Nincsenek kórházi eszközök, az erdő közepén gyógyítunk - Egy kecskeméti orvos az afrikai missziókról

Szívszorító történeteket láttak.

nagykep?cikkid=164956&kep=img 1971 -lead
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Orvos missziók, árva gyermekek támogatása, kórházépítés és adománygyűjtés. A Magyar Afrika Társaság - AHU - immár tíz éve végez szerteágazó karitatív munkát Afrikában. A születésnapját ünneplő szervezet új feladataihoz - Szijjártó Sarolta mellé - új jószolgálati nagykövetet is kinevezett: Abebe Dánielt, ismertebb nevén Bebét, a Bebe and the Change frontemberét, aki maga is félig afrikai származású: etióp édesapja Szentesen orvos.

Az énekes új megbízását a hétvégén megrendezett IV. Budapesti Oktoberfesten - ahol az AHU a rendezvény hivatalos nonprofit partnereként volt jelen - kapta meg Balogh Sándortól, az AHU elnökétől. A program keretén belül Mr. President és Bebe fergeteges koncerttel ünnepelték a születésnapot, amely után az AHU elnöke az egyesület tiszteletbeli tagjává fogadta a Coco Jambo énekesét is.

A kezdetek és az út

A születésnap apropóján a résztvevők a Magyar Afrika Társaság tevékenységét kiemelten ünnepelték, mindenekelőtt a humanitárius misszióit, amelyek már több évvel ezelőtt indultak egy kongói menekülttáborban. A háború gyermekei nevet viselte a program, amely keretében először utaztak ki magyar orvosok önkéntesként segíteni. Azóta már 13 ilyen misszióra került sor, hat különböző országban: a Kongói Demokratikus Köztársaság után jött Mali, Madagaszkár, Guinea, Malawi és Uganda.

Mostanra a missziókban 30 orvos összesen több mint 30 ezer embert látott el. Gyógyítottak szabad ég alatt, dzsungelben, iskolában és börtönben, kezeltek AIDS-et, maláriát, lyukas szívet, hónapok óta törött vagy éppen rosszul összeforrt csontot, gennyes sebeket, vezettek le komplikált szüléseket és gyógyítottak nálunk mára már ismeretlenné vált nyavalyákat is. Olyan pácienseken segítettek, akik életükben talán először, és reméljük, hogy nem utoljára láttak orvost.

Az orvosok szabadságuk idejére vállalják ezt a szolgálatot és a költségek egy részét is maguk állják. Dr. Jakkel Anna kecskeméti háziorvos először a kongói menekülttáborba ment el, és azóta már további négy misszióban vett részt. Egy újságban látta meg, hogy orvosokat toboroz az AHU, és úgy gondolta, változtatna az életén, ez pedig éppen egy jó alkalom lenne erre, így hát jelentkezett.

Mali: egy más világ

Kintlétekor az egy hónap letelte után kollégáival együtt úgy érezte, hogy habár praxisa és családja várja itthon, szívesen maradna még. Azt mondja, jó érzés volt a komfortzónájából kilépni, és látni, hogy másképpen is lehet élni. Optimizmus és pozitív energia jött vele haza, valamint az, hogy vannak dolgok, amiken az embernek túl kell lépnie. Lehet és kell is másként élni.

Három hónap múlva aztán vissza is ment Maliba, egy árvaházba. Bamakóban gyógyították a gyerekeket, vittek kórházfelszerelést, kötszert és gyógyszereket, továbbá néhány rendelőt sikerült úgy berendezniük, hogy az ottani kollégák azután is tudják folytatni a munkát, hogy ők hazajönnek.

Ez sohasem bizonyul könnyű feladatnak, hiszen a legalapvetőbb dolgokból: vezetékes víz, áram, gáz, internet, rádió, tévé hiány van, vagy nincs is egyáltalán, és még igazán utak sincsenek. Probléma továbbá az is, hogy hiányzik a nyilvántartás, az oltási fegyelem, a védőoltásokat hírből sem ismerik - meséli a doktornő.

- Ott, ahol semmi nincs, nagyon nehéz szembesülni azzal, hogy az ember mennyire tehetetlen. Nincs eszköz, CT, MR, labor, ott a beteg az őserdő közepén van. Van egy ösvény, ahol mi is nehezen jöttünk be, hátunkon a hátizsákban a rendelőnkkel, de lehet, hogy holnap már járhatatlanná teszi az eső. Tudjuk, hogy ha ez a gyerek sürgősen nem kap kórházi ellátást, ott hal meg a kezünk közt. Vagy a felnőtt, akinek kizáródott sérve van.

Megélni és megváltozni

De nagyon fontos, hogy a nehézségek mellett számtalan jó pillanat is van. Jakkel doktornő azt mondja: egyszer mindenkinek el kellene mennie megújítani magát, úgy, mint egy zarándoklatra. Megélni az ottani közösségi élményeket, például egy esküvőt, ahol a főzőasszonyok az udvaron ugyanúgy forgatják nevetgélve a főzőkanalat, mint itthon a vidéki falvakban, a menyasszonyok pedig élvezik, hogy egyetlenegyszer az életükben ők állnak a központban.

Arra a kérdésre pedig, hogy miért van az, hogy főként nők vesznek részt az ilyen karitatív missziókban, dr. Jakkel Anna szerint az a válasz, hogy azért, mert őket jobban motiválja az empátia és segítőkészség.

Dr. Jakkel Anna

Az orvosok egyébként nemcsak gyógyítanak, a jövőre is gondolnak: ugyanis miután ők eljönnek, a páciensek ott maradnak, tanácsot kell hát nekik adni, hogy a jövőben hogyan törekedhetnének a nagyobb bajok elkerülésére, vagy ha ez nem lehetséges, hogyan tudják orvosolni azokat. Nagyon fontos, hogy mindezt a helyiekkel együttműködve tegyék, hogy ők is segítségként éljék meg, és semmiféleképpen sem kioktatásnak.

És a jelen

A projektek most sem szünetelnek, Kapekében, Ugandában kórházat épít az AHU: ez lehetővé teszi majd, hogy az egyes missziók hazautazásával ne kelljen félbehagyni azokat a folyamatokat, amiket elkezdtek. Azt pedig, hogy mennyire szükség van a segítségre, mi sem mutatja jobban, mint hogy a térségben jelenleg 1 millió lakosra 10 helyi orvos jut. Az orvosi missziók sem szünetelnek, sőt, novemberben egy újfajta is indul: sebészek utaznak ki Malawiba a blantyre-i állami kórház meghívására, és két hétig csak műteni fognak.

Az orvosi missziók mellett az AHU árvaházat és iskolákat is támogat, ezekben pedig akár te is részt vehetsz: az örökbefogadásra váró gyermekek fotói megtalálhatóak a társaság honlapján, ahol kiválasztható közülük az is, akit adománnyal szeretnél támogatni.

A Magyar Afrika Társaság önkéntes programot is szervez, amely keretében lehet jelentkezni árvaházi munkára, segélyosztásra, vagy éppen lehetőség van bekapcsolódni az ugandai magyar mintafarm tevékenységébe. Akárhogy is: amellett, hogy segítenek, olyan élményekhez juthatnak az önkéntesek, amelyeket máshol nem kapnának meg.

Az AHU itthon is folytat humanitárius munkát. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal felkérésére segített a menekültek orvosi ellátásában, most pedig egy mentőautóra gyűjt, amellyel önkéntes orvosai azokat a magyar falvakat járják majd, ahol nincs orvosi ellátás.

Ennek megvalósításában bárki a segítségükre lehet, ha támogatását eljuttatja az AHU számlaszámára - CIB Bank 10700378-44706104-52000001.
Ha bárki úgy érzi, más módon segítene, vagy kérdése van, a Magyar Afrika Társaság az info@ahu.hu e-mail címre várja üzenetét.

Nézegess képeket a misszióról!

Ilyen környezetben élnek az emberek Ugandában és Maliban, ahol gyógyítanak a misszió orvosai.

Ezt is szeretjük