4 biztos jel, hogy manipulálnak a munkahelyeden: miről ismered fel a rossz szándékot?

A manipulátort esetenként a szavai, máskor már a testbeszéde is leleplezhetik.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A manipuláció eszközei lehetnek a csipkelődő, tárgyhoz nem tartozó megjegyzések, de a befolyásolás szándéka már a testbeszéd bizonyos jeleiben is tetten érhető, még mielőtt nyilvánvalóvá válna a törekvés. A manipulátor visszaélhet személyes hatalmi pozíciójával, de másképpen is kommunikálhatja az irányításra való igényét akkor, ha egyébként helyzetéből ez nem adódna.

Általában azonban a manipulátor a másik fél gyenge pontjait támadja, az önértékelésére hat vagy a félelmeit veszi célba. Nézd meg, melyek a leggyakoribb jelek, melyek irányítási szándékot tükröznek!

Szurkálódó megjegyzések

A provokáció is a manipuláció eszközei közé tartozik, amit előszeretettel vetnek be megbeszéléseken és tárgyalásokon. A támadó meg akarja állítani az ellenfelét, de ehhez nincs tárgyilagos ellenérve, ezért inkább igyekszik elterelni a másik figyelmét arról, amivel az éppen foglalkozik, illetve elbizonytalanítani őt gondolatainak vagy hozzáállásának helyességében. Ezért kezdetben apró szurkálódásokkal teszteli a másikat, és ha azokra felkapja a vizet, akkor jönnek a keményebb megjegyzések. Aki érzelmileg meggyengül, az pedig szem elől tévesztheti saját céljait. Ezért érdemes kezelned ezeket a megjegyzéseket, mielőtt súlyosbodna a helyzet.

Leszegett áll

Vannak kevésbé nyilvánvaló módszerei is annak, hogy valaki hasonló hatást váltson ki a másikból. Ilyen lehet a leszegett áll is, amely kritikus, negatív vagy agresszív hozzáállást tükröz.

10 jel, hogy manipulálnak

Nézegess képeket!

Elolvasom

A bíráló gesztuscsokrokhoz általában hozzátartozik ez, ám ha ugyan nem kísérik bíráló megjegyzések, érzelmileg akkor is megelőlegezi a helytelenítést. Ha az utóbbi elmarad, akkor a másik fél esetleg értetlenül áll a gesztus előtt. Ha hasonlóval találkozol, célszerű rákérdezned, hogy mi az, amivel nem ért egyet, illetve próbáld meg feloldani ezt a pozíciót. Ha felemeli vagy félrehajtja a fejét, akkor az érzelmi hozzáállása is változik, és sokkal barátságosabban, nyitottabban áll hozzád.

Felemelt fej

Ám a fejtartás másik véglete, a felemelt áll sem jelez sok jót. Bár szokás azt mondani valakire, emelt fővel jár, ez a pozitív töltésű leírás valójában arra utal, aki egyenesen, előre néz. Nem húzza be a fejét a vállai közé, de nem is hordja fenn az orrát. Ha mégis megemeli az állát, ez a gesztus inkább arroganciát tükröz. Látványa a felsőbbrendűséggel és az agresszióval társul. Az illető megnöveli testmagasságát, melynek révén szó szerint lenézheti a másikat.

Teszteld magad!
Kíváncsi vagy, mennyire könnyű megingatni az önbizalmadat? Tesztünkből kiderül!

Csípőre tett kéz

Az előbbihez hasonlóan a csípőre tett kéz is olyan testtartáshoz tartozik, mellyel valaki nagyobbnak igyekszik látszani. A csípőre tett kézzel feltűnőbb az ember, mert nagyobb helyet foglal el, így azt jelzi, hogy az illető kész a határozott fellépésre. Ha emellett még hegyesen kiáll a könyöke is, az fenyegető fegyvernek tűnik. Hívják törtető állásnak is, utalva az olykor semmitől sem visszariadó hozzáállásra, melyet sugall. Nők jelenlétében szívesen állnak így a férfiak, hogy férfias személyiségüket hangsúlyozzák.

Ahhoz viszont, hogy pontosan ítéld meg az illető szándékait, nem árt figyelembe venned a körülményeket és egyéb testnyelvi jeleket is! A begombolt zakós készenlét ugyanis frusztráltságra, burkolt indulatokra utal, míg a kigombolt zakó az agresszió kifejezésének számít.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A gesztusok értelmezésénél tartsd szem előtt, hogy csak akkor hozz ítéletet ezek alapján, ha a manipulációra utaló jelek közül egyszerre több is egy irányba mutat, illetve rendszeresen fordulnak elő. Ekkor gyanakodhatsz arra, hogy tudattalanul is irányítani próbálnak, és törekedhetsz arra, hogy ellenkező gesztusokkal vagy szavakkal kibillentsd a másikat a pozícióból.

Cikkünk Barbara Berckham: Verbális önvédelem, valamint Barbara és Allan Pease: A testbeszéd enciklopédiája című könyvek alapján készült.
Ezt is szeretjük