Attól nem lesz senki jobb ember, ha utálja az exét - De jóban kell maradni szakítás után?

A folyamat mindkét féltől sok időt, erőt, bátorságot és némi objektivitást igényel.

Jóban lenni az exszel
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emberek nehezen szembesülnek a fájdalom és a veszteség érzésével, ahogy sokszor azt sem értik, miért érzik magukat lehangolva szerelmük elvesztése után még akár hosszú hónapokig is.

A veszteség feldolgozása időigényes folyamat. Bakó Esztert, a JóLÉlek Pszichológiai Alapítvány munkatársát kérdeztük, hogyan és egyáltalán milyen helyzetben érdemes jóban maradni az exszel szakítás után.

Szakítás után is jóban lenni: nem könnyű feladat

- Annak elfogadása, hogy egy párkapcsolat véget ért, egyáltalán nem magától értetődő. Egy gyakran hosszú és fájdalmas folyamaton kell ehhez végigmenni. Mindez persze függ attól, hogy milyen szerepet töltött be az adott kapcsolat az életünkben, illetve a gyászfolyamat megélését befolyásolja az is, hogy ki volt a kezdeményező fél.

Itt fontos megemlíteni, hogy a szakítást kezdeményező félnek sem mindig könnyű elfogadnia a szakítást, ő is el tud bizonytalanodni, néha visszatáncolva, feszegetve az ilyenkor mind a két fél számára labilis testi-lelki határokat.

Egy kevésbé szenvedélyes állapotban lévő kapcsolat végén jobbak a kilátások arra, hogy rendeződjön a viszony, és jóban legyenek a felek, amennyiben jóban levés alatt a kapcsolattartást és az egymással való pozitív előjelű törődést értjük. Másról van szó, ha az egyik felet villámcsapásként éri a szakítás ténye, illetve szerelmesnek érzi magát a kapcsolat véget érésekor.

- Hogyan léphetünk tovább egy szakításból harag nélkül?

- Ahhoz, hogy elmúljon a harag, először át kell mennünk rajta. Emiatt ne legyen lelkiismeret-furdalásunk, ez teljesen természetes, ahogy az is, hogy szélsőségek között hullámoznak az érzéseink. Legyünk magunkkal elfogadóak és megengedőek, ne gondoljuk azt, hogy nagyvonalúan képesnek kellene lennünk arra, hogy rögtön elfogadjuk a másik ember döntését.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Lehetnek persze jogos sérelmeink, de érdemes átgondolni, hogy mikor kezdődött ez a folyamat. Mi volt az én felelősségem benne? Mi az, amivel nem tudtam vagy akartam a kapcsolat egy korábbi fázisában szembenézni? Az ilyen kérdések megválaszolásához idő, erő és bátorság kell, illetve nem árt némi objektivitás is. Ebben tudnak segíteni az őszinte barátok, de bizonyos esetben pszichológus is.

- Léteznek technikák a lezárásra és a megbocsátásra?

- Mindenképpen segítenek a barátok, egy közösség, akik egyrészt empátiával viseltetnek irántunk, másrészt elterelik a gondolatokat, így nem a szakítás tényén gondolkodunk állandóan. A megbocsátás nem egy „on” gomb lenyomásával ér véget, hanem egy tudatos döntés, egy munkával járó folyamat kezdete. Ezt is jó, ha tudjuk, és nem várunk el magunktól irreális dolgokat.

Sokat tehetünk viszont azért, hogy szívünk-lelkünk egyre szabadabbá váljon: fontos az önreflexió, mely egyedül nem mindig hatékony, hiszen bele vagyunk gabalyodva éppen az érzéseinkbe, így ebben tud segíteni egy pszichológus is, illetve vannak már gyászfeldolgozó csoportok különböző típusú veszteségek számára. Ne várjuk el se magunktól, se a másiktól, hogy idő előtt együtt tudjunk örülni az életünk alakulásának, esetleg új párunk megismerésének.

- Mikor lehet - érdemes - újra keresni a volt kedves társaságát?

Például akkor, amikor beszélgetésre van szükségünk annak reményében, hogy válaszokat kapjunk a miértekre. Tudjuk erről, hogy ezeket a válaszokat vagy képes megadni a másik, vagy egyáltalán nem. Többnyire részválaszokat kapunk. Ennek oka, hogy a másik sem racionális lény, sok miérttel ő sincs tisztában, idő kell számára is a következtetések levonásához. Ez is a folyamat része. De olyan is előfordulhat, hogy nem érdemes keresni a másikat. Nem kell mindenáron jóban lenni, van, akinek a teljes lezárás segít.

A kedvesség ingyen van, de életet menthet

Az önzetlen jóság megnyilvánulásai manapság a fehér hollónál is ritkábbnak tűnhetnek. Ugyanakkor akivel megesnek, az bizonyára sohasem felejti el őket. Az, amit összeállításunk szereplői megtettek, megtesznek, sokak életét megváltoztatta. Ismerd meg őket közelebbről!

A kedvesség ingyen van, de életet menthet: megható történetek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük