elég hosszú időt ölelt fel, akadtak, akik sajnos közben elváltak. Mindez segítette a kutatókat abban, hogy leszűrjék a következtetést, mi jó, illetve mi nem jó egy házasságnak.

Orbuch szerint a következő öt dolog az öt lépést jelentheti a sikeres házasság felé vezető úton.

Reális elvárások

Sokan úgy vélik, a konfliktusok megerősítik a két ember közötti köteléket. Azt azonban nem árt szem előtt tartani, hogy bár a viták természetes velejárói a kapcsolatoknak, mégis valamiféle frusztráció húzódik meg mögöttük, ami abból ered, hogy a partnerek valamelyike nem kapja meg a másiktól azt, amit elvár.

Nem szabad persze irreálisan magas elvárásokat támasztani a partnerrel szemben, de ha a férfi és a nő egyaránt hangot ad két-két kívánságának arra vonatkozóan, ami számára a legfontosabb lenne a kapcsolatban, az már sokat segíthet, hogy meg is valósuljon a dolog.

12 dolog, ami nélkül nem lesz hosszú a kapcsolatod

Nézegess képeket!

Elolvasom

Vallomások

Orbuch kutatása szerint döntő szerepe lehet egy házasság sorsát illetően annak, hogy a férfi és a nő éreztetik-e egymással, hogy mennyire különleges a szemükben a másik. Azok ugyanis, akiknél ez megvan, boldogabb házasságban élnek, mint ahol mindez hiányzik. Orbuch azt tanácsolja a pároknak, minden nap mondják el egymásnak, hogy mit éreznek, illetve mennyire fontos nekik a másik ember.

Beszélgetés

Nagy hiba sok házaspár esetében, hogy nap mint nap ugyanarról a négy-öt témáról kommunikálnak csupán: a gyerekekről, a számlákról, a bevásárlásról, a munkáról és az anyós-após ügyekről. Ezen Orbuch szerint feltétlenül változtatni kell. Mindenképpen legyen minden nap tíz-tíz perc, amikor a férfi és a nő valami teljesen más témáról beszél, mint a fentiek. Például ki hová utazna szívesen, ha most azonnal megtehetné, mi a legkedvesebb gyerekkori emléke, vagy bármi, ami által a két fél még jobban megismeri egymást.

7 bájos, hétköznapi apróság, mely feléleszti a szerelmet

Nézegess képeket!

Elolvasom

Változatosság

A megszokás, a szürke hétköznapok nagy ellenségei a boldog házasságnak, és az a helyzet, hogy ez a legritkább esetekben maradnak el csupán, az esetek többségében tudatosan kell küzdeni ellenük. A pszichológus professzor a végzett kutatások alapján úgy véli, hogy a házasságba időről időre új színt kell vinni. Nem kell bonyolult dolgokra gondolni: például egy új rendszer a napi rutinban, a jól bevált étterem helyett néhány új kipróbálása, utazás, edzés kettesben és hasonlók.

Pozitívumok és negatívumok

Orbuch a kutatássorozat eredményei és más szakirodalom alapján írja könyvében, hogy a boldog párkapcsolatokban átlagosan öt pozitívumra jut egy negatívum. A professzor szerint arra kell törekedni, hogy a kapcsolatban ne egyenlő arányban legyenek jó és rossz dolgok, hanem mindig a jóból legyen több.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Akár egy listát is készíthet időről időre a pár, két oszloppal, amelyek a pozitív és negatív dolgokat sorolják. A listát össze kell vetni, és megtalálni a közös megoldást, hogy végül mégis mindig a pozitív lista legyen a hosszabb.

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük