Így hitetik el veled, hogy nulla vagy: önbizalomgyilkosok a munkahelyen

A főnök, de a kollégáid viselkedése is alááshatja a teljesítményedet.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szakmai tudás és a képességek mellett pozitív lelkiállapot is szükséges ahhoz, hogy sikeresen megbirkózz a munkahelyi kihívásokkal. Ha a főnökeid robotként kezelnek, a munkatársaid pedig keresztülnéznek rajtad, hiába rendelkezel minden eszközzel, hogy eredményesen kerülj ki a mindennapos megmérettetésekből, idővel csorbát szenved a tettvágyad, és ízekre hullhat az önbizalmad is.

Amennyiben folytonossá válik ez az állapot, abban is megakadályozhat, hogy kiaknázd a készségeidet, illetve szárnyalóvá tedd, vagy szinten tartsd a teljesítményedet.

A feszített munkatempó és a nyomás miatt könnyen elharapózhat a munkahelyi mobbing. Ilyenkor egymást fúrják a kollégák, esetleg csoportosan kiszemelnek egy áldozatot, akit vég nélkül támadhatnak. Szintén gyakori eset, amikor a vezető felhatalmazva érzi magát a pozíciójával való visszaélésre, mert az ő munkája nagyobb felelősséggel jár, mint a többieké. Az alábbi módszerek nemcsak a karrieredet, hanem a lelki egyensúlyodat is romba dönthetik.

Semmibe vesznek

Bárhová is kerülsz, tudomásul kell venned, hogy nem minden munkaközösség családias. Ám a fagyos légkörnél sokkal pusztítóbb hatással bírhat az udvariasság teljes hiánya, amikor a főnök köszönés nélkül lép be reggelente, és még csak tudomásul sem veszi a kollégái ottlétét. A láthatatlanság érzését táplálhatják benned a teljes érdektelenséggel fogadott problémáid is. Amennyiben hidegen hagyja a vezetőséget vagy a kollégáidat, hogy gyászolsz, esetleg rögtön nehéz fizikai feladatokat bíznak rád, amint kiheverted az autóbalesetedet, idővel arra ébredhetsz, hogy aláveted magad a rád mért bútorszerepnek, és megpróbálsz nem útban lenni, hogy elkerüld a konfliktushelyzeteket.

10 jel, hogy manipulálnak

Nézegess képeket!

Elolvasom

További módszerek is léteznek arra, hogy kizárólag munkarobotnak érezhesd magad: a hatalommániás főnökök gyakran esnek abba a hibába, hogy végig sem hallgatják, vagy kapásból elutasítják a beosztottaktól származó ötleteket, esetleg túlzott bizalmatlansággal kezelik az új alkalmazottakat. Ha a képesítésednél alacsonyabb szintű munkákat bíznak rád, csak, mert új vagy a cégnél, esetleg kirekesztenek a munkafolyamatot érintő megbeszélésekből, nehogy bennfentesnek gondold magad, ideje mérlegelned a helyzetet, mert esélyes, hogy ilyen körülmények között nem számíthatsz fényes karrierre, de talán szakmai fejlődésre sem.

Folyamatosan kritizálnak

A legnagyobb igyekezet mellett is előfordulhat, hogy hibázol, a jogos kritikát pedig nem szabad a munkahelyi mobbinggal összetévesztened. Ám, amikor úgy érzed, hogy a folytonosan áradó bírálat már nem azt a célt szolgálja, hogy összeszedd magad, hanem még jobban visszaveti a teljesítményedet, jobb, ha észbe kapsz. Az egyik elhibázott főnöki módszer az ellentmondó, homályos utasítások kiadása, majd az eredmény szőrszálhasogató számonkérése oly módon, hogy senkinek sincs lehetősége kérdezni, ezáltal esélytelenné válik a megfelelés, illetve tanulni sem lehet a hibákból.

A magas követelmények szintén szorongást ébreszthetnek benned, kiváltképp, ha a vezetőség természetesnek veszi az erőn felüli tempót és az így elért eredményeket, tehát mellőzi a dicséretet, viszont a legapróbb csúszásért is büntetéssel sújt le. Azonban a jogos kritika úgyszintén demotiváló hatással lehet rád, amennyiben durva hangnemben történik, esetleg állandó jelleggel mások előtt aláz meg a főnököd, úgy szidalmazva téged, mintha kisgyerek lennél.

Passzív eszközök

A hierarchikus rendszer legjobb érzékeltetése az, amikor a vezető hanyag hozzáállást mutat: gyakran elkésik, minden munkát áttol másra, esetleg minden helyzetben megengedi magának, hogy hamarabb távozzon, mint az alattvalóknak tekintett munkatársak. Persze ehhez hozzátartozik az is, hogy az alacsonyabb pozícióban szorgoskodók a legkevésbé sem követhetik a példáját, sőt, még engedélykérés ellenében sem távozhatnak a munkaidő lejárta előtt, akármilyen nyomós indokuk van rá.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A kollégák negatív hozzáállása éppúgy ragadós lehet, mint a főnökök által tanúsított cinikus és keserű magatartás. Ha nem érzed, hogy a vezetőséget lelkesítik a jó eredmények, idővel már semmilyen eredményt sem akarsz produkálni. Amennyiben ilyet tapasztalsz, érdemes új állás után nézned, mielőtt az állandósult lelki görcs meggátolna a hatékony munkavégzésben, és teljesen kiégsz.

Ezt is szeretjük