Hogyan támogathatod rákbeteg szerettedet, ha közben felőröl a fájdalom? Ezeket mégis tedd meg érte!

Így segíthetsz a betegen.

Rákos beteg lelki támogatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy daganatos megbetegedés komoly kihívást jelent a beteg és környezete számára egyaránt. Mindenki támogatni szeretné rákbeteg partnerét, családtagját vagy barátját a betegség idején, de nem mindenki tudja, hogyan tegye ezt úgy, hogy az valóban a beteg javát szolgálja. Ehhez kínál segítséget néhány pontban a Rákbetegek Országos Szervezete.

Beszélni kell a betegségről?

Aki daganatos beteggel áll kapcsolatban, sokszor nem tudja, mit mondjon vagy kérdezzen, hogy ne sértse meg az érzéseit. Hol az a határ, ahonnan a segítő szándék már inkább tapintatlanság? Ilyen helyzetben feltétlenül meg kell adni a döntés szabadságát az érintettnek, hiszen ő néz szembe a kórral. Finoman kell kipuhatolni, hogy szeretne-e a rákról beszélni, vagy sem, és eszerint formálni a kommunikációt a későbbiekben. A szakértő szerint ráadásul a beteg szavak nélkül is jelzi válaszát.

- A daganatos beteg nem verbális kommunikációja nagyon erőteljes, és mondania sem kell szinte semmit, mégis nagyon megterheli a környezetében lévőket. A lelki hatások fertőznek: átlépik a lelki határokat a környezet tagjai között, éppúgy, mint sokszor a rákos folyamat a testben - mondja Riskó Ágnes onkopszichológus.

Maradj kiegyensúlyozott!

Minden esetben mellőzni kell a jajgatást és a siránkozást, hogy ne taszítsuk betegszerepbe a családtagot vagy barátot.

- Ha az egészséges rokon, barát a kétségbeesés, a reményvesztettség jeleit mutatja, az lelkileg még mélyebbre taszíthatja az egyébként is élete legnehezebb időszakát élő beteget - hangsúlyozza Laár Anikó, aki győztesen került ki a mellrákkal vívott harcából.

Legyél empatikus!

A figyelemnek és az empátiának kell az állandó kulcsszavaknak lenniük a beteggel való kommunikációban. Gondolj bele abba, hogy te mit tennél egy hasonló helyzetben, hogyan reagálnál a betegség hírére és a kezelésekre. Az NN Biztosító reprezentatív felmérése szerint a megkérdezettek 72%-a tart attól, hogy rákos beteg lehet - képzeld csak el, milyen az, ha a félelem valóra válik, és ismerősöd megkapja ezt a diagnózist! Az ekkor tanúsított empátia sokat segíthet a nehéz időszak átvészelésében betegnek és családtagoknak, barátoknak egyaránt. 

Így is az utolsókig kitartott a férj felesége mellett: végigfotózta küzdelmét a rákkal

Nézegess képeket!

Elolvasom

Figyelj oda önmagadra is!

- A hozzátartozók helyzete komplex: támogatniuk kell a beteg hozzátartozót olyan módon, ahogyan igényli, elfogadja, és eközben önmagukat is karban kell tartaniuk - hangsúlyozza Riskó Ágnes onkopszichológus. A kedves szavak és a támogatás mellett azonban az is biztonságérzetet nyújthat a beteg számára, ha biztonságban tudja szeretteit, hiszen az is rögtön felmerül benne, hogy betegként már nem tudja úgy ellátni feladatait, mint egészségesen. 

Tabuk nélkül a rákról, őszintén - A gyógyulás felé is vezethet út

November 19-én 18 órakor, a Femina Klub előadásában dr. Peták István rákkutatóval és dr. Bánki Endre jogásszal beszélget Szily Nóra az orvostudomány jelenlegi állásáról, az Oncompass Medicine innovációiról, a beteg jogairól és a család támogató szerepéről a rákgyógyításban. Az eseményről és a további előadásokról ide kattintva többet megtudhatsz.

A betegség elleni küzdelemben jobb esélyekkel indulhat az, akit nem ér felkészületlenül a diagnózis, a felkészülésnek pedig része lehet a lelki és az anyagi biztonság megteremtése is. Hiszen a hosszú felépülési folyamatban mindkettő szereppel bír, egy olyan ember számára pedig, aki épp ebben az emberpróbáló szakaszban van, megkönnyebbülés lehet, ha tudja, hogy szeretteinek lesz segítsége, ha esetleg ők maguk is megbetegednek.

Ismerd meg mások történeteit!

Az interneten sokak betegségének története megtalálható, melyek segíthetnek másokat. A Rákbetegek Országos Szövetségének családbarát blogját például azért hozták létre, hogy a daganatos betegséggel érintettek jeligés formában osszák meg társaikkal azt, mit jelentett a betegség elviselésében, hogy mindezt családi környezetben, vagy éppen anélkül élték meg. Számos tanulságos beszámoló támasztja alá, hogy mennyivel gyorsabb és tartósabb javulás volt tapasztalható azoknál a betegeknél, akiket szerető család vett körül.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ezt is szeretjük