Egy dolog, ami rombolja a szerelmet

Így kezeld az érzelmi zsarolást

Többféle érzelmi zsarolás is létezik, ám egyiknek sem szabad bedőlni. Így kezelheted jól.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sajnos számos esetben előfordul, hogy a kívülállók számára tökéletesnek tűnő kapcsolatban érzelmi zsarolás zajlik. A szóbeli bántalmazás pedig legalább olyan fájdalmas, mint a testi, így áldozatául esni egy ilyen dolognak nem könnyű.

A bántalmazó nem azért inzultálja partnerét, hogy ezzel a saját nagyságát és erejét fitogtassa, hanem éppen ellenkezőleg: sajnálatot, részvétet, bűntudatot vagy félelmet akar kelteni a másik félben, saját magát áldozatként, ártatlanként feltüntetve, hogy céljait elérje.

Mint ahogy azonban minden ember, minden szituáció és egyáltalán, minden kapcsolat más, az érzelmi zsarolásnak is eltérő megnyilvánulásai lehetnek. A következő típusok a leggyakoribbak.

Az érzelmi zsarolás típusai

A másik felet hibáztató

Ezt a típust ismerheted fel a legkönnyebben. Nyílt fenyegetőzéssel támad, például szakítással fenyeget, ha valami nem tetszik neki, és úgy állítja be a helyzetet, mintha minden a másik fél hibája lenne, míg ő maga ártatlan, mint a ma született bárány.

Az ilyen konfliktust mással nem, csak észérvekkel lehet megoldani, továbbá azzal, ha megmondod a párodnak, hogy ha szakítana veled, csak mert nem úgy van valami, ahogy ő szeretné, egyrészt önző, másrészt nem is olyan fontos neki a kapcsolat, ha ilyen könnyen véget vetne neki. Ettől bizonyára meghátrál majd, és lehet vele beszélni.

A passzív büntető

Ennek a típusnak létezik egy passzív változata is: konfliktus esetén némasági fogadalmat tesz, és ezzel érezteti, hogy valójában minden a te hibád. A hallgatás pedig legalább olyan rossz, ha nem rosszabb, mintha nyíltan vádolna vagy fenyegetőzne. Ilyenkor te is okkal ülhetnél be a sarokba duzzogni, de inkább viselkedj felnőtt módjára, és kérd erre a párod is. Világosítsd fel, hogy úgy viselkedik, mint egy gyerek.

A leggyakoribb okok, amiért zátonyra fut a kapcsolat

Nézegess képeket!

Elolvasom

A testi épségét veszélyeztető

Ez a típus saját testi vagy lelki épségével fenyeget, például depressziós lesz, belehal, őrültséget csinál, ha ezt vagy azt nem úgy teszed, ahogyan azt ő elvárja. Ez tipikusan akkor fordul elő, ha az egyik fél fejében megfordul a szakítás gondolata, a másik pedig ezt nem akarja, és mindent bevet, hogy magához láncolja a párját.

Ha a pasid ilyennel hozakodik elő, mondd el neki, hogy miért lenne butaság bármi ilyesmit is tennie, és próbáld felnyitni a szemét, hogy egyikőtök sem lesz boldog, ha erőnek erejével, érzelmi zsarolással láncol magához. 

A belátó

E típus mutat némi reményt, hogy felhagy ezzel a fajta konfliktuskezelési módszerrel, ugyanis utólag belátja, hogy nem így kellett volna viselkednie. Ha párod is ebbe a típusba tartozik, bár idővel valóban elfelejtheti az érzelmi zsarolás eszközét, az is lehet, hogy épp saját magának teremt ezzel lehetőséget egy következő alkalomra. Te ugyanis megbocsátasz, majd jöhet az újabb zsarolás a következő vitánál, és így tovább. 

A végtelenségig nem kell ezt eltűrnöd, hiszen téged is bizonyára megvisel a helyzet. Beszélj az érzéseidről a pároddal, és figyelmeztesd, amikor újra elkezdi, hogy ne csinálja, hiszen maga is belátta, hogy ezzel bánt téged, és te is felhívtad a figyelmét.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Próbáljatok ki új konfliktusmegoldó módszereket, ezzel örökre elűzhetitek az érzelmi zsarolást a kapcsolatotokból.

Ezt is szeretjük